Ustavni sud spasio Sveučilište u Zagrebu od plaćanja 9,8 milijuna kuna poreznog duga. Zasad

Rješenje Ustavnog suda o odgodi naplate poreznog duga privremenog je karaktera

Sveučilište u Zagrebu zasad neće morati platiti porezni dug u iznosu od gotovo 10 milijuna kuna kojeg Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava potražuje. Odlučio je tako Ustavni sud prije nepuna dva tjedna; privremeno je odgodio izvršenje rješenja Ministarstva financija prema kojemu Sveučilište državi treba platiti 9,8 milijuna kuna duga. Taj je dug, kako je krajem kolovoza već pisao Telegram, nastao zbog dvojbenog obračuna poreza i prireza na dohodak na autorske ugovore za potrebe Rektorata i dijelom Hrvatskih studija.

Kako smo izvijestili, Porezna uprava krenula je u naplatu duga, a potom je Sveučilište s Poreznom potpisalo sporazum kojim bi se traženi iznos podmirio u obrocima dok se ne riješi spor kojeg je Sveučilište pokrenulo na Ustavnom sudu. Naime, još je 9. srpnja Porezna poslala opomenu Sveučilištu da promptno podmiri dug u iznosu od 9.848.703,29 kuna jer će u protivnom pokrenuti postupak ovrhe. Tonći Lazibat, prorektor za poslovanje Sveučilišta, tada nam je kazao kako je riječ o predmetu koji datira u vrijeme bivše uprave Sveučilišta, iz mandata rektora Alekse Bjeliša.

Sporna porezna davanja od 2011. do 2013.

Bivši rektor Bjeliš potvrdio nam je krajem kolovoza kako iz svog rektorskog mandata pamti slučajeve sporenja s Poreznom upravom oko autorskih ugovora na fakultetima, ali i na Rektoratu. Prisjetio se kako su od resornog Ministarstva znanosti tada dobili uputu da za vanjske suradnje i rad na projektima koriste autorske ugovore, no Porezna uprava kasnije im je tumačila da su trebali koristiti ugovore o djelu. Dug na porezna davanja, koji spori Porezna uprava, nastao je u razdoblju od 1. siječnja 2011. do 31. prosinca 2013.

Još su 2018. i 2019. godine Porezna i službe Ministarstva financija donosili rješenja o dugu Sveučilišta u Zagrebu. Sveučilište je tražilo poništenje tih rješenja u tužbi Upravnom sudu; u ožujku 2020. sud presuđuje u korist Sveučilišta, no nakon žalbe, Visoki upravni sud u ožujku 2021. poništava raniju presudu i odbija zahtjev Sveučilišta za poništenjem rješenja o poreznom dugu pa Porezna traži naplatu. Sveučilište reagira i 2. srpnja ove godine podnosi ustavnu tužbu i prijedlog za odgodu ovrhe rješenja Ministarstva financija prema kojem moraju podmiriti dug.

Odgoda zbog ‘štete koja bi se teško mogla popraviti’

Ustavni je sud svojim rješenjem sada usvojio prijedlog Sveučilišta, kojeg zastupa rektor Damir Boras, ocjenjujući da Sveučilište u Zagrebu “obavlja jednu od najvažnijih javnih službi u suvremenom društvu”. Naplata duga Sveučilištu, argumentira dalje sud, mogla bi “prouzročiti štetu koja bi se teško mogla popraviti s aspekta načela na kojima se temelji javna služba” koju Sveučilište obavlja. U ustavnoj tužbi, naime, Sveučilište argumentira da bi mu naplatom duga nastala nepopravljiva šteta.

U slučaju naplate, tvrde, Sveučilište uopće ne bi moglo obavljati djelatnost visokoškolskog obrazovanja. Osim toga, nastavljaju, provedbom ovrhe došlo bi do blokade računa Sveučilišta, a ugrožena bi bila i isplata plaća za 228 zaposlenika Rektorata i 128 zaposlenika Fakulteta hrvatskih studija, na koji se djelomično odnosi porezno rješenje.

Rješenje Ustavnog suda o odgodi naplate poreznog duga privremenog je karaktera; odgoda traje do donošenja odluke Ustavnog suda o osnovanosti ustavne tužbe koju je Sveučilište podnijelo. Ustavnu tužbu Sveučilište je podnijelo argumentirajući da mu je u prethodnim sudskim postupcima u ovome predmetu povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje, a smatraju i da je narušena autonomija Sveučilišta, sloboda znanstvenog stvaralaštva, kao i da je došlo do povrede jednakosti pred zakonom i postupanja protivno načelu vladavine prava.