Uživo. Cure detalji razgovora Putina i Erdogana, u granatiranju oštećeni električni vodovi nuklearne elektrane

Pratimo 163. dan ruske invazije na Ukrajinu

Russian President Vladimir Putin and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan arrive to hold a joint press statement following their talks at the Kremlin in Moscow on March 5, 2020. (Photo by Pavel Golovkin / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Danas je 163. dan ruske invazije na Ukrajinu. Ovo su ključni događaji:


ŠTO SE DANAS DOGAĐA:

  • Zelenski odgovorio na izvještaj Amnestyja: ‘To se ne može tolerirati’
  • Britanski obavještajci: Rusi ugrožavaju sigurnost nuklearne elektrane
  • Tri broda s kukuruzom isplovila su u petak iz ukrajinskih luka
  • Danas se u Sočiju sastaju Putin i Erdogan
  • Lavrov: Rusija spremna sa SAD-om pregovarati o razmjeni zarobljenika
  • Ukrajina: Ruske snage pokrenule ofenzivu u Donjecku

Električni vodovi nuklearke u Zaporižju oštećeni u granatiranju

  • Ruska uprava okupiranog ukrajinskog grada Enerhodara objavila je u petak da su električni vodovi u nuklearki Zaporižje presječeni ukrajinskim granatiranjem. U priopćenju objavljenom na Telegramu, ruska uprava je objavila da je na području nuklearke, kojom i dalje upravljaju ukrajinski tehničari, izbio požar i da je isključena struja potrebna za sigurno funkcioniranje nuklearke.

Ukrajina optužuje Rusiju za udare u blizini nuklearne elektrane. Ukrajinska državna tvrtka za nuklearnu energiju Energoatom objavila je da je Rusija granatirala elektranu, ali da ona i dalje radi i da nije detektirano ispuštanje radioaktivnosti.

Objasnila je da je odlučeno da se jedan od reaktora isključi iz elektroenergetske mreže zbog štete na električnim vodovima koji povezuju elektranu s termoelektranom Zaporižja koja radi na fosilna goriva. Ruska uprava drugačije je objasnila situaciju. Tvrdi da su dva električna voda prekinuta granatiranjem. Enerhodar i obližnja nuklearka pali su u ruske ruke početkom ožujka i još su blizu bojišnici.

Putin i Erdogan dogovorili jačanje ekonomske i energetske suradnje

  • Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov turski kolega Recep Tayyip Erdogan dogovorili su se u petak na sastanku u Sočiju da će ojačati gospodarsku i energetsku suradnju, priopćio je Kremlj.

Tijekom četverosatnog sastanka dvojica čelnika dogovorila su se da će “ojačati trgovinsku razmjenu” između dviju zemalja i “postupati u smjeru zajedničkih očekivanja u području gospodarstva i energetike”, navodi se u priopćenju. Riječ je u prvom redu o prometnom sektoru, poljoprivredi, financijama i građevinarstvu, kao i o sektoru turizma.

S političke strane, oni su naglasili “ključnu važnost iskrenih, otvorenih odnosa punih povjerenja između Rusije i Turske kako bi se osigurala regionalna i međunarodna stabilnost”, naglašava se u priopćenju. Na početku susreta u Sočiju, Putin je zahvalio Erdoganu za njegove napore koji su omogućili da se postigne sporazum između Moskve i Kijeva o izvozu ukrajinskih žitarica iz luka na Crnom moru.

“Zahvaljujući vašem izravnom sudjelovanju i posredništvu glavnog tajništva UN-a problem vezan uz izvoz ukrajinskih žitarica iz crnomorskih luka je riješen. Isporuke su već krenule i na tom vam zahvaljujem”, rekao je Putin. Naglasili su da je potrebno u cijelosti provesti dogovor o izvozu žita postignut u Istanbulu, uključujući rusko žito, gnojiva i sirovine za njihovu proizvodnju, stoji u zajedničkom priopćenju.

Turska je posredovala u sklapanju dogovora Ukrajine, Rusije i UN-a u Istanbulu prošli mjesec o nastavku izvoza žita iz ukrajinskih luka na Crnom moru nakon višemjesečne blokade. Putin je spomenuo i ulogu Ankare u tranzitu ruskog plina prema Europi, preko plinovoda TurkStream. “Europski partneri trebaju biti zahvalni Turskoj jer ona osigurava neometani tranzit ruskog plina”.

Dogovorili su da će dio ruskog plina biti plaćan u rubljima, prenio je Interfax pozivajući se na zamjenika ruskog premijera Aleksandra Novaka. Putin i Erdogan potvrdili su i da su odlučni surađivati u borbi protiv svih terorističkih organizacija u Siriji, prenosi Reuters.


SAD: Afrika će snositi teret ukrajinske krize, 40 milijuna suočeno s gladi

  • Veleposlanica Sjedinjenih Država pri Ujedinjenim narodima, Linda Thomas-Greenfield u petak je rekla da će ruska invazija Ukrajine uzrokovati manjak hrane za 40 milijuna ljudi i da će subsaharska Afrika biti najteže pogođena.

