Ustavni sud srušio sporan potez ministra Malenice: 'Sve je pomiješao'

Spornu zakonsku odredbu sada je ukinuo ustavni sud RH

FOTO: PIXSELL

U domaćem pravosuđu već sedam tjedana vlada potpuni kaos. Sudovi i državna odvjetništva gotovo su na hladnom pogonu jer sudskim službenicima Vlada ne želi dati traženo povećanje plaća od 400 eura. Sada doznajemo za novi propust ministra Ivana Malenice, zbog kojeg je morao intervenirati Ustavni sud.

Naime, lani je u zakon na osnovu kojeg se imenuju suci unijeta bizarna odredba kojom je dio kandidata doveden u neravnopravan položaj, odnosno ostali su bez mogućnosti da postanu suci.

Riječ je o Zakonu o Državnom sudbenom vijeću u koji je prošle godine ubačen neshvatljiv uvjet za imenovanja sudaca općinskih, trgovačkih i upravnih sudova. Kreatori Zakona iz ministarstva koje vodi HDZ-ov Ivan Malenica napisali su da kao novi suci ovih sudova mogu biti imenovane samo osobe ‘koje su završile Državnu školu za pravosudne dužnosnike’, te, što je sada ukinuo Ustavni sud, koje ‘ne obnašaju pravosudnu dužnost’. Drugim riječima nitko iz pravosuđa – ni ministar, ni državni odvjetnik, ni savjetnik – ne bi prema ovom Zakonu mogli postati suci.

Oglušili se na sva upozorenja

Takva odredba nije u skladu s Ustavom, jer svako radno mjesto mora biti dostupno pod jednakim uvjetima. Zato je Ustavni sud ukinuo ovu odredbu, a Ministarstvo pravosuđa i uprave može, ukoliko želi, u Zakon unijeti neke nove uvjete za imenovanje sudaca.

Iz odluke Ustavnog suda proizlazi da se na spornu odredbu upozoravalo još tijekom javne rasprave. Ništa, međutim, nije prihvaćeno, pa je Vlada u lipnju 2022. Saboru podnijela prijedlog izmjena Zakona o DSV-u.

SDP pokušao spasiti stvar

Tijekom saborske rasprave Klub zastupnika SDP-a amandmanom je pokušao popraviti predloženo zakonsko rješenje. Tražili su da se obrišu riječi “koji ne obnaša pravosudnu dužnost”. Smatrali su da je u pitanju neutemeljena diskriminacija osoba koje već obnašaju neku pravosudnu dužnost, te se, prema Zakonu o DSV-u ne mogu kandidirati za suce.

Amandman očito nije prihvaćen, jer je, kako je potvrdio Ustavni sud, sporna odredba izglasana u Zakonu.

Ministarstvo je sve pobrkalo

U svibnju ove godine Ustavnom sudu stiže zahtjev za ocjenom ustavnosti upravo tog dijela Zakona o DSV-u. Poduzetnik Borna Vincek iz Molvi upozorava da nemogućnost kandidiranja pravosudnim dužnosnicima krši pravo na slobodu dostupnosti radnih mjesta. Ministarstvo pravosuđa i uprave objašnjava kako je taj uvjet potreban, jer žele da se kandidiraju ljudi koji još nisu imenovani na sudačke dužnosti.

Ustavni sud im je sada poručio kako ‘pravosudna dužnost’ i ‘sudačka dužnost nisu sinonimi.

‘Stvarate pravnu nesigurnost’

“Notorno je da postoji bitna razlika između pojma ‘pravosudna dužnost’ koji je ušao u Zakon o DSV-u i pojma ‘sudačka dužnost’, što ga Vlada koristi u svom obrazloženju. Prvi pojam je širi, te obuhvaća i suce i državne odvjetnike odnosno njihove zamjenike. Miješanjem tih pojmova zapravo je državnim odvjetnicima, kao pravosudnim dužnosnicima, onemogućeno da se kandidiraju za sudačku dužnost”, primijetio je Ustavni sud RH uvjeren, doduše, da ova greška nije napravljena namjerno kako bi se onemogućilo državne odvjetnike na pokušaju postati suci.

Budući da je obrazloženje prijedloga Zakona u suprotnosti s onim što je na kraju objavljeno u zakonskom tekstu, Ustavni sud upozorio je da se time stvara pravna nesigurnost. To je, stoji u odluci kojom je sporna odredba ukinuta, ustavnopravno neprihvatljivo.

“Građani moraju znati svoja prava, a norme koje to propisuju moraju biti jasne i predvidljive”, poručio je predsjednik Ustavnog suda RH Miroslav Šeparović koji je potpisao ovu odluku.