Uživo. Rusija sad od fosilnih goriva zarađuje više nego prije rata; Ukrajinska vojska priznala teške gubitke

Pratimo 106. dan ruske invazije na Ukrajinu, s novim informacijama iz minute u minutu

Ukrainian troops fire with surface-to-surface rockets MLRS towards Russian positions at a front line in the eastern Ukrainian region of Donbas on June 7, 2022. (Photo by ARIS MESSINIS / AFP)
FOTO: AFP

ŠTO SE TRENUTNO DOGAĐA:

  • Zelenski: ‘Sudbina Donbasa odlučuje se u Sjeverodonecku’
  • UN upozorava: ‘Rat je izazvao neviđenu globalnu krizu’
  • Ruske snage ciljaju jug Izjuma
  • U napadu na Stahanov poginulo troje civila
  • Nemoguće evakuacije iz Sjeverodonecka
  • Analiza: ‘Sankcije poništavaju 15 godina napretka u Rusiji’
  • UNHCR: Ukrajinu napustilo pet milijuna ljudi
  • Ruski separatisti osudili dvojicu Britanaca i Marokanca na smrt

Razvoj događaja pratite uživo na Telegramu:


Zelenski uveo sankcije Putinu

22:35 Ukrajinski predsjednik Zelenski potpisao je dekret kojim vodi osobne sankcije za 35 visoko rangiranih ruskih dužnosnika. Među njima je i Vladimir Putin.

Osim njega tu su i njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov, premijer Mihail Mišustin, ministar obrane Sergej Šojgu, tajnik Vijeća sigurnosti Rusije Nikolaj Patrušev i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.


Ukrajinska tužiteljica: ‘Rusija pokazuje da se odaljuje od sustava pravila’

22:10 Ukrajinska tužiteljica Irina Venediktova komentirala je suđenje dvojici Britanaca i Marokancu koji su osuđeni na smrtnu kaznu. Rekla je da se radi o kršenju prava i ruganju međunarodnom humanitarnom pravu.

Podsjetila je da oni kao ratni zarobljenici imaju imunitet i da ih se ne smije procesuirati. “Rusija opet pokazuje da se udaljava od sustava pravila i blatantno krši srž vladavine prava”, rekla je BBC-ju.


Luhansk će slati žito Rusiji željeznicom

21:45 Jedna od dvije odmetnute istočne ukrajinske pokrajine, koju podupire Moskva, objavila je da će uskoro početi željeznicom u Rusiju slati žito koje su “oslobodili” njezini vojnici, objavila je u četvrtak ruska državna agencija TASS. Jurij Pronko, ministar poljoprivrede samoproglašene Narodne Republike Luhansk, rekao je da se žito dosad slalo kamionima u relativno malim količinama.

“Sutra je povijesni trenutak – prvi vagoni žita će otići u Rusiju, 50 vagona, više od 3.000 tona”, citirao ga je TASS. Ukrajina je ranije optužila Rusiju za krađu njezina žita s područja koja je Moskva okupirala otkako je u veljači počela ono što naziva posebnom vojnom operacijom.

TASS je objavio da silosi žita “u oslobođenom dijelu” Republike Luhansk sadržavaju otprilike 300.000 tona ozimne pšenice i 200.000 tona suncokretovih sjemenki, ostatke prethodnih žetvi. Pronko je rekao da su silosi napola puni i da je potrebno izvoziti između 120 i 130 vagona žita svakog dana kako bi se napravilo mjesta za buduće žetve.

 


Putin se usporedio s Petrom Velikim

21:oo Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je u svojem rasporedu imao dva važna događaja na kojima je održao govore. On je tako danas odao počast ruskom caru Petru Velikom, čija je 350. obljetnica smrti danas.

Govoreći o caru, Putin je povukao paralele između onoga što je car radio za vrijeme svoje vladavine i onoga što on radi danas. “Petar Veliki je vodio Veliki sjeverni rat kada je imao 21 godinu. Činilo se da je bio u ratu sa Švedskom i da im je uzeo nešto. Ništa im nije uzeo, vratio je rusko”, rekao je, prenosi Reuters.

