Nekad je nužno odabrati stranu

Ustavni sud odbio je Sanadera; više ne može na hrvatskim sudovima rušiti presudu za Planinsku

Ustavni sud Republike Hrvatske odbio je tužbu bivšeg hrvatskog premijera

04.04.2019., Kozarceva, Zagreb - Ivo Sanader pravomocno je nakon razmatranja Vrhovnog suda osudjen na 6 godina zatvora u slucaju Planinska.
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Bivši premijer Ivo Sanader iscrpio je sve mogućnosti da na hrvatskim sudovima sruši presudu u aferi Planinska: Ustavni sud objavio je ovaj tjedan kako je odbio Sanaderovu tužbu kojom je tražio ukidanje te presude. Što se domaćeg pravosuđa tiče slučaj Planinska je okončan.

Što je afera Planinska?

Sanader trenutno služi šest godina kazne koju mu je Vrhovni sud RH izrekao nakon što je utvrdio da je doista 2009. uzeo 17 milijuna kuna provizije kako bi ministar Petar Čobanković od njegovog tadašnjeg prijatelja Stjepana Fiolića po previsokoj cijeni kupio zgradu u Planinskoj.

Pri tome je još, osim milijunskog mita, sa svojim kompanjonima oštetio i državni proračun za 15 milijuna kuna, koliko je preplaćena ta nekretnina.

Ovdje valja podsjetiti da je Ustavni sud bio taj koji je 2015. prihvativši Sanaderovu ustavnu tužbu ukinuo već pravomoćnu presudu u njegovoj aferi Ina-MOL, pa je proces morao krenuti iznova.

Detalji ustavne tužbe

Sanader je ustavnu tužbu podnio tvrdeći da u slučaju Planinska nije imao pravedno suđenje. Među ostalim problematizirao je ulogu Stjepana Fiolića koji je priznao krivnju, pa je zbog toga dobio blagu kaznu. Žalio se da mu je odbijeno vještačenje kojim bi se utvrdila stvarna vrijednost zgrade. I za Čobankovića je tvrdio da je lažni svjedok.

Sanader smatra kako nije imao pravedan postupak budući da je tužiteljstvo protiv njega podiglo više optužnica, te se morao braniti na više suđenja. Imao je, podsjeća, samo dvoje odvjetnika, dok su optužbu u svim postupcima zastupali različiti odvjetnici. To mu je, navodi, otežavalo pripremu obrane.

Pravo na slobodu

Tvrdio je da mu se ugrožavalo i pravo na slobodu budući da ga se sukcesivno pritvaralo. Uvjeravao je i da se protiv njega vodila medijska kampanja koja je podržavala optužbe.

Višegodišnjom blokadom imovine, naglasio je, bilo mu je ugroženo i pravo vlasništva. Zbog dugih sudskih postupaka trpjela je, kaže, i njegova obitelj.

Odbijena tužba

Sve Sanaderove prigovore iz tužbe Ustavni sud je odbio. Podsjetili su da je presuda u aferi Planinska bila dobro obrazložena, te ju je nakon Županijskog suda u Zagrebu potvrdio i Vrhovni sud RH povisivši bivšem premijeru kaznu. Ni Fiolićeva ni Čobankovićeva uloga u tome nisu bile sporne. Naime, njihove iskaze potvrdili su i ostali svjedoci koji su bili potpuno nepristrani i protiv kojih Sanader nije imao prigovore.

Njegovi odvjetnici, primjećuje Ustavni sud, nisu se niti u jednom trenutku požalili da nisu u stanju zastupati ga u svim postupcima. Ništa sporno Ustavni sud nije našao ni u činjenici da je Sanader u nekoliko navrata bio u istražnom zatvoru.

Tužba Strasbourgu

Kako se sada prvi puta požalio na blokadu imovine Ustavni sud zaključio je kako i taj njegov prigovor mora odbiti, jer se ustavna tužba može podnijeti tek nakon što se iscrpi cijeli pravni put.

Sada Ivo Sanader ima šest mjeseci da donese odluku hoće li tužbu protiv Hrvatske zbog kršenja osnovnih ljudskih prava podnijeti i Europskom sudu za ljudska prava. Da će se to dogoditi njegovi odvjetnici najavili su još lani nakon što je završio u Remetincu.