Nekad je nužno odabrati stranu

Uvođenje vojnog roka ponovno se razmatra, a ovo je 8 stvari koje bi trebali znati o tome (i je li nam uopće potreban)

Iz Ministarstva obrane su za, ali za to treba naći novca

06.10.2015., Slunj - Na vojnom poligonu Eugen Kvaternik odrzana je vojna vjezba Zdruzena snaga 15. Na vjezbi je prikazana uvjezbanost citave Hrvatske vojske. 
Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Već nekoliko dana traje rasprava o uvođenju obveznog vojnog roka u Hrvatskoj. Nakon što je Hrvatska ukinula obvezno služenje vojnog roka, na saborskom Odboru za obranu prošlog tjedna vladajući su se založili da se razmotri njegovo ponovno uvođenje. No, zasad je pitanje ima li Hrvatska uopće novca za to i kada bi se i kako to uopće moglo realizirati.

U HRT-ovoj emisiji Otvoreno o uvođenju obveznog vojnog roka jučer su razgovarali bivša ministrica obrane Željka Antunović, Pero Ćorić, glavni tajnik HSP AS; Vlatko Cvrtila, dekan VERN-a i Tomislav Ivić, zamjenik ministra obrane.

1. Ćorić: Dobit ćete čvrste, stabilne muškarce

Pero Ćorić u Otvorenom je rekao da smatra kako je vojni rok neophodan, a naveo je i ekonomske razloge za to: “Maknut ćemo nezaposlene s ulice, od kocke, kladionica… Dobit ćete čvrste, stabilne muškarce, a ženama bih ostavio na odabir žele li u vojsku.” Ćorić misli kako bi mladi vojnici mogli biti i od velike koristi prilikom vremenskih nepogoda, poput poplava ili požara na otocima, ali i zbog okruženja i položaja na kojem jesmo kao zemlja.

Nedavno je i Ćorić za Dnevnik N1 televizije rekao: “Mislimo da je Hrvatska zemlja koja živi u takvom okruženju. Ne smijemo se opustiti jer koga je ugrizla zmija boji se i guštera. Kroz Hrvatsku prolaze stotine tisuća ekonomskih migranata i okruženje nam je nesigurno. Pitanje je u kojem će smjeru ići i srpska politika jer vidimo tko je tamo na vlasti”. Dodao je da Hrvatska treba čuvati svoju suverenost i biti samostalna vojna sila. Na pitanje smatra li da postoji realna mogućnost za konflikt sa Srbijom odgovorio je: “Naravno da smatram. Ne mogu reći da se osjećam sa svojom obitelji sigurno.

2. Antunović: Nerealno i neprihvatljivo

“Politička inicijativa je legitimna, ali ako govorimo o realnoj mogućnosti i potrebi… onda je potpuno nerealna i neprihvatljiva”, istaknula je Željka Antunović. Ključnim argumentima za to smatra nepostojanje tog elementa u dugoročnom planu razvoja snaga, potom potreba promjene Ustava kojim se omogućuje prigovor savjesti (odaziv za služenje je bio sve manji), postoji zakonska nerazvrstana pričuva, a nezanemariva je i mogućnost pada interesa za dobrovoljni vojni rok. Pravo ulaganje u ljudske potencijale vojske vidi u naobrazbi zapovijednika: “Vojnika je lako osposobiti u kratkom roku, ali za zapovijednika treba vremena”, rekla je Antunović.

3. Ivić: Potreban odgovor na pitanje imamo li novca

Tomislav Ivić istaknuo je da obvezni vojni rok nije neprovediva ideja. “Dugoročni plan razvoja se može promijeniti, u ministarstvu nemamo ništa protiv te ideje, ali smo za to da se napravi analiza koja će odgovoriti na pitanja poput onog imamo li novca”, rekao je. Financijsku konsolidaciju države smatra prioritetom, nakon čega se može razgovarati o mjerama u oružanim snagama poput pričuve ili obveznog vojnog roka.

04.08.2015., Zagreb - Povodom obiljezavanja Dana domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja odrzan je svecani mimohod kroz Ulicu grada Vukovara, od Avenije Marina Drzica do Savske ulice. Na mimohodu su sudjelovali pripadnici Oruzanih snaga RH-a, MUP-a, operativnih snaga civilnih struktura, branitelji i povijesne postrojbe, mehanizirana sastavnica s borbenim i neborbenim vozilima, a zrakom su proletjeli zrakoplovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzracne obrane. Motorizirani, mehanizirani i oklopni postroji. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Hrvatska vojska PIXSELL

4. Cvrtila: U Hrvatskoj nema vojne ugroze

“Sigurnosna situacija s izbjeglicom nije tolika ugroza zbog koje bi se uvodio obavezni vojni rok”, rekao je Vlatko Cvrtila i dodao da ga je nemoguće provesti ovaj čas. “I da se donese politička odluka, trebalo bi proći minimalno godinu dana do uvođenja obveze”, rekao je. “U Hrvatskoj ne postoji vojna ugroza da bi se uvodila obveza služenja vojnog roka”, smatra Cvrtila dodajući da nismo poput Litve ili Estonije koje su na granici s Rusijom i postoji određena mogućnost vojne ugroze.

5. Most: Služenje na dobrovoljnoj bazi

Mostova Ines Strenja-Linić još je na Odboru za obranu novom načelniku Glavnog stožera poručila i da “treba razmišljati o tome treba li ponovno uzeti u obzir da se služi određeni vojni rok, naravno na dobrovoljnoj bazi, na način da se to ostavi kao mogućnost”.

6. Buljević: Podržavam, ali sve ovisi o sredstvima

Nakon sjednice odbora o vojnom roku očitovao se i ministar obrane Josip Buljević. “Ja to podržavam, ali se radi o tome koliko ćemo imati sredstava i kakvi su naši trenutni prioriteti”, rekao je Buljević.

7. Dragovan: Nisam ja za to

SDP-ov Igor Dragovan kazao je kako obvezno služenje vojnog roka iziskuje velika novčana davanja. “U prošlom mandatu napravljen je iskorak što se tiče pričuve, treba je podići na drugačiju razinu, a što se tiče obaveznog vojnog roka, ja nisam za to”, poručio je Dragovan.

04.03.2015., vojarna Pukovnik Marko Zivkovic, Zagreb - Predsjednica RH i vrhovna zapovjednica Oruzanih snaga RH Kolinda Grabar-Kitarovic nazocila ispracaju 2. hrvatskog kontingenta u misiju Resolute Support u Islamsku Republiku Afganistan. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović PIXSELL

8. Predsjednica je za kraćni vojni rok

Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović gostovala je na Televiziji Student. Smatra da bi trebalo uvesti kraći vojni rok, koji bi trajao od jednog do tri mjeseca, a ne kao što je to ranije bilo, od šest mjeseci do godinu dana. “To ne bi bilo loše rješenje, posebno za studente i one koji završavaju školu i još ne mogu naći posao u tom nekom razdoblju.”
Vojni rok bi, smatra ona, pružio dodatno korisno znanje o postupanjima u slučajevima prirodnih katastrofa ili terorističkih napada. “Ne želim nikog strašiti. Međutim, činjenica je da uvijek moramo biti spremni na situaciju da moramo znati reagirati”, poručila je.