Uživo. Šefica EK-a: 'Ograničit ćemo cijenu ruskog plina', Putin gura novu vanjsku politiku

Danas je 194. dan ruske invazije na Ukrajinu. Ovo su ključni događaji

A Ukrainian tank driver sits in his tank at the front line in the Donetsk region on August 19, 2022, amid Russia's invasion of Ukraine. (Photo by ANATOLII STEPANOV / AFP)
FOTO: AFP

Danas je 194. dan ruske invazije na Ukrajinu. Ovo su ključni događaji:


  • Cijena plina u Europi skočila za 30 posto
  • Borrell: Europskoj uniji ponestaje oružja
  • Ruska podmornica primijećena u Sredozemnom moru
  • Zabranjen rad neovisnom ruskom listu Novaja Gazeta
  • Kremlj okrivio europske političare za zatvaranje Sjevernog toka 1
  • Ukrajina: Ruske trupe na jugu odbijaju se boriti
  • Ukrajina tvrdi da je oslobodila selo u Hersonskoj oblasti

ŠTO SE DANAS DOGAĐA:


Putin odobrio novu vanjskopolitičku doktrinu ‘ruskog svijeta’

  • Ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je danas novu rusku vanjskopolitičku doktrinu utemeljenu na konceptu “ruskog svijeta” koji konzervativni ideolozi koriste za opravdavanje interveniranja u inozemstvu, uključujući i invaziju na Ukrajinu, u cilju zaštite rusofonog stanovništva. “Humanitarna politika” na 31 stranici, objavljena nakon više od šest mjeseca rata u Ukrajini, kaže da bi Rusija trebala “štititi, čuvati i promicati tradicije i ideale ruskog svijeta”. Premda je predstavljena kao neka vrsta strategije “meke” sile, ona kao službenu politiku potvrđuje ideje o ruskoj politici i religiji koje neki tvrdolinijaši koriste za opravdavanje ruske okupacije dijelova Ukrajine i pružanja potpore odmetnutim proruskim entitetima na istoku te zemlje.

“Ruska Federacija pruža potporu svojim sunarodnjacima koji žive u inozemstvu u ostvarivanju njihovih prava, kako bi osigurala zaštitu njihovih interesa i očuvanje njihova ruskog kulturnog identiteta”, navodi se u dokumentu. Ističe se da veze sa sunarodnjacima u inozemstvu Rusiji omogućuju “jačanje njezine slike na međunarodnoj sceni kao demokratske zemlje koja teži stvaranja multipolarnog svijeta”.

Putin godinama ustraje na po njegovu mišljenju tragičnoj sudbini gotovo 25 milijuna etničkih Rusa koji žive izvan Rusije u državama koje su nastale nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.,što smatra geopolitičkom katastrofom. Rusija i dalje smatra bivši sovjetski prostor, od Baltika to središnje Azije, svojom legitimnom sferom utjecaja, čemu se mnoge od tih zemalja protive kao i Zapad. Nova politika ističe da bi Rusija trebala povećati suradnju sa slavenskim nacijama, Kinom i Indijom te dodatno ojačati svoje veze s Bliskim istokom, Latinskom Amerikom i Afrikom.

Moskva bi po dokumentu trebala dodatno ojačati i odnose s Abhazijom i Osetijom, dvjema gruzijskim regijama koje je priznala nakon rata s Gruzijom 2008., kao i s dvije odmetnute regije na istoku Ukrajine, Donjeckom i Luhanskom Narodnom Republikom.


Gazprom: ‘Stanica za upumpavanje plina u Sjeverni tok 1 nije sigurna’

  • Ruski energetski div Gazprom objavio je danas da je dobio službeno upozorenje ruskih regulatora da ugašena kompresorska stanica Portovaja, koja bi trebala upumpavati plin za Njemačku putem plinovoda Sjeverni tok, ne udovoljava sigurnosnim standardima. Gazprom je u petak objavio da je uočio curenje motornog ulja iz turbine koja je tada još radila u Portovaji i da će obustaviti isporuku prirodnog plina dok ne popravi kvar.

