Stožer je nakon dugo vremena ponovno imao presicu; izvukli smo najvažnije

Nacionalni stožer ponovo održava konferencije za medije

U 11 sati počela je konferencija za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite. Tijekom proljetnog vala pandemije koronavirusa presice Stožera održavale su se svakoga dana. Kada je broj novozaraženih u svibnju počeo padati, svakodnevne konferencije za medije su ukinute. Stožer je u razdoblju nakon toga podatke objavljivao na stranicama posvećenim praćenju kretanja zaraze, dok su susreti s novinarima bili sporadični i rijetki. Premijer Andrej Plenković jučer je najavio kako će se presice Stožera od danas održavati ponedjeljkom, srijedom i petkom.

“U posljednja 24 sata zabilježili smo 1.529 osoba pozitivne na korona virus. Trenutno je 14.942 zaraženih ukupno u Hrvatskoj. U samoizolaciji su ovog trenutka 28.122 osobe”, rekla je Vera Katalinić-Janković, pomoćnica ministra zdravstva na početku presice. “U posljednja 24 sata imamo 38 preminulih osoba, što daje brojku od 832 preminulih od početka pandemije”, dodala je.

Na sredini EU po stopi smrtnosti

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izašao je pred novinare kako bi iznio podatke o trendovima vezanim za koronavirus. “Imamo 14-dnevnu incidenciju na 100 tisuća stanovnika od 750.4. To je visoka incidencija po kojoj smo na 22. mjestu od 27 država EU. Stopa smrtnosti od početka epidemije nam je 184,5 na milijuna stanovnika, što nas stavlja na 13. mjesto od 27 zemalja EU. To znači da smo negdje na sredini ljestvice i dobar je pokazatelj”, rekao je Capak.

“Važno je reći da smo tri tjedna do 2.studenog imali 90 do 100 postotnu promjenu novooboljelih. U ovom tjednu imamo 4,2 postotni porast. To daje nadu da porast stagnira i da će se situacija popraviti. U čitavoj Europi je slična ili gora od naše. U zemljama koje imaju veći porast, situacija stagnira i mi se nadamo da će brojka prestati rasti”, dodao je Capak.

Ravnatelj HZJZ-a objasnio je da je situacija trenutno najteža na sjeveru zemlje. “Porast u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji nešto kasni u odnosu na Zagreb i dalmatinske županije, nadamo se da će i tamo uskoro obuzdati rast. Evidentirano je smanjenje broja u Zagrebu, ta krivulja ima silaznu putanju”, rekao je Capak.

Kada se moraju nositi maske i tko ih mora nositi?

Novinari su zatražili da ministar unutarnjih poslova Davor Božinović objasni u kojim se situacijama na otvorenom prostoru moraju nositi maske. “Maske na javnim, otvorenim mjestima su obvezne tamo gdje se ne može održavati fizička distanca. Pretpostavljam da je pitanje postavljeno vezano za sankcije. Sve više građana se odgovorno ponaša, nose maske i u zatvorenim i otvorenim prostorima.

Mi kada govorimo o mjerama i svim drugim aktivnostima pratimo i što se događa izvan Hrvatske. Imate zemlje koje su uvele policijski sat, lockdown, i vidite što se događa. Problem striktnih mjera je u tome što nitko ne zna koliko dugo će trajati. Mi moramo voditi računa o ekonomiji, raspoloženju u društvu, mentalnoj slici nacije, pogotovo kod mladih. Tamo gdje nema druge bit će sankcije”, kazao je ministar, koji se osvrnuo i na jučerašnji prosvjed u Zagrebu:

“Tamo su jučer poruke doživjele osudu većine javnosti, mislim da je to najbolja sankcija i preventivna mjera. Za stvari izvan pameti dobro je da se čuju, da normalan svijet vidi s čim se mi susrećemo”, rekao je Božinović.

Brzi ali ne sasvim pouzdani antigenski testovi

Capak je na zahtjev novinara objasnio kako stoje stvari s testiranjem. Antigenske testove nazvao je ne skroz pouzdanima, ali brzima. „Rezultat testa je gotov za 15 minuta. Ti testovi se za sada primjenjuju samo na simptomatskim pacijentima. Njihovu lažnu negativnost rješavamo tako da sve koji ispadnu negativni šaljemo na PCR test”, rekao je ravnatelj HZJZ-a.

Novinare je zanimalo upisuju li se u statistiku o broju zaraženih osobe koje se mogu proglasiti pozitivnima iako nisu testirane. “To se kod nas nije koristilo nego je promovirano u jednoj županiji koja ima problema s rezultatima. Liječnici obiteljske medicine upisuju rezultate u centralnu platformu i radimo na tome da se te platforme spoje. Svi rezultati i vjerojatni slučajevi će biti među novozaraženima, u ovog trenutka tog ima izuzetno malo”, odgovorio je Capak.