SAD je osigurao 4.5 milijarde dolara za prehrambenu sigurnost na samitu G7, od kojih je već doprinio sa 2.76 milijarde dolara. Također postoje planovi da SAD doprinese sa 150 milijuna dolara u novom paketu pomoći za humanitarni razvoj Afrike, no potrebno je još odobrenje Kongresa, dodala je.

Afrikance “ne treba prisiljavati da izaberu stranu” u ponavljanju Hladnog rata, no moraju znati činjenice, rekla je. Dok su energija, klimatske promjene, pandemija i sukob ključni uzroci problema globalne opskrbe hrane, Thomas-Greenfield rekla je da je “najpodmukliji uzrok gladi” “kad se koristi kao oružje rata”. “Nismo vidjeli naznake da će Rusija prihvatiti diplomatsko rješenje” rata u Ukrajini, rekla je.


Ukrajina: Rusi pogodili dalekovod nuklearne elektrane

  • Iz Ukrajine stižu informacije da su ruske snage tijekom granatiranja pogodile dalekovod nuklearne elektrane Zaporižje. Priopćila je to Energoatom, ukrajinska državna tvrtka za nuklearnu energiju navodeći kako je pogođen visokonaponski dalekovod, ali da postrojenje i dalje radi i da nisu otkrivena nikakva radioaktivna pražnjenja.

Sastali se Erdoğan i Putin

  • Turski predsjednik Tayyip Erdoğan i njegov ruski kolega Vladimir Putin sastali su se danas u Sočiju. Sjedeći nasuprot Putinu Erdoğan je kazao kako su dosadašnji sastanci turskog i ruskog izaslanstva bili plodonosni te da će dalje razgovarati o razvoju situacije u Siriji i Ukrajini. Putin je zahvalio Erdoğanu na ulozi Turske u pomaganju u orkestriranju obnove ukrajinskih isporuka žita. “Isporuke su već počele, želim vam zahvaliti i na tome i na činjenici da je u isto vrijeme donesena popratna odluka o nesmetanim isporukama ruske hrane i gnojiva na svjetska tržišta”, rekao je.

Uhićen ruski stručnjak za hiperzvučne projektile

  • Jedan od vodećih ruskih stručnjaka za razvoj hiperzvučnih raketnih sustava uhićen je pod sumnjom da je počinio veleizdaju, izvijestila je u petak novinska agencija TASS. Andrej Šipljuk je voditelj hipersoničnog laboratorija pri Institutu za teorijsku i primijenjenu mehaniku u Novosibirsku. Posljednjih je godina koordinirao istraživanja vezana uz razvoj hiperzvučnih raketnih sustava.

Prema TASS-u, koji se poziva na jednog od Šipljukovih kolega, na institutu je obavljen pretres. Prošli mjesec, Dimitrij Kolker, fizičar s istog instituta u Novosibirsku, umro je od karcinoma gušterače nakon što je bio uhićen zbog sumnje za veleizdaju.


Rusi protjerali 14 bugarskih diplomata

  • Moskva je proglasila 14 bugarskih diplomata nepoželjnima i naredila im da odu, priopćilo je u petak rusko ministarstvo vanjskih poslova.

Bugarska je ranije ovog ljeta protjerala 70 ruskih diplomata zbog zabrinutosti oko špijunaže i postavila gornju granicu na veličinu predstavnika Moskve dok su odnosi između dviju zemalja koje su nekoć bile bliske saveznice pukli zbog Ukrajine.


Ukrajina: Ruske snage pokrenule ofenzivu u Donjecku

  • Ruske snage pokrenule su veliku ofenzivu u regiji Donjecku na istoku Ukrajine, priopćio je ukrajinski glavni stožer u izvješću u petak ujutro. “Neprijatelj provodi ofenzivnu operaciju u smjeru Bahmuta i Avdivke na području Donjecka”, navodi se u izvješću. “Cilj pritiska je pozicioniranje ruskih snaga za napad na Soledar i Bahmut i širenje ruske kontrole zapadno od grada Donjecka”, dodaje se.

Soledar i Bahmut čine dio obrambene linije istočno od velikih gradova Slovjanska i Kramatorska, u kojima je prije rata živjelo više od pola milijuna ljudi. To je posljednja regija koja je još uvijek pod kontrolom ukrajinskih snaga u široj istočnoj regiji Donbasa. U izvješću glavnog stožera navodi se da je napad ruskih snaga pored Bahmuta bio bez uspjeha te da se borbe nastavljaju na prilazima Avdivki, sjeverno od grada Donjecka.


Lavrov: Rusija spremna sa SAD-om pregovarati o razmjeni zarobljenika

  • Rusija je u petak rekla da je spremna pregovarati o razmjeni zatvorenika s Washingtonom putem postojećeg diplomatskog kanala, dan nakon što je košarkaška zvijezda Brittney Griner osuđena na devet godina zatvora zbog kaznenog djela posjedovanja droge.

“Spremni smo pregovarati o toj temi, ali u okviru kanala o kojemu su se dogovorili predsjednici Putin i Biden”, rekao je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

“Odluče li Amerikanci još jednom pribjeći javnoj diplomaciji … to je njihova stvari i, čak bih rekao, njihov problem”, dodao je.

Kremlj je prije upozorio SAD protiv pribjegavanja “megafonskoj diplomaciji” u slučaju Griner obrazloživši da bi to samo moglo poremetiti napore da se osigura potencijalna razmjena.

Kazna za Griner – koju je Joe Biden nazvao “neprihvatljivom” – mogla bi otvoriti put američko-ruskoj razmjeni zarobljenika koja uključuje 31-godišnju košarkašicu i ruskog trgovca oružjem.


Zelenski odgovorio na izvještaj Amnestyja: ‘To se ne može tolerirati’

  • Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izravno je odgovorio na jučerašnje izvješće Amnesty Internationala u kojem se navodi da taktika ukrajinskih snaga ugrožava civile.

Istraživači skupine za ljudska prava otkrili su da ukrajinske snage navodno koriste neke škole i bolnice kao baze, pucajući u blizini kuća i ponekad živeći u stambenim stanovima. Izvješće zaključuje da to znači da će u nekim slučajevima ruske snage odgovoriti na napad ili gađati stambena područja – izlažući civile opasnosti i oštećujući civilnu infrastrukturu.

Kao odgovor, Zelenskiy je rekao: “Ne može postojati – čak ni hipotetski – nijedan uvjet pod kojim bilo kakav ruski napad na Ukrajinu postaje opravdan. Agresija na našu državu je ničim izazvana, invazivna i otvoreno teroristička. A ako netko napravi izvještaj u kojem su žrtva i agresor navodno u nečemu isti, ako se analiziraju neki podaci o žrtvi, a ignorira što je agresor u to vrijeme radio, to se ne može tolerirati.”


Britanski obavještajci: Rusi ugrožavaju sigurnost nuklearne elektrane

  • U svom dnevnom obavještajnom izvješću, Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva usredotočilo se na nuklearnu elektranu Zaporižja, koja je pod kontrolom Rusije od ožujka.

Britanci pišu da su “radnje ruskih snaga u postrojenju vjerojatno potkopale sigurnost i sigurnost normalnog rada elektrane”.

Ministarstvo obrane dodaje: “Ruske snage vjerojatno djeluju u regijama uz elektranu i koristile su topničke jedinice stacionirane u tim područjima za gađanje ukrajinskog teritorija na zapadnoj obali rijeke Dnjepar. Ruske snage su vjerojatno koristile šire područje postrojenja, posebno susjedni grad Enerhodar, za odmor svojih snaga, koristeći zaštićeni status nuklearne elektrane kako bi smanjile rizik za svoju opremu i osoblje od noćnih ukrajinskih napada.”


Tri broda s kukuruzom isplovila su u petak iz ukrajinskih luka

  • Tri broda s desecima tisuća tona kukuruza sada su napustila ukrajinske luke, prema turskom ministarstvu obrane i novinskoj agenciji Reuters.

Ovi odlasci uslijedili su nakon međunarodno posredovanog dogovora o deblokadi ukrajinskog poljoprivrednog izvoza i ublažavanju rastuće globalne prehrambene krize. Dva broda krenula su iz Čornomorska, a drugi je isplovio iz obližnje Odese. Ukupno, prenosi Reuters, prevoze oko 58.000 tona kukuruza.

Na Twitteru je tursko ministarstvo obrane objavilo da je Navistar, koji plovi pod zastavom Paname, prevozeći 33.000 tona kukuruza, bio na putu za Irsku. Dodano je da je brod Rojen pod zastavom Malte, koji je prevozio 13.000 tona kukuruza, plovio prema Velikoj Britaniji. Brod Polarnet koji plovi pod turskom zastavom i nosi 12.000 tona kukuruza, na putu je za tursku crnomorsku luku Karasu.


Danas se u Sočiju sastaju Putin i Erdogan

  • Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov turski kolega Recep Tayyip Erdoğan trebali bi se sastati na razgovorima u petak, a očekuje se da će Ukrajina i Sirija dominirati dnevnim redom.

Erdoğan će biti ponosan na diplomatski uspjeh u orkestriranju nastavka ukrajinskih isporuka žitarica preko Crnog mora kada posjeti Soči na svom drugom razgovoru s Putinom u nešto više od dva tjedna. Turska želi ovaj uspjeh pretočiti u pregovore o primirju u Istanbulu između Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Ali postoje tenzije. Putin je prošli mjesec u Teheranu rekao turskom čelniku da se Rusija i dalje protivi bilo kakvoj novoj ofenzivi koju Turska planira protiv kurdskih militanata u sjevernoj Siriji.