U ponedjeljak je citirao Siemens Energy, kompaniju koja je obavila remont turbina Sjevernog toka, da “curenje ulja može popraviti samo specijalizirana tvrtka”. Gazprom u priopćenju kaže da je Portovaja sada “opasno proizvodno postrojenje” i da više ne može legalno raditi. Siemens Energy je u subotu objavio da ga nitko nije tražio da obavi popravak i da curenje ulja ne bi trebalo utjecati na funkcionalnost turbine te da se kvar može popraviti na licu mjesta. Tvtka je također navela da su Portovaji na raspolaganju druge turbine.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrj Peskov ponovio je u ponedjeljak stajalište Moskve da su problemi s isporukom plina iz Rusije isključivo rezultat zapadnih sankcija. Europa je optužila Rusiju da plin koristi kao oružje za odmazdu za sankcije uvedene Moskvi zbog invazije na Ukrajinu.


Ukrajina: ‘Uništili smo bazu FSB-a gdje su držali listiće za lažni referendum’

  • Ukrajina tvrdi da su pogodili bazu ruske sigurnosne službe FSB-a u regiji Zaporožje i da su Rusi u jednoj zgradi u toj bazi držali listiće za eventualni referendum o pripajanju okupiranih regija Rusiji. “Mjesto gdje su bili spremljeni listići za lažni referendum je uništeno. Skladište je uništeno eksplozijom iznutra. Svi isprintani materijali su uništeni… Sjedište postrojbe ruskog FSB-a koje je čuvalo to skladište također je uništeno… Još uvijek se razjašnjava koliko je Rusa ubijeno i ranjeno. Preživjeli i ranjeni su evakuirani na Krim”, stoji u priopćenju ukrajinske obavještajne službe. Te tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.

Von der Leyen: ‘Ograničit ćemo cijenu plina iz cjevovoda’

  • Čelnica Europske komisije Ursula von der Leyen konstatirala je kako EK priprema prijedlog za rješavanje energetske krize na europskoj razini, koji će uključivati i ograničenje cijene za plin iz cjevovoda, odnosno ruski plin. Prijedlogom žele i smanjiti potražnju za električnom energijom tijekom vremena najveće potrošnje, pomoći ranjivim potrošačima i poduzetnicama prihodima energetskog sektora – time misli na oporezivanje neočekivanog prihoda energetskih kompanija o čemu se već neko vrijeme govori. Von der Leyen je dodala i kako prijedlogom žele pomoći i proizvođačima energije koji imaju probleme s likvidnosti zbog nestabilnog tržišta.

“Putin koristi energiju kao oružje prekidajući opskrbu i manipulirajući naše energetsko tržište. Neće uspjeti. Europa će to nadvladati”, poručila je Von der Leyen na Twitteru nakon što je Rusija odlučila ne pokrenuti opskrbu plinom kroz Sjeverni tok 1 zbog čega je došlo do velikog porasta cijene plina.


Papa neće posjetiti Kijev i Moskvu u rujnu

  • Papa Franjo neće moći posjetiti Moskvu i Kijev prije okupljanja vjerskih čelnika u Kazahstanu od 13.-15. rujna jer je to preporuka liječnika zbog njegovih problema s koljenom, rekao je CNN-u Portugal u intervjuu koji će biti u cijelosti prikazan kasnije u ponedjeljak. U odlomku objavljenom na web stranici televizije, Franjo je upitan o svojim prethodno najavljenim planovima da posjeti Ukrajinu i Rusiju poslije svoga nedavnog puta u Kanadu, u svrhu poticanja dijaloga kako bi se okončalo neprijateljstvo između dvije zemlje.

“Sada ne mogu ići jer je zbog puta u Kanadu došlo do zastoja u oporavku koljena i liječnik mi je zabranio, rekavši: ‘Ne možete putovati prije Kazahstana'”, rekao je Franjo. “No, održavam kontakt telefonskim putem… Pratim situaciju sa svojom boli i svojim molitvama. No, situacija je zaista tragična”, istaknuo je Sveti Otac, dodajući da uvijek vjeruje da se stvari mogu riješiti dijalogom.