Situacija u školstvu je stabilna

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs iznio je detalje o situaciji u svojem sektoru. Rekao je da je prema posljednjim podacima stanje u visokom školstvu prilično dobro među studentima i među profesorima, i da je sustav spreman prijeći na online nastavu u roku od 24 sata ako zatreba. “Već sad postoji hibridan pristup, primjerice u Rijeci. Sveučilište u Puli je već dulje vremena na online nastavi, oni su relativno mali, imaju pet pozitivnih djelatnika na sveučilištu.

Sveučilište u Dubrovniku ima jednog pozitivnog studenta i nastavnika, Sveučilište u Osijeku 67 pozitivnih studenata, 14 zaposlenih je pozitivno. Sveučilište Sjever ima 20 studenata pozitivnih. Sveučilište u Zagrebu ima 235 pozitivnih studenata, to je 0,3 posto studentske populacije. Pozitivno je i 90 zaposlenih, to je 1,2 posto. Splitsko sveučilište ima 30 pozitivnih studenata”, rekao je Fuchs. “Sva sveučilišta izrijekom navode da su spremna u 24 sata kompletno prijeći na online nastavu”, dodao je.

“U školama je situacija stabilnija nego u viskom školstvu. Unutar sustava od osnovnih do srednjih škola od 1. studenog bilježimo stabilnu situaciju. Uočavamo pad broja pozitivne djece, 28. listopada na razini Hrvatske iznosio je 1440, a danas je 1119”, kazao je ministar obrazovanja.

Policija neće brojati ljude po kućama

Ministar Božinović najavio je mogućnost uvođenja novih mjera na razini županija. Spomenuo je Varaždinsku i Međimursku. “Neki pokušavaju problematizirati privatna okupljanja. Hrvatska policija sigurno neće ići po stanovima i brojati ljude, ali važno je da svi znaju kako su privatna okupljanja najveći izvor zaraze, i pozivamo ljude da ograniče druženja, pogotovo uoči Martinja“, kazao je Božinović.

Ministar zdravstva Vili Beroš odgovorio je na pitanje o dostupnosti lijekova onkološkim pacijentima. “11. studenog trebalo bi biti uplaćeno preko milijardu kuna veledrogerijama, što bi trebalo osigurati opskrbu za najteže bolesnike. Vjerujem da je ova kriza privremena, ali ovakav način funkcioniranja sustava nije održiv”, kazao je ministar, dodavši da troškovi zdravstvenog sustava u cijelom svijetu rastu oko 10 posto na godišnjoj razini.

‘Situacija u KB Dubrava ide na bolje’

Krunoslav Capak objasnio je povećan broj preminulih tijekom posljednjeg tjedna. “Veliki broj umrlih je posljedica onoga što se događalo prije dva tjedna. Tada je bio porast od sto posto u tjedan dana. Treba proći neko vrijeme, u drugom tjednu bolesti se obično bolest pogorša pa se osoba hospitalizira”, kazao je Capak, koji se osvrnuo i na procjene s kojima u javnost izlazi znanstvenik Ivan Đikić. “Taj broj mi je bio iznenađenje, nisam znao misli li ukupno ili do kraja mjeseca. Ja sam rekao kako mislim da je se radi o pretjeranoj brojci, to bi značilo 60 umrlih dnevno. Ako nam broj zaraženih nastavi stagnirati, padat će i broj umrlih”, rekao je Capak.

Ministar zdravstva odgovorio je na pitanje novinara na stanju u KB Dubrava. “Osuđujem nehuman čin isključenja struje. U ovom trenutku nema mjesta za pojedinačne interese, moramo zajedno raditi. Situacija u Dubravi je zadnjih dana krenula znatno bolje”, rekao je Beroš, koji nije htio reći ima li saznanja o tome tko je isključio struju u bolnici. Ministar unutarnjih poslova ubacio se rekavši da policija obavlja izvide u tom slučaju.

Broj zaraženih treba pratiti na lokalnoj razini

Novinare je zanimalo postoji li plan za Kolonu sjećanja u Vukovaru. “Obilježavanje će se sasvim sigurno održati. Razgovarali smo o organizaciji i epidemiološkom okviru. Bio sam na jednom sastanku, sutra je ponovno sjednica i nadam se da ćemo se dogovoriti. Svi elementi koji se događaju u Vukovaru će se održati, ali s jednim minimalističkim pristupom”, odgovorio je Krunoslav Capak.

Ministar Beroš uputio je apel lokalnim stožerima i bolnicama: „Kada je riječ o teškim slučajevima, onima na respiratoru, to se događa oko dva tjedna nakon porasta broja zaraženih. To je naš osnovni prediktivni faktor. Stoga molim sve županijske ustanove da promišljaju na taj način. Vrlo je teško kada u realnom vremenu dobijemo zahtjev da isti dan osiguramo respiratore i ljude. Mi ćemo to učiniti, ali apeliram da na lokalnoj razini prate broj zaraženih, na taj način ćemo znati što treba učiniti. Imamo alat za predikciju, loše je ako ga ne koristimo”, istaknuo je Beroš.