Ustavni sud odlučio je da je Zakon o Agrokoru ustavan, troje sudaca se ne slaže

Predsjednik suda Miroslav Šeparović obrazlaže odluku Ustavnog suda

Ustavni sud je odlučio da je zakon o Agrokoru u skladu s Ustavom. Odluku suda koji je dobio desetak zahtjeva za ocjenu suglasnosti tog zakona s Ustavom službeno je obrazložio predsjednik suda Miroslav Šeparović.

“Ustavni sud nije prihvatio prijedloge za ocjenu ustavnosti Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku”, kazao je Šeparović odmah na početku čitanja odluke suda.

‘Hitnost donošenja bila opravdana’

“Više predlagatelja, fizičkih i pravnih osoba, ukupno 12, podnijelo je prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom pojedinih članaka Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, odnosno Zakona u cjelini. U ustavnosudskom postupku, Ustavni sud pribavio je pet očitovanja Vlade Republike Hrvatske na podnijete prijedloge i stručno mišljenje prof. dr. sc. Biljane Kostadinov, s Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu” , kazao je predsjednik Ustavnog suda Šeparović.

U nastavku obrazloženja kazao je kako je sud razmotrio sve zahtjeve i većinom donio odluku kako je zakon ustavan. “Ustavni sud je uvrdio da je hitnost donošenja ovog Zakona bila opravdana”, kazao je Šeparović te podsjetio na krizu u kojoj se prošlog proljeća našao Agrokor.

‘Bez obzira na cilj, nije opravdano’

Međutim, troje od ukupno trinaest sudaca Ustavnog suda nisu se složili s ovakvom odlukom. Naime, Lovorka Kušan, Goran Selanec i Andrej Abramović priložili su izdvojeno mišljenje u kojem se ne slažu s Rješenjem, tvrde da “značajan broj odredbi Zakona” nije u skladu s Ustavom.

Ustavni sud donosi odluke i rješenja većinom glasova svih sudaca, stoga je i za ovu odluku trebalo minimalno sedam sudaca. U izdvojenom mišljenju suca Abramovića stoji da se “potreba za donošenjem zakona temeljila na proizvoljnim, neprovjerenim i dokazima i potkrijepljenim tvrdnjama”.

Njegovi kolege Kušan i Selanec su naveli kako se slažu s većim dijelom odluke, recimo s onim da je s ustavnog aspekta cilj zbog kojeg je Zakon donesen legitiman, no bez obzira na to smatraju da “Zakon predstavlja nerazmjerno ograničenje ustavnog jamstva poduzetničke slobode, odnosno temeljnog prava na djelotvornu sudsku zaštitu kojeg nije moguće opravdati ciljem radi kojeg je donesen.”

Više zahtjeva za ocjenu ustavnosti

Prijedlog za ocjenu ustavnosti, između ostalih, podnio je i bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić zbog “zbog eklatantnog kršenja mojih ustavnih i temeljnih ljudskih prava”.

Nakon donošenja zakona u Ustavni sud stiglo je više prijedloga za ocjenom ustavnosti, a prvi je stigao četiri dana od donošenja lex Agrokor i poslao ga je doktor pravnih znanosti i medijski analitičar Goran Vojković. Hrvatski sabor donio je Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, poznatiji kao lex Agrokor 6. travnja prošle godine.