U intervjuu koji je Papa dao Reutersu u srpnju, rekao je da želi posjetiti Kijev, no također i Moskvu kako bi se založio za mir. Franjo bi uskoro trebao boraviti u glavnom gradu Kazahstana, Nur-Sultanu, kako bi sudjelovao na VII. Kongresu čelnika svjetskih i tradicionalnih religija. Franjo je implicitno optužio Rusiju za “oružano osvajanje, ekspanzionizam i imperijalizam” u Ukrajini.

Vatikan je nedavno morao izgladiti zategnute odnose s Ukrajinom, nakon što je Franjo uznemirio Kijev time što je rusku ultranacionalisticu Darju Duginu, koja je ubijena u eksploziji automobilske bombe u Moskvi, prozvao nevinom žrtvom rata. Darija Dugina je bila kći ideologa Kremlja Aleksandra Dugina za koju su ruski mediji pisali da je podržavala ideje svog oca te se i sama pojavljivala u medijima gdje je pozitivno govorila o ruskoj invaziji na Ukrajinu.


Ukrajina: ‘Rusija želi ‘preoteti’ nuklearku Zaporožje da spriječi izvoz električne energije u EU’

  • Ukrajinski šef diplomacije Dmitro Kuleba ustvrdio je kako Rusija želi “preoteti” nuklearnu elektranu Zaporožje kako bi spriječila Ukrajinu da izvozi električnu energiju Europi. “Ukrajina može pomoći EU-u umanjiti energetsku krizu ove zime s izvozom električne energije. Rusija zato pokušava preoteti nuklearnu elektranu Zaporožje, kako bi to spriječila. Ukrajina i EU u istom su čamcu, moramo ostati ujedinjeni i poraziti Putina prije nego što nam stvori još problema”, napisao je Kuleba na Twitteru.

Posljednji reaktor u Zaporožju isključen s ukrajinske mreže

  • Posljednji reaktor u Zaporožju je isključen s ukrajinske mreže nakon što su električni stupovi oštećeni u ruskom granatiranju, objavio je ukrajinski Energoatom. Elektranu, najveću u Europi, ruske su snage zauzele u ožujku, no njome i dalje upravlja ukrajinski operator Energoatom. “Kao rezultat požara izazvanog granatiranjem, danas je prekinut posljednji vod za prijenos (struje)”, priopćio je Energoatom na Telegramu. “Posljedično, reaktor 6 koji opskrbljuje elektranu strujom, isključen je iz mreže”, napomenuli se. Područje elektrane je posljednjih mjeseci stalno granatirano, za što se Moskva i Kijev međusobno optužuju.

Kina je protiv ograničavanja cijene ruske nafte, poziva na dijalog

  • Nakon što su ministri financija skupine G7 najavili da će ograničiti gornju granicu cijene ruske nafte, oglasila se Kina. Tamošnje Ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je protivljenje takvoj odluci te pozvalo zemlje da situaciju olakšaju “kroz dijalog”.

“Nafta je jedno od globalnih dobara i ključno je osigurati globalnu opskrbu energijom”, poručio je glasnogovornik kineskog ministarstva. “Nadamo se da će relevantne zemlje poduzeti konstruktivne napore da olakšaju situaciju kroz dijalog i konzultacije, a ne činiti suprotno”, dodao je.

Kremlj je nedavno poručio da neće isporučivati naftu zemljama koje uvedu spomenuta ograničenja.


Borrell: Europskoj uniji ponestaje oružja

  • Europskoj uniji ponestaje zaliha oružja, pošto zemlje članice i dalje šalju vojnu pomoć Ukrajini, rekao je šef europske diplomacije Josep Borrell. “Vojne zalihe većine država članica su istrošene u visokom omjeru jer smo Ukrajincima davali puno kapaciteta. Zalihe moraju biti popunjene, a najbolji način za to je da to radimo zajedno. Tako bi bilo jeftinije”, dodao je, prenosi Guardian.

Borrell je priznao da je EU trebala početi obučavati ukrajinske oružane snage prije godinu dana, odnosno mjesecima prije početka ruske invazije. Da je EU reagirala na vrijeme, tvrdi, sada bismo bili u boljoj situaciji.


