Ustavni sud stopirao je presudu prema kojoj premijerovi bratići moraju vratiti stan na Hvaru srpskoj obitelji

Kako je beogradska obitelj nakon rata ostala bez nekretnine u Starom Gradu na Hvaru


Bratići premijera Andreja Plenkovića, Josip i Andro Makjanić, pravomoćnom odlukom Županijskog suda u Splitu izgubili su stan u Starom Gradu na Hvaru. Kako stoji u presudi, tu su nekretninu “bespravno oduzeli obitelji Vuličević iz Beograda”. No, kako je raspleo novinar Vladimir Matijanić u priči objavljenoj na Indexu, Ustavni sud neobičnom je odlukom u siječnju ove godine zaustavio izvršenje spomenute, pravomoćne presude.

Vijeće Ustavnog suda za odlučivanje o ustavnim tužbama, na čelu s Ingrid Antičević Marinović, odgodilo je izvršenje pravomoćne presude na zahtjev Andre i Josipa Makjanića. Time je zaustavljeno obeštećenje Ljiljane Vuličević iz Beograda koja je, presudom Županijskog suda, dobila spor sa sinovima sestre premijerovog oca Marija. Gospođa Ljiljana, koja danas ima 90 godina i živi kod sina u Kanadi, sada mora čekati da Ustavni sud donese odluku o tužbi koju su nakon pravomoćne presude Županijskog suda podigli premijerovi bliski rođaci.

Obitelji su bile u prijateljskim odnosima

Taj sudski spor trajao je dvadesetak godina, a Ljiljana Vuličević dokazivala je svoje vlasništvo kupoprodajnim ugovorom iz 1986. godine, zatim potvrdama o plaćenom porezu, pismima koje je razmjenjivala s obitelji Makjanić i tako dalje. Novinar Vladimir Matijanić došao je do gospođe koja mu je, tvrdi, koncizno opisala što se u ovoj priči događalo posljednjih 30 godina. Ona i njezin suprug sredinom 80-ih došli su do nešto novca; ona je naslijedila dio obiteljske kuće u Budvi i nakon prodaje su odlučili investirati u nekretninu za odmor. Odlučili su se za Hrvatsku jer im se oduvijek dopadalo naše more.

Gospođa, koja je radila kao profesorica u beogradskoj gimnaziji i na tamošnjem fakultetu, ispričala je kako je obitelj Makjanić odlučila prodati stan u Starom Gradu jer im je ponestalo novca za izgradnju kuće. Sve je išlo posve u redu do početka rata. Gospođin suprug Radojko, nekadašnji direktor Philipsa za Jugoslaviju, razbolio se 1989., godinu kasnije je i umro, tako da oni “više nikada nisu otišli na taj Hvar”, ispričala je za Index.

U međuvremenu su se i sprijateljili s obitelji Makjanić, čak je otac dvojice braće s kojima su uskoro ušli u spor, bio njihov gost u Beogradu. No 1996. godine problemi postaju evidentni. Na Hvar stižu Ljiljanini rođaci iz Zagreba te zatiču Josipovu suprugu koja ih “nije htjela pustiti dalje od ulaza u dvorište, bila je vrlo neljubazna te govorila da se njen suprug bori za Hrvatsku, a oni pomažu Srbima”. Uskoro počinje sudski postupak koji još nije završio.

‘Oni samo čekaju da ja umrem’

Županijski sud pravomoćno je dosudio da braća Makjanić gospođi moraju isplatiti 256.000 kuna, plus zatezne kamate od siječnja 2004. godine. No Ustavni je sud, kako smo rekli, tu odluku zaustavio, s obrazloženjem da je jedan premijerov bratić umirovljenik s 2000 kuna mjesečnih primanja, a drugi je nezaposlen te bi “eventualna provedba pravomoćne presude uzrokovala štetu”. Stoga je stavljen moratorij na odluku dok Ustavni sud ne riješi tužbu koju su podnijeli.

Kako stoji u odluci, ”za odlučivanje o navodima ustavne tužbe o povredi ustavnih prava potreban je spis predmeta, jer se bez njega neće moći meritorno odlučiti o navodima ustavne tužbe, a spis se nalazi kod Vrhovnog suda te u ovom stupnju razmatranja u ustavnosudskom postupku nije moguće isključiti nastanak štete za podnositelje, ako bi bio pokrenut postupak izvršenja osporenih presuda”.

U odgovoru za Index, Ustavni sud tvrdi da nije imao saznanja da su braća Makjanić premijerovi bratići niti da je njegov otac Mario Plenković svjedočio u postupku čiju su presudu zaustavili. Niti bi to, tvrde, imalo utjecaja na njihovo postupanje. “Oni čekaju da ja umrem”, izjavila je gospođa Ljiljana Vuličević. Iz Vlade su pak odgovorili kako je riječ o “privatnim stvarima gospodina Makjanića koje s premijerom nemaju nikakve veze”.