U komentaru koji se prenosio na ruskoj televiziji usporedio je kampanju Petra velikog s “zadatkom” koji je “dopao današnju Rusiju.” Tako je ozbiljno ispričao da je “palo na nas vratiti (ono što je rusko) i ojačati zemlju.” Zaključio je da će Rusija sigurno uspjeti u tome ako se bude držala tih osnovnih vrijednosti.


Američki dužnosnik: ‘Rusija ima veće prihode od fosilnih goriva nego prije rata’

20:10 ”Rusija vjerojatno ostvaruje veće prihode od fosilnih goriva sada nego prije invazije na Ukrajinu jer porast cijena u svijetu neutralizira napore zapada da smanji rusku prodaju”, rekao je američki savjetnik za energetsku sigurnost Amos Hochstein u četvrtak.

“Ne mogu to poreći”, rekao je Hochstein na saslušanju u senatskom pododboru za Europu i regionalnu sigurnosnu suradnju. Hochstein je rekao da, iako je cijena ruskih sirovina za Kinu i Indiju manja u usporedbi sa sirovinama iz drugih zemalja, globalni porast tržišnih cijena znači da su ruski prihodi sada vrlo vjerojatno veći.

Indija je kupila dvostruko više ruske nafte u svibnju nego u travnju, u rekordnom iznosu od 840.000 barela dnevno, što će vjerojatno ponovno porasti u lipnju, prema konzultantskoj tvrtki Kpler.


Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova: ‘Zarobljenike štiti zakon’

19:45 Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova reagiralo je na presudu britanskim i marokanskom zarobljeniku, koje je Rusija danas osudila na smrt. Podsjetili su da su oni bili u ukrajinskoj vojsci i da trebaju imati status ratnih zarobljenika.

“Neprijatelju je zabranjeno iskorištavati, zastrašivati ih ili se ponašati nehumano prema njima”, kazao je glasnogovornik ministarstva Oleh Nikolenko. Dodao je da je takozvano suđenje bezvrijedno i da će Ukrajina nastaviti raditi na oslobođenju svih svojih branitelja.


Analitičar tvrdi da je Rusija izgubila oko 20.000 vojnika

19:20 Viši Zapadni analitičar koji je htio biti anoniman procijenio je da je Rusija zasad ostala bez oko 20.000 vojnika. Prethodne procjene dane prije nekoliko tjedana vrtjele su se na oko 15.000. Sada dužnosnik procjenjuje da se broj povećao na između 15.000 i 20.000 vojnika.

Nije nagađao o tome koliko je Ukrajinaca ubijeno. Ipak, priznao je da ukrajinska vojska ima problema s moralom nakon više od 100 dana borbi. No, dodao je da, iako ukrajinska vojska ima teške gubitke, ruska ofenziva nastavlja “imati probleme na više razina.”


Finska planira gradnju barijera na granici s Rusijom

18:55 Finska, koja s Rusijom dijeli granicu od 1300 kilometara, sada planira promijeniti Zakon o granicama i omogućiti izgradnju barijera na istočnoj granici s Rusijom. Finska ovako pokušava ojačati sigurnost na granici nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Barijere će se dozvoliti u obliku ograde a bit će i novih cesti kako bi se omogućile dodatne patrole s finske strane, javlja Reuters. Izmjene će se odnositi i na traženje azila, oni koji dolaze iz Rusije moći će to samo na određenim točkama, iako prema EU zakonodavstvu migranti azil mogu tražiti na bilo kojoj točki ulaza.


Ukrajinska vojska gubi 100 do 200 vojnika dnevno

18:30 Ukrajinski vojni gubici sada su između 100 i 200 poginulih dnevno, rekao je viši savjetnik predsjednika Volodimira Zelenskog, što je najveći broj koji je ukrajinska strana dosad objavila. Govoreći za program BBC, Mihajlo Podoljak kazao je da je jedan od glavnih razloga za veliki broj žrtava neravnopravan omjer ukrajinskih i ruskih vojnih sposobnosti.

Prema riječima višeg savjetnika, Ukrajini su potrebne stotine najmoćnijih topničkih sustava, a ne šačica koju su dosad dobili od Zapada. Podoljak je kazao da bi vojsci njegove zemlje trebalo čak 300 raketnih sustava kako bi mogla postići paritet s ruskom vatrenom moći i osloboditi okupirani teritorij.