U Hersonu otkazan referendum o priključenju Rusiji

  • Dužnosnik kojeg je postavila Rusija u ukrajinskoj hersonskoj oblasti kazao je u ponedjeljak da su planovi o održavanju referenduma o priključenju Rusiji “odgođeni” zbog sigurnosne situacije, objavila je ruska državna agencija TASS. Kirill Stremousov, zamjenik čelnika vojno-civilne regionalne uprave koju je imenovala Rusija, također je rekao da je vitalni most Antonivskij, koji premošćuje rijeku Dnipro u blizini grada Hersona, neprohodan za automobile nakon višetjednog ukrajinskog granatiranja.

Od Rusije postavljeni dužnosnici ranije su sugerirali da će referendum o priključenju Rusiji biti održan u rujnu u Hersonu, kao i u susjednoj zaporiškoj oblasti te u samoproglašenoj Doneckoj i Luhanskoj Narodnoj Republici, kako bi koincidirali s lokalnim izborima u Rusiji.


Ruski list Novaja Gazeta ostao bez dozvole za rad

  • Novaja Gazeta, jedan od posljednjih neovisnih listova u Rusiji, ostao je u ponedjeljak bez medijske dozvole čime mu je zapravo zabranjen rad. Ruski nadzornik medija Roskomnadzor optužio je list da nije dostavio dokumente vezane uz promjenu vlasništva 2006. godine. Glavni urednik Dmitrij Muratov, dobitnik Nobelove nagrade za mir za svoje napore da podrži kritičko izvještavanje u Rusiji, rekao je izvan sudnice da je odluka “političko ubojstvo, bez imalo pravne osnove”. Najavio je da će novine podnijeti žalbu.

Novine Novaja Gazeta, nepokolebljiv medij ruske medijske scene osnovan 1993. godine sredstvima od Nobelove nagrade za mir pokojnog sovjetskog vođe Mihaila Gorbačova, formirale su se kao vodeći ruski istraživački medij, iako se sloboda tiska u Rusiji postupno gasila. List je u ožujku prestao izvještavati o ruskoj invaziji nakon što je upozoren na kršenje novog zakona koji nameće strogu cenzuru izvještavanja o sukobu u Ukrajini. Redakcija lista potom je pokrenula internetski portal u Europi, čije su objave također blokirale ruske vlasti. Muratov je ostao u Rusiji i u subotu je predvodio pogrebnu povorku Gorbačova, svog financijskog pokrovitelja i prijatelja.


Dva stručnjaka IAEA-e trajno ostaju u NE Zaporožje

  • Očekuje se da će dva člana misije IAEA-e “trajno” ostati u okupiranoj elektrani Zaporožje, objavila je ukrajinska državna tvrtka za nuklearnu energiju Energoatom, dodajući da je četvero stručnjaka napustilo elektranu. Rusija je zauzela ukrajinsku nuklearnu elektranu u ožujku, ali njome i dalje upravljaju inženjeri Energoatoma i opskrbljuju električnom energijom ukrajinsku mrežu.

“Danas je četvero od šestero predstavnika inspekcije IAEA-e završilo svoj rad u nuklearnoj elektrani Zaporožje i napustilo područje elektrane”, priopćio je Energoatom na Telegramu. “Očekuje se da će dva stručnjaka nastaviti raditi (u elektrani) na trajnoj bazi”, dodaje se u priopćenju.

Proruski lokalni dužnosnik Vladimir Rogov potvrdio je u radijskom intervjuu u ponedjeljak da u elektrani ostaju dva promatrača, ali nije otkrio koliko će se ondje zadržati. “Članovi misije IAEA-e sada su napustili elektranu Zaporožje, dok dvoje ostaju kao promatrači”, rekao je.


Reuters: Cijene plina u Europi skočile za 30 posto

  • Cijene plina u Europi skočile su za danas 30 posto, nakon što je Rusija rekla da će jedan od njenih glavnih plinovoda za opskrbu Europe plinom ostati zatvoren na neodređeno vrijeme, javlja Reuters.

Ruska podmornica je u Mediteranu?

  • Kako javlja International Business Times, ruska nuklearna podmornica je ušla u Mediteran. Kako dodaje obrambeni analitičar H.I.Sutton, navodno je blozu Italije i navodno je upravo ona najbolja podmornica za napad u ruskoj mornarici, Severodvinsk. Isti portal piše da se vjeruje kako je podmornica u Mediteranu kako bi skrenula fokus NATO saveza dok Rusija priprema obranu za operacije na Crnom moru.

Ona ima aktivnu obranu protiv torpeda kao i protuzračnu obranu. Severodvinsk može nositi do 40 raketa tipa Kalibr od kojih bilo koja može biti nuklearna. Prema izvještajima nije jasno koliko je dugo već podmornica u regiji. IBT javlja da je talijanska vlada potvrdila prisutnost podmornice u regiji.


Obavještajno izvješće: Rusija je i dalje fokusirana na zauzimanje regije Donbas

  • Rusija je i dalje fokusirana na osvajanje ukrajinske regije Donbas, navodi se u novom obavještajnom izvješću britanskog Ministarstva obrane. “Politički cilj operacije Donbas gotovo sigurno ostaje osigurati cijelu Donjecku oblast, što bi omogućilo Kremlju da objavi ‘oslobođenje’ Donbasa. Ruske snage vrlo su vjerojatno više puta prekoračile rokove za postizanje ovog cilja”, navode Britanci.

Očekuje se naglo povećanje cijena plina u Europi

  • Procjenjuje se da će cijene plina u Europi danas naglo porasti nakon što je rusi Gazprom najavio da zatvara plinovod Sjeverni tok 1 do daljnjega, zbog, kako tvrde, problema s održavanjem, piše Guardian. Cijene plina su skočile otkako je ruska invazija na Ukrajinu dovela do zapadnih sankcija Moskvi, na koje je Rusija odgovorila smanjenjem izvoza u Europu.

Cijene su prošlog tjedna počele padati zbog određenog optimizma da bi Europa mogla prebroditi nadolazeće zimske mjesece bez prekida opskrbe kućanstava i industrije. Međutim, zatvaranje Sjevernog toka ponovno je usmjerilo tržišta na probleme i čini se da će cijene ponovno porasti.

Kremlj je okrivio europske političare za zatvaranje plinovoda Sjeverni tok 1, rekavši da su njihove ekonomske sankcije Rusiji spriječile Gazpromovo održavanje plinovoda, javlja Reuters. “Ako Europljani apsolutno apsurdno donesu odluku da odbiju servisirati svoju opremu, odnosno opremu koja pripada Gazpromu, ali koju su ugovorom dužni servisirati, to nije krivnja Gazproma”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.


Ukrajina: Ruske trupe na jugu Ukrajine odbijaju se boriti

  • Ruske trupe na jugu Ukrajine odbijaju se boriti, tvrdi ukrajinsko operativno zapovjedništvo ‘Jug’. U novom izvješću navode kako je 217. ruska pukovnija odbila obavljati svoje dužnosti zbog “nedostatka potpore i loših uvjeta, uključujući nedostatak vode”, prenosi Kyiv Independent.

Ukrajina tvrdi da je oslobodila selo u Hersonskoj oblasti

  • Ukrajinske oružane snage su, po informacijama iz Kijeva, u nedjelju oslobodile selo Visokopiliju u Hersonskoj oblasti. Zamjenik šefa ureda ukrajinskog predsjednika, Kirilo Timošenko, objavio je u nedjelju na Telegramu fotografiju podizanja zastave. No, izvješća o oslobađanju tog naselja na sjeveru te regije bila su objavljena i u lipnju.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je na vojnom sastanku da se ukrajinske zastave sve češće vraćaju onamo kamo pripadaju. “I nema mjesta za okupatore u našoj zemlji”, rekao je u nedjelju, po njegovu uredu. Nije otkrio pojedinosti. Ukrajinske postrojbe su po medijima jučer oslobodile i selo Ozerne u Donjecku. Ta informacija nije provjerena iz neovisnih izvora.

Ukrajina je potkraj kolovoza započela ofenzivu u cilju oslobađanja Hersonske oblasti koju su Rusi osvojili nedugo nakon početka invazije 24. veljače. Rusko ministarstvo obrane niječe ukrajinske uspjehe.