Ustavni sud ukinuo presude Ivi Sanaderu

Ustavni sud ukinuo je presude kaznenih sudova u slučajevima Hypo i INA-MOL

25.02.2013., Zagreb - Nastavak sudjenja na Zupanijskom sudu Ivi Sanaderu i drugima u predmetu Fimi Media. Ivo Sanader
 Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ustavni sud Republike Hrvatske ukinuo je presude sudova u slučajevima Hypo i INA-MOL protiv bivšeg premijera Ive Sanadera. Sud navodi kako se u ovoj odluci ne ispituje je li Sanader kriv za djela ratnog profiterstva i kazneno djelo primanja mita za koja je pravomoćno osuđen, jer Ustavni sud za to nije nadležan. Sud je ukinuo presude zbog toga što je utvrdio da Sanaderu nisu bila osigurana sva jamstva pravičnog suđenja i svi mehanizmi pravne zaštite predviđeni zakonodavstvom

Iako je bilo najavljivano da će odluka Ustavnog suda o tužbi Ive Sanadera, koji tvrdi da su mu u slučajevima Ina – MOL i Hypo prekršena ljudska prava, biti objavljena do 1. srpnja, sve se poprilično oteglo u srpanj. Prije godinu dana tu su tužbu Ustavnom sudu uputili Sanaderovi odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović, i to zbog niza proceduralnih i formalnih propusta te, po njihovom mišljenju nedostatka dokaza o krivnji bivšeg premijera.

Glavnina primjedbi odnosi se na dio presude kojom je Sanader kažnjen zbog slučaja Hypo, odnosno za uzimanje 3,6 milijuna kuna provizije od te austrijske banke sredinom 1990-ih, zbog čega je proglašen ratnim profiterom, dok je u slučaju Ina – MOL problematično (ne)poštivanje prava obrane da kvalitetno ispita sve svjedoke na čijim je iskazima temeljena presuda.

Ostaje presuda u slučaju Fimi-Media

Već nekoliko dana kruže neslužbene informacije da će Ustavni sud prihvatiti Sanaderovu tužbu, a sada kada je to i učinio, suđenja bi se u ovim slučajevima trebala vratiti na početak. No, to ne znači da će bivši premijer i izaći iz zatvora, jer mu ostaje presuda u slučaju Fimi-Media.

Ovo ne znači da će bivši premijer i izaći iz zatvora jer mu ostaje presuda u slučaju Fimi-Media

Podsjetimo, prema pravomoćnoj presudi u aferi Ina – MOL Sanader je primio 10 milijuna eura mita u zamjenu da se mađarskom MOL-u prepuste upravljačka prava u Ini. Usto, dogovorio je i izdvajanje plinskog biznisa iz Ine te tako oštetio hrvatsku državu. U slučaju Hypo osuđen je zbog primanja provizije od te banke u iznosu od 3,6 milijuna kuna sredinom devedesetih, kad je bio zamjenik ministra vanjskih poslova i pregovarao s predstavnicima Hypo Alpe Adria banke o kreditu koji Hrvatska treba podići da bi kupila zgrade veleposlanstva u svijetu. To je jedinstvena osuda za ratno profiterstvo u Hrvatskoj.

Nagovještaji raspleta stigli iz Europe

Za ova je dva predmeta osuđen na jedinstvenu zatvorsku kaznu od 10 godina, no nakon žalbe Vrhovnom sudu u lipnju 2014. kazna mu je smanjena na 8,5 godina zatvora.

Da bi moglo doći do pozitivne odluke Ustavnog suda o Sanaderovoj tužbi počelo se nagađati nakon što su neki istaknuti europski demokršćanski političari upozorili da će “Hrvatska morati pokazati koliko je pravna država u slučaju Sanader”. Izjavio je to tabloidu Bild am Sonntag sadašnji zastupnik CSU-a u Bundestagu Peter Ramsauer, svojedobno i ministar infrastrukture u drugom kabinetu Angele Merkel.