Savjetnik predsjednika Zelenskog je dodao: “Sve dok Rusija ne doživi ozbiljan vojni poraz, nikakav oblik dijaloga neće biti moguć, i oni će nastaviti pokušavati zauzeti dijelove naše zemlje”.


Britanska ministrica vanjskih poslova osuđuje presudu

18:00 Britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss osudila je “sramotnu presudu” Britancima zarobljenima u Ukrajini. “Oni su ratni zarobljenici. To je sramotna presuda bez legitimiteta. Mislim na njihove obitelji, nastavljamo raditi sve da ih podržimo”, kazala je.


Putin kaže da ima odgovor na sve restrikcije

17:33 Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je najavio odgovor na sve restrikcije na sankcije uvedene njegovoj zemlji. Kazao je da je jedini odgovor u debirokratizaciji donošenja odluka u svim industrijama. “Odgovor na sve restrikcije s naše strane može i treba biti bezuvjetna debirokratizacija procesa donošenja odluka. Posebno u poljima medicine, farmacije i medicinske opreme”, kazao je.


Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je ‘duboko zabrinuta’

16:59 Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je “duboko zabrinuta” zbog smrtnih kazni izrečenih Britancima Aidenu Aslinu (28) i Shaunu Pinneru (48), koji su zarobljeni dok su se borili za Ukrajinu, rečeno je iz Downing Streeta. “Očito smo duboko zabrinuti zbog ovoga. Stalno smo govorili da ratni zarobljenici ne bi trebali biti iskorištavani u političke svrhe. Znate da prema Ženevskoj konvenciji, ratni zarobljenici imaju pravo na imunitet boraca i ne bi trebali biti procesuirani zbog sudjelovanja u neprijateljstvima. Dakle, nastavit ćemo surađivati s ukrajinskim vlastima kako bismo pokušali osigurati oslobađanje svih britanskih državljana koji su služili u ukrajinskim oružanim snagama i koji se drže kao ratni zarobljenici”, rekao je glasnogovornik.


EU će Ukrajini poslati 219,3 milijuna dolara humanitarne pomoći

16:39 Europska komisija najavila je da će EU Ukrajini osigurati dodatnih 219,3 milijuna dolara za borbu protiv humanitarne krize u zemlji. “Ovim financiranjem naši humanitarni partneri osiguravaju hranu, vodu, zdravstvenu skrb, skloništa, zaštitu i novčanu pomoć”, rekao je povjerenik EU za upravljanje krizama Janez Lenarčić u izjavi tijekom posjeta Ukrajini. Lenarčić je rekao da Komisija “usko surađuje s ukrajinskim vlastima kako bi osigurala da pomoć koju pružaju države članice EU-a bude usklađena s potrebama koje se stalno razvijaju”.


Dvojici britanskih i jednom marokanskom borcu u Ukrajini izrečene smrtne kazne

16:17 Dva britanska borca koji su zarobljeni u Ukrajini osuđeni su na smrtnu kaznu, javljaju ruski državni mediji. Aiden Aslin, 28, iz Newarka u Nottinghamshireu i Shaun Pinner, 48, iz Bedfordshirea, borili su se u Ukrajini kada su ih ruske snage uhapsile u travnju. Od tada su ih držali zarobljenima u samoproglašenoj Narodnoj Republici Donjeck.

Za njih je rečeno da su priznali da su bili na “obuci za provođenje terorističkih aktivnosti”. Vrhovni sud Narodne Republike Donjeck (DPR), koju podupire Rusija, izrekao je danas smrtne kazne dvojici Britanaca, izvijestila je ruska novinska agencija RIA Novosti. Marokanskom državljaninu Saadounu Brahimu također je izrečena smrtna kazna.

Novinska agencija TASS piše da se muškarci namjeravaju žaliti.


Četiri osobe poginule su u granatiranju kemijske tvornice Azot u Severodonecku

16:04 Z granatiranju kemijske tvornice Azot u Severodonecku poginule su četiri osobe, rekao je guverner Luganska Serhij Haidai na Telegramu. Stotine civila traže zaklon u tvornici na istoku Ukrajine koja se trenutno koristi kao sklonište od zračnih napada, prema ukrajinskim izvorima. Međutim, tvornica dosad nije bila okružena ruskim postrojbama kao što je bio slučaj čeličane Azovstal u Mariupolju, kada su stanovnici i ukrajinski borci tražili zaklon u bunkerima ispod postrojenja i bili opkoljeni tjednima.


Ukrajinski zapovjednik u Severodonecku: ‘Borimo se za svaku kuću i svaku ulicu’

15:52 Ukrajinski zapovjednik Petro Kuzik izjavio je da se bitka u Severodonecku vodi od kuće do kuće. Kuzik, zapovjednik bojne narodne garde Svoboda, rekao je da se ulične borbe u gradu na istoku Ukrajine vode pod jakim ruskim topničkim baražama koje su ugrožavale vojnike s obje strane. “Borimo se za svaku kuću i svaku ulicu. Jučer je bio uspješan dan za nas. Krenuli smo u protunapad i na nekim područjima uspjeli smo ih odgurnuti za jedan ili dva bloka. U drugima smo ih gurnuli doslovce za jednu ili dvije kuće”, rekao je za televiziju Kuzik.

Dodao je da su ukrajinski borci prešli sa “slijepe obrane na male protuofenzive” u nekim područjima, u nadi da će ruske snage smanjiti intenzitet svoje topničke vatre. “Kada smo im nametnuli ulične borbe, to je funkcioniralo neko vrijeme. Nisu znali gdje su oni, a gdje smo mi. Sada jednostavno topničkom vatrom pokrivaju i svoje i naše postrojbe”, rekao je. Kuzik isključuje povlačenje ukrajinskih snaga, rekavši: “Postoji zapovijed da se drže položaji i mi ih držimo”.


Andruščenko: ‘Rusija je počela u rubljama isplaćivati ​​mirovine Mariupoljcima’

15:35 Ruske snage u Mariupolju počele su isplaćivati ​​mirovine u ruskim rubljama, koristeći gotovinu, rekao je u četvrtak savjetnik ukrajinskog gradonačelnika, Petro Andruščenko. “Sada je poznato da su okupatori već isporučili kamione s gotovinom”, rekao je Andruščenko na nacionalnoj televiziji. “Ruske mirovine dijele se umirovljenicima u ruskim rubljama, što vrlo dobro pokazuje kakva je ruska ekonomija, da se takva svota novca može glupo donijeti u gotovini i početi dijeliti. Ali shvaćate što se tamo događa: ogromni redovi, tučnjave, skandali, ljudi pate na ulici zbog vrućine, jer zapravo nema organizacije. Odnosno, nijedan proces nije organiziran”, rekao je Andruščenko.

Ruska državna novinska agencija RIA Novosti izvijestila je da je zaprimljeno oko 46.000 zahtjeva za isplatu mirovina i da je samoproglašena Narodna Republika Donjeck počela isplaćivati ​​te naknade. Andruščenko je rekao da se tim brojkama može “manje ili više” vjerovati. “Ali moramo dodati još 20 do 30 posto naših starijih Mariupoljaca koji ne prihvaćaju okupaciju i namjerno nisu predali dokumente, te još pet posto njih koji fizički nisu mogli doći i predati dokumente”, rekao je.


Ukrajina proizvodi nove rakete za lansiranje s drona

15:19 Novi minijaturni projektil krenuo je u masovnu proizvodnju za bespilotnu letjelicu (UAV) koju Ukrajina intenzivno koristi protiv ruskih snaga. Municija “Bozok” kompatibilna je s bespilotnom letjelicom Bayraktar TB2, s kojeg su objavljeni brojni video zapisi kako napada i uništava ruske tenkove i oklopna vozila.

Jedan video iz svibnja pokazao je kako Bayraktar uništava brzi mali ruski brod u blizini Zmijskog otoka u Crnom moru. Dron turske proizvodnje već nosi laserski navođene rakete za precizne udare. Ovaj novi projektil također je laserski vođen, ali se kaže da ima učinkovitiju bojnu glavu i veći domet, impresivan za svoju veličinu.


Scholz ponovno potvrđuje njemačku odlučnost u NATO-u

14:55 Njemački kancelar Olaf Scholz razgovarao je o ažuriranju strateških ciljeva NATO-a u svjetlu ruske invazije na Ukrajinu u telefonskom razgovoru s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom, kaže glasnogovornik njemačke vlade.

U pozivu, postavljajući temelje za NATO-ov summit u Madridu krajem lipnja, Scholz je ponovno potvrdio odlučnost njemačke vlade da doprinese savezu kako bi mu pomogla da postigne svoje ciljeve u sljedećem desetljeću, rekao je glasnogovornik. Njih dvoje su se trebali osobno sastati u Berlinu u četvrtak, ali su morali prijeći na razgovor na daljinu nakon što je Stoltenbergu dijagnosticiran herpes zoster.


Johnson: ‘Napuštanje Ukrajine bilo bi ‘moralno odvratno”

14:38 “Napuštanje Ukrajine ‘bilo bi moralno odvratno’ i moramo nastaviti podržavati zemlju koliko god je potrebno usred njezina rata s Rusijom”, rekao je Boris Johnson danas u govoru u Blackpoolu. U svom govoru, Johnson je rekao da nema brzog rješenja za nestabilnost izazvanu ruskom invazijom na Ukrajinu, ali da će se ekonomske posljedice rata s vremenom smiriti. “Putin je napravio kolosalnu stratešku pogrešku, fundamentalno je pogrešno shvatio psihologiju svojih protivnika i što je Ukrajina zapravo. On nikada neće uspjeti pokoriti Ukrajinu i što prije to shvati, to bolje”, rekao je Johnson.

“Ne bi se trebao dopustiti ni djelomični uspjeh da proguta dio zemlje kao što je to ranije činio, nakon čega bi proglasio prekid vatre. Mogao bi nastaviti uvijati nož u ranu, a krokodil bi se jednostavno vratio po još i mogao bi tvrditi da su se njegova agresija i njegovo nasilje isplatili”, rekao je Johnson. Dodao je da sada nije vrijeme za prestanak potpore Ukrajini i premda su cijene plina, nafte, žitarica i gnojiva porasle, Zapad nije mogao natjerati Kijev da prihvati mirovne uvjete koje je diktirao ruski predsjednik Putin. “S vremenom će se inflatorni učinci početi smanjivati”, dodao je.


Ruske snage ostavile poruku učenicima u opljačkanoj ukrajinskoj školi

14:15 Ruske snage ostavile su poruke učenicima u školi sjeverno od Kijeva, nakon što su se prošlog mjeseca povukli iz regije, prenosi CNN. Nakon što su ukrajinske snage uspjele vratiti kontrolu nad ukrajinskim selom Katjužanka, lokalna škola bila je opljačkana, s razbijenom opremom i iskopanim dubokim rovovima preko nogometnog terena. Ušavši u jednu od učionica, pronašli su pismo upućeno učenicima, potpisano s “Rusi”. Bilješka je napisana na ruskom jeziku i ostavljena na ploči.

“Djeco, žao nam je zbog ovakvog nereda, pokušali smo spasiti školu, ali bilo je granatiranja. Živite u miru, pazite na sebe i ne ponavljajte greške vaših starijih. Ukrajina i Rusija su jedan narod!!! Mir s vama, braćo i sestre!”, stoji napisano na ploči. Ravnatelj škole Mikola Mikitčik rekao je za CNN da ruski vojnici “ništa nisu ostavili u školi” i rekao da se osjećao “zgađeno” kada je pročitao bilješku.


Zelenski poziva da se Rusija izbaci iz UN-ove agencije za poljoprivredu

13:47 Ukrajinski predsjednik Zelenski pozvao je na izbacivanje Rusije iz UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO). “Ne može se raspravljati o produljenju ruskog članstva u FAO-u. Što Rusija može učiniti ako uzrokuju glad za najmanje 400 milijuna, ili potencijalno više od milijardu ljudi?”, rekao je Zelenski dok se video-vezom obraćao ministarskom sastanku skupine zemalja Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) u Parizu.


Lavrov: ‘Ukrajina je kriva za žitnu krizu’

13:30 “Ukrajina odgađa izvoz žitarica ne uklanjajući mine iz svojih crnomorskih luka”, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, istovremeno optužujući Kijev i za “militarističku retoriku”. Lavrov, govoreći na ruskom televizijskom kanalu Rossiya 24 tijekom u posjeta armenskom glavnom gradu Jerevanu, rekao je da bi deblokada luka, kojom bi se omogućilo da strani brodovi koji su tamo zaglavljeni otplove, trebala biti “posve jednostavna”.

“Ruska vojska već više od mjesec dana svakodnevno proglašava koridore sigurnog prolaza koje može koristiti bilo koji brod bez preduvjeta, prepreka ili opasnosti za sebe”, kaže Lavrov. S druge strane, Ukrajina je rekla da joj trebaju “učinkovita sigurnosna jamstva” prije nego što počne s isporukom, izražavajući zabrinutost da bi Moskva mogla koristiti sve potencijalne koridore za napad s mora.

Lavrov također kaže kako se nada da Ukrajina više neće tražiti više isporuka oružja prema Zapadu. “Trebali su odavno prestati s takvom retorikom i prestati s dizanjem stvari u medijskom prostoru kako bi zadržali svoju gledanost”, kaže Lavrov, pa upozorava Zapad da “treba shvatiti da prepuštanje vojnom raspoloženju Kijeva neće dovesti do ničega dobrog”.


UNHCR: ‘Od početka rata u Europu stiglo više pet milijuna Ukrajinaca’

13:10 Gotovo pet milijuna Ukrajinaca registrirano je diljem Europe od početka rata, prema podacima UN-ove agencije za izbjeglice. Izvještaj UNHCR-a pokazao je da je ukupno 4.816.923 Ukrajinaca registrirano kao izbjeglice u 44 europske zemlje od 24. veljače.

Daleko više njih je zapravo napustilo zemlju, budući da podaci UNHCR-a pokazuju da je do 7. lipnja zabilježeno više od 7,3 milijuna graničnih prijelaza iz Ukrajine. Zabilježeno je još 2,3 milijuna prijelaza natrag u zemlju. Žene i djeca čine 90 posto onih koji su pobjegli u inozemstvo jer ukrajinski muškarci u dobi od 18 do 60 godina su vojno sposobni i ne mogu otići. Rat u Ukrajini “prouzročio je jednu od najvećih kriza raseljenja ljudi u svijetu”, rekao je UNHCR.


Kremlj: ‘Ne očekuje se više rezanja plina europskim kupcima’

12:58 Kremlj je rekao da ne očekuje da će Gazprom smanjiti opskrbu plinom još nekim europskim kupcima, dodajući da je shema prema kojoj kupci plaćaju plin u rubljama funkcionirala kako je predviđeno. Gazprom je smanjio opskrbu nekim europskim zemljama zbog odbijanja plaćanja ruskog plina u rubljama u okviru nove sheme koju je Kremlj uspostavio kao odgovor na sankcije Zapada.


Kremlj: ‘Nije postignut dogovor s Turskom o ukrajinskom izvozu žitarica’

12:50 Iz Kremlja je rečeno da s Turskom nije postignut sporazum o ukrajinskom izvozu žitarica. Obraćajući se danas novinarima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da, dok se nastavljaju radovi na pošiljkama žitarica preko Crnog mora, još nije postignut dogovor.

Jučer je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu ugostio svog ruskog kolegu Sergeja Lavrova u Ankari na razgovorima usredotočenim na prijedlog Ujedinjenih naroda da se oslobode Odesa i druge crnomorske luke Ukrajine i dopusti isporuka 22 milijuna tona žitarica u silosima. Dok Turska nastoji postići sporazum između Rusije i Ukrajine o planu za nastavak izvoza žitarica iz ukrajinskih luka, izgledi za dogovor su slabi, a svaka strana okrivljuje drugu za poremećaj globalne opskrbe hranom.


Rusi srušili centar za obuku

12:25 Glasnogovornik Ministarstva obrane Igor Konašenkov izjavio je kako su ruske zračne snage napale centar za “obuku stranih plaćenika u Ukrajini”. “Kao rezultat udara visokopreciznih zračnih raketa na područje naselja Novograd-Volinski u žitomirskoj regiji, uništen je centar za obuku Oružanih snaga Ukrajine, u kojem su se koordinirali i obučavali strani borci”, rekao je Konašenkov, prenosi RIA. Za sada nema informacija o stradalima.


Ukrajina tvrdi da je do sada stradalo 31.700 ruskih vojnika

12:07 Glavni stožer oružanih snaga Ukrajine objavio je novu procjenu ruskih gubitaka u ratu. Procjenjuju da su Rusi do sada izgubili 31.700 vojnka, 1398 tenkova, 3438 oklopnih vozila, 711 raketnih sustava, 212 zrakoplova, te 178 helikoptera.


Ukrajina sumnja da će invazija dovesti do zagađenja vode

11:32 Ukrajinski predsjednik Zelenski izjavio je da ruska invazija na njegovu zemlju predstavlja ogromnu prijetnju zagađenja voda, uključujući Azovsko more. U obraćanju na ministarskom sastanku Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), naglasio je potrebu za zelenom energijom koja bi zamijenila zalihe ruskog prirodnog plina nakon ruske invazije 24. veljače.


U ruševinama u Mariupolju pronađeno na stotine tijela

11:09 Stotine tijela pronađeno je u ruševinama uništenih zgrada u Mariupolju, rekao je savjetnik gradonačelnika Petro Andriuščenko na Telegramu. Piše o “beskrajnoj karavani smrti” u okupiranom lučkom gradu, gdje se između 50 i 100 tijela po stambenoj zgradi izvlači ispod ruševina i prevozi u mrtvačnice ili, ovisno o stanju u kojem se tijela nalaze, na deponiju. U jučer objavljenoj objavi rekao je da su do sada okupatorske snage pretražile ruševine oko dvije petine zgrada.

Prošlog mjeseca, šef samoproglašene Narodne Republike Donjeck rekao je da je 60 posto zgrada u Mariupolju uništeno, od kojih 20 posto nije moguće obnoviti. No, u objavi jutros, Andriuščenko kaže da su pretrage u okrugu Lijeva obala prestale, rekavši: “Okupatori su konačno prešli na praksu rušenja kuća i odbijanja traženja tijela ubijenih ispod ruševina.” Kaže da se nikada neće saznati koliko je stanovnika Mariupolja poginulo i još se nalazi pod ruševinama – “i bit će pokopani uz smeće”. “Bez riječi. Samo bijes”, kaže Andriuščenko.


Ukrajina tvrdi da je osvojila dio teritorija u Hersonu

10:55 Ukrajinsko ministarstvo obrane priopćilo je da su njegove snage osvojile dio teritorija od ruskih snaga u protuofenzivi na području Hersona na jugu Ukrajine. Reuters izvještava da ministarstvo nije dalo detalje, ali je rečeno da su ruske snage “pretrpjele gubitke u ljudstvu i opremi”, te da su Rusi pri povlačenju minirali teritorij i podigli barikade za ukrajinske vojnike. Tvrdnje nisu neovisno provjerene.


Haidai: ‘Rusija granatira Severodonjeck, ulične borbe bjesne’

10:44 Borbe bjesne na ulicama Severodonjecka u istočnoj Ukrajini, a ruske snage uništavaju “sve što se može koristiti za obranu”, rekao je regionalni guverner Serhij Haidai. Haidai je dodao da Rusija granatira područja grada koja su još uvijek pod kontrolom Kijeva, ali da će ukrajinske snage moći “počistiti” grad kada dobiju dalekometno topništvo.


Velike vojne vježbe kod obala Kalinjingrada

10:41 Rusko ministarstvo obrane objavilo je da je “60 površinskih ratnih brodova, čamaca i pomoćnih plovila, te preko 40 zrakoplova i helikoptera, kao i do 2.000 jedinica naoružanja, vojne i specijalne opreme Baltičke flote” uključeno u današnje vježbe u blizni ruske enklave Kalinjingrada na obalama Baltičkog mora, smještene između Poljske i Litve.


Zelenski: ‘Milijuni bi mogli gladovati jer Rusija blokira luke’

10:39 Ukrajinski predsjednