Uživo. Nuklearni inspektori stigli u Zaporožje, Rusija: Ukrajina izvodi masovne topničke udare kod nuklearke

Pratimo 189. dan ruske invazije na Ukrajinu

A Ukrainian Emergency Ministry rescuer attends an exercise in the city of Zaporizhzhia on August 17, 2022, in case of a possible nuclear incident at the Zaporizhzhia nuclear power plant located near the city. - Ukraine remains deeply scarred by the 1986 Chernobyl nuclear catastrophe, when a Soviet-era reactor exploded and streamed radiation into the atmosphere in the country's north. The Zaporizhzhia nuclear power plant in southern Ukraine was occupied in the early days of the war and it has remained in Russian hands ever since. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Danas je 189. dan ruske invazije na Ukrajinu. Ovo su ključni događaji:


  • UN-ov tim stručnjaka krenuo prema Zaporožju
  • Gazprom prekinuo dotok plina Sjevernim tokom 1
  • Britanija: ‘Ukrajinci nastavili s protuofenzivom, potisnuli su Ruse’
  • Ukrajinski ministar poziva EU da zabrani dolazak ruskim turistima
  • Umro je Mihail Gorbačov

ŠTO SE DANAS DOGAĐA:


Ukrajina Rusima: ‘Imate dvije opcije, bježite ili umrite’

  • “Imate dvije opcije, bježite ili umrite”, poručilo je ukrajinsko Ministarstvo obrane ruskim trupama u regiji Herson. Naime, to je poruka ispisana u videu koji je ministarstvo objavilo na Twitteru, a u kojoj Ukrajinci ispaljuju rakete. Glazbena podloga u videu je pjesma “Run, rabbit, run”(Trči, zeko, trči). Ukrajina je protuofenzivu u Hersonu počela u ponedjeljak.

Rusija: Ukrajina izvodi masovne topničke udare kod nuklearke

  • Ukrajinske trupe “otvorile su masovnu vatru” u neposrednoj blizini nuklearne elektrane Zaporižje, prenose ruske RIA novosti. Rusi navode da je ukrajinska vojska izvela 23 topnička napada, ali da za sada nema žrtava. “Nacionalne formacije Oružanih snaga Ukrajine izvode masovne topničke udare na obali grada Energodara”, javlja RIA.

Inače, Rusija i Ukrajina se danima međusobno optužuju za napade na tu nuklearnu elektranu.


UN-ovi stručnjaci stigli u grad Zaporožje, ne zna se kada će ići u nuklearnu elektranu

  • Tim stručnjaka Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA-e) stigao je u grad Zaporožje uoči inspekcije istoimene nuklearne elektrane, pod kontrolom ruskih snaga. Tim s 14 članova, predvođen šefom IAEA-e Rafaelom Grossijem, stigao je u konvoju kojim su jutros napustili Kijev. Grad Zaporožje je u normalnim okolnostima od nuklearke udaljen oko dva sata automobilom, ali nije jasno kada će UN-ov tim stići u elektranu, jer moraju proći kroz područje pod ruskom kontrolom. Grossi je ranije kazao da namjeravaju provesti nekoliko dana u nuklearki, a Rusija je izvijestila kako će stručnjaci u nuklearku stići sutra ujutro i da će tamo provesti dan ili dva.

Ukrajina: ‘U granatiranju Mikolajiva pogođeni silosi sa žitom’

  • Rusi su u utorak navodno pogodili silose sa žitom u Mikolajivu, drugoj najvećoj ukrajinskoj luci, a požar traje i u srijedu, objavile su tamošnje hitne službe. “Zbog granatiranja Mikolajiva zapalili su se silosi sa žitom i infrastruktura u okrugu Korabeljni“, objavile su službe na Facebooku u srijedu. “Borba s vatrom se nastavlja”, poručili su. Ukrajinske službe su objavile fotografije s rupama u metalnim krovovima najmanje dva silosa te vatrogasce koji gase vatru. Zahvaćeno je područje od 200 kvadrata, dodali su.

U Mikolajivu se nalazi nekoliko većih terminala za žito, a neki od njih već su ranije bili mete ruskih napada. Ukrajina na tom području trenutno provodi protuofenzivu kako bi protjerala ruske snage iz obližnjeg Hersona. Viterra, dio Glencorea, jedna je od tvrtki s infrastrukturom u Mikolajivu koji leži na rijeci Južni Bug, nedaleko od Crnog mora. Njezin terminal zapalio se u lipnju, a ne zna se je li se to opet dogodilo u utorak.

Izvoz ukrajinskih žitarica desetkovan je nakon što je Rusija pokrenula invaziju 24. veljače i blokirala crnomorsku rutu, dovevši do rasta cijena hrane diljem svijeta te straha od nestašica na Bliskom istoku i u Africi. Tri crnomorske luke odblokirane su u lipnju pod dogovorom Moskve i Kijeva, a Ukrajina ističe da to želi postići i za Mikolajiv.


Ruski medij: Rusi regrute za Ukrajinu izlažu torturi

  • Ruski vojnici muškarce regrutirane radi slanja na ukrajinsko ratište navodno zatvaraju u jako zagrijane prostorije bez pristupa tekućoj vodi i tamo ih drže sve dok ne potpišu da pristaju otići u borbu, prenosi Guardian pisanje ruskog medija Ridus. Ovakav je slučaj zabilježen u Tverskoj oblasti odakle stižu brojne žalbe regruta zbog torture i psihološkog pritiska kojem su izloženi ne bi li potpisali ugovore s vojskom. “Momci u ovoj vojnoj jedinici, prema naredbama političkog časnika, zatvoreni su u pregrijanoj prostoriji zatvorenih prozora. Ne puštaju ih van, ne daju im vode”, navodi Ridus u izvještaju koji nije bilo moguće neovisno potvrditi.

Ukrajina tvrdi da je njihova protuofenziva uspješna, a Rusi da je propala

  • Ukrajina tvrdi da su njezine snage ostvarile uspjeh u protuofenzivi na tri područja u regiji Herson, koja je pod okupacijom Rusije, a da su Rusi pretrpjeli ogromne gubitke. Zamjenik čelnika regionalnog vijeća Jurij Soboloveski konstatirao je da je ukrajinska vojska napredovala u Hersonu, Berislavu i Kahovki, ali nije iznio detalje.

Do njegovih tvrdnji dolazi nakon što je rusko ministarstvo obrane ustvrdilo da su ukrajinski pokušaji da pokrenu ofenzivu na jugu propali. Rusko ministarstvo je konstatiralo da su Ukrajinci pretrpjeli teške gubitke opreme i vojnika. Tvrde i da su ruske snage srušile tri ukrajinska helikoptera i da je tijekom dvodnevnih sukoba Ukrajina izgubila četiri borbena zrakoplova.

Tvrdnje ni jedne ni druge strane za sada nije moguće nezavisno potvrditi.


Ruski mediji: ‘UN-ov tim će u Zaporožje stići sutra ujutro, inspekcija će trajati do dva dana, a oko šest stručnjaka će ostati’

  • UN-ov tim nuklearnih stručnjaka krenuo je iz Kijeva do Zaporožja u inspekciju nuklearne elektrane. Očekuje se da će stručni tim do nuklearke stići sutra ujutro, javlja ruska agencija TASS pozivajući se na proruske vlasti u regiji. Kako tvrde inspekcija bi trebala trajati dan ili dva, a šest do osam UN-ovih stručnjaka trebalo bi ostati u postrojenju nakon završetka posjeta. Inače, Kijev i Moskva međusobno se optužuju za napade na Zaporožje, a međunarodna zajednica je zabrinuta da bi ti usred sukoba oko nuklearke moglo doći do nuklearne nesreće.

Na Krimu navodno gori skladište nafte

  • Društvenim mrežama proširile su se snimke požara na Krimu, a prema još nepotvrđenim informacijama, zapalilo se skladište nafte na tom poluotoku, koji je Rusija anektirala 2014. Proruske vlasti nisu još komentirale požar i nije poznato radi li se o nesreći ili posljedice ukrajinskog napada u sklopu njihove protuofenzive.

Ukrajinski ministar: ‘Pozivam EU da zabrani dolazak ruskim turistima’

  • Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba pozvao je u srijedu Europsku uniju da zabrani dolazak ruskim turistima, opisavši tu mjeru primjerenom budući da većina Rusa podržava “genocidni agresorski rat” vlastite zemlje protiv Kijeva. “Vrijeme za polovične mjere prošlo je”, rekao je Kuleba za Reuters pred drugi dan sastanka ministara vanjskih poslova EU u Pragu u srijedu. “Samo oštra i dosljedna politika može dati rezultate”.

Očekuje se da će se ministri dogovoriti o suspenziji sporazuma o viznim olakšicama s Moskvom, što znači da će Rusi morati duže čekati i plaćati više za vize, dok će blok vjerojatno ostati podijeljen oko potpune zabrane putovanja u EU. “Zabrana izdavanja viza za ruske turiste i neke druge kategorije bila bi primjeren odgovor na genocidni agresorski rat Rusije u srcu Europe koji podržava velika većina ruskih građana”, rekao je Kuleba u izjavi poslanoj elektronskom porukom Reutersu.

Također je predložio pokretanje posebnog programa za ruske vojnike koji se više ne žele boriti u Ukrajini. “(Poruka): spasi se i odlazi. Položi oružje, predaj se ukrajinskim snagama i dobij priliku započeti novi život”, rekao je Kuleba. “Uvjeren sam da je vrijedno dati tu ponudu, jer čak i ako jedan ruski vojnik položi oružje i odluči otići, to znači spašene ukrajinske živote i bliži mir”, rekao je Kuleba.


Ukrajinci: ‘Borba za ponovno zauzimanje Hersona bit će duga i komplicirana’

  • Ukrajinska protuofenziva, pokrenuta u ponedjeljak, nastavila se jučer. U Bereznehuvateu, gradu u blizini bojišnice oko 70 kilometara sjeverno od grada Hersona, novinari AFP-a mogli su čuti topničku vatru i vidjeti vojnike kako se odmaraju uz cestu. “Dosta smo ih pogurali”, rekao je Viktor, pripadnik pješaštva u svojim 60-ima koji je odbio dati prezime. Ali njegov zapovjednik Oleksandr, veteran sovjetskog rata u Afganistanu, predvidio je da će borba za ponovno preuzimanje Hersona biti “duga i komplicirana”.

Rusko ministarstvo obrane ustvrdilo je u utorak da je Ukrajina doživjela “poraz” u južnom protunapadu, pretrpjevši “velike gubitke” od više od 1200 vojnika i oko 150 vojnih vozila. Ukrajinsko predsjedništvo tvrdi da su njegove snage uništile “gotovo sve velike mostove” preko Dnjepra i da su “ostali samo pješački prijelazi” u regiji Herson.

Tijekom noći, grad Mikolajiv koji drže Ukrajinci, 80 kilometara sjeverozapadno od Hersona, bio je izložen “žestokom bombardiranju”, pri čemu su ruski protuzračni projektili ubili dva civila i ranili 24, priopćilo je južno zapovjedništvo vojske.


Britanci: ‘Ukrajinci su nastavili s protuofenzivom na jugu i mjestimično su potisnuli Ruse’

  • Ukrajinske snage su nastavile s protuofenzivom protiv ruskih snaga diljem južne Ukrajine i mjestimično su pomaknuli liniju bojišnice i potisnuli Ruse iskoristivši relativno slabu rusku obranu, ustvrdilo je britansko ministarstvo obrane u najnovijem izvještaju. “U skladu sa svojo doktrinom Rusija će sada najvjerojatnije pokušati zatvoriti prodore koristeći ranije određene mobilne rezervne postrojbe”, navode Britanci i dodaju da Rusija “nastavlja ubrzavati napore da osigura dodatna pojačanja snaga za rat u Ukrajini”. Ističu kako su dobrovoljne snage novoformiranog 3. vojnog korpusa napustile bazu nedaleko Moskve i da je vrlo vjerojatno da će biti raspoređene u Ukrajinu.

Stručnjaci UN-a uputili se prema Zaporožju

  • Tim UN-ovih stručnjaka za nuklearnu energiju, predvođen šefom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA-e) Rafaelom Grossijem, napustio je Kijev i uputio se prema nuklearki Zaporožje kako bi izvršili inspekciju. Nuklearka je bila meta više napada u posljednjim tjednima za koje se međusobno optužuju Rusija i Ukrajina, a zbog kojih raste zabrinutost da će doći do nuklearne nesreće. Grossi i njegov tim jučer su se u Kijevu sastali sa Zelenskim, a prije odlaska poručio da “nakon šest mjeseci truda napokon krećemo”, javljaju ukrajinski mediji. “Kao što znate imamo važan zadatak – utvrditi stvarnu situaciju i stabilizirati stanje koliko je moguće”, konstatirao je.

Grossi je kazao da se nada uspostaviti stalnu misiju u Ukrajinu kako bi mogli promatrati Zaporožje, najveću nuklearku u Europi. “Ovo su kompleksne situacije. Idemo u ratnu zonu, u okupirani teritorij, i ovo zahtjeva izričita jamstva ne samo Rusa, nego i Ukrajine. Uspjeli smo ta jamstva dobiti i sada krećemo. Svjestan sam značajnosti ovog trenutka, ali spremni smo. IAEA je spremna. Izvijestit ćemo o svemu nakon misije. Provest ćemo nekoliko dana tamo”, poručio je šef IAEA-e.

Glavni savjetnik ukrajinskog predsjednika, Mihajlo Podoljak, optužio je pak jučer ruske snage da namjerno granatiraju koridor, kojim će UN-ov tim ići prema nuklearnoj elektranu Zaporožje. Podoljak je rekao da Rusija pokušava progurati misiju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) kroz Krim i dijelove regija Luhansk i Doneck koje su okupirale moskovske snage.


Rusija prekinula dotok plina kroz Sjeverni tok 1 na tri dana, EU strahuje da će trajati duže

  • Rusija je danas zaustavila dotok plina kroz najveći plinovod u Europi, intenzivirajući ekonomski rat Moskve i Bruxellesa i povećavajući mogućnost recesije i racionaliziranja energije u nekim od najbogatijih zemalja u Europi. Protok je pao na nulu u Sjevernom toku 1 koji ide prema Njemačkoj preko Baltičkog mora, pokazuju podaci s ulazne točke Sjevernog toka na njemačku plinsku mrežu. Plina za Njemačku neće biti između 3 sata po srednjoeuropskom vremenu u srijedu, do ranih sati u subotu, objavio je ruski Gazprom.

Europske vlade strahuju da bi Moskva mogla to razdoblje produljiti zbog zapadnih sankcija nametnutih nakon invazije Ukrajine i smatraju da ruski predsjednik Vladimir Putin koristi energente kao oružje rata. Daljnja ograničenja europske opskrbe plinom pojačala bi energetsku krizu zbog koje su veleprodajne cijene plina već skočile za više od 400 posto od prošlog kolovoza, stvarajući krizu životnih troškova za potrošače i otežavajući poslovanje tvrtkama te prisiljavajući vlade da troše milijarde kako bi smanjile teret.

Moskva koja je već smanjila opskrbu preko Sjevernog toka 1 na 40 posto kapaciteta u lipnju i na 20 posto u srpnju krivi probleme s održavanjem i sankcije koje, kako kaže, sprečavaju povratak i instalaciju opreme. Gazprom je objavio da je najnoviji potez potreban zbog održavanja jedinog preostalog kompresora plinovoda, a Putinov glasnogovornik Peskov jučer je na pitanje jamči li Gazprom da će ponovno pokrenuti opskrbu plinom Sjevernim tokom 1 ustvrdio: “Postoje jamstva da, osim tehničkih problema uzrokovanih sankcijama, ništa ne koči opskrbu.”


Zelenski: ‘Ruski vojnici imaju samo dvije mogućnosti – pobjeći ili predati se’

  • Ukrajinski predsjednik Zelenski, govoreći o ukrajinskoj protuofenzivi koja je jučer krenula u Hersonu, u sinoćnjem je obraćanju ustvrdio da ukrajinske snage i obavještajne službe čine “sve moguće i nemoguće” da svaki ruski vojnik “osjeti ukrajinski odgovor na zastrašujući teror koji je Rusija dovela u našu zemlju”. Ustvrdio je da diljem okupiranog teritorija Ruska vojska “nema i neće imati niti jedno mirno mjesto”.

“Naši branitelji će uništiti sva skladišta i sjedišta okupatora, njihovu opremu, gdje god da se nalaze… Ovo je ukrajinska zemlja i okupatori mogu učiniti samo dvije stvari – pobjeći ili predati se. Nećemo im ostaviti druge mogućnosti”, poručio je te pozvao Ukrajince na okupiranom poluotoku Krimu da se drže podalje od ruskih vojnih postrojenja kako bi “oslobođenje Krima brže nastupilo”.


Putin izrazio sućut zbog smrti Gorbačova

  • Ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je sućut zbog smrti bivšeg sovjetskog vođe Mihaila Gorbačova, objavio je Kremlj u utorak navečer kada i drugi svjetski čelnici odaju počast čovjeku koji je odigrao ključnu ulogu u okončanju hladnog rata i padu željezne zavjese, javljaju agencije. “Vladimir Putin izražava svoju najdublju sućut nakon smrti Mihaila Gorbačova i ujutro će poslati brzojav sućuti (njegovoj) obitelji i bližnjima”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, kojeg navodi agencija TASS.

Razmatra se odlazak Zelenskog u New York na Opću skupštinu UN-a

  • Diplomati pokušavaju organizirati posjet ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Općoj skupštini UN-a u New Yorku u rujnu, što bi bio prvi njegov posjet inozemstvu otkad je počela ruska invazija 24. veljače. “Spremni smo za posjet bilo kojeg dužnosnika, uključivo i predsjednika”, rekao je glasnogovornik ukrajinske misije pri UN-u Anatolij Slenko. Zelenski se nalazi na popisu govornika najvećeg UN-ovog godišnjeg skupa koji se održava polovicom rujna, ali Slenko je naglasio da se to još može izmijeniti. Hoće li do posjeta doći još je uvijek nejasno, dodao je.

Izvori iz Vijeća sigurnosti UN-a potvrdili su da ukrajinska misija priprema posjet Zelenskija godišnjem skupu predsjednika država i vlada. Ipak, diplomati upozoravaju da bilo kakvo putovanje ukrajinskog predsjednika predstavlja veliki rizik za njegov život. Dodaju da će odluka biti povezana s razvojem događaja na vojnom planu u Ukrajini.

Ove godine Opća skupština počinje u New Yorku 20. rujna. Među govornicima su američki predsjednik Joe Biden, njemački kancelar Olaf Scholz i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Nazočnost ukrajinskog predsjednika bila bi važan simbol, ocjenjuje se. Zelenskij je otkad je počeo rat putovao samo unutar Ukrajine iz sigurnosnih razloga.


Umro Mihail Gorbačov, posljednji lider Sovjetskog Saveza

  • Posljednji sovjetski čelnik Mihail Gorbačov preminuo je sinoć u 92. godini života, izvijestile su ruske novinske agencije pozivajući se na bolničke dužnosnike. Gorbačov je prema mnogima jedan od najutjecajnijih političara 20. stoljeća. Njegovim dolaskom na vlast počeo se približavati kraj Hladnog rata, koji je zahvaljujući njemu završio bez krvoprolića, ali je svojim reformama Komunističke partije i SSSR-a doveo do raspada Sovjetskog Saveza, unatoč naporima da to spriječi. Dok je u međunarodnoj zajednici uživao veliki ugled mnogi unutar Rusije su ga krivili za raspad SSSR-a i posljedično za pad životnog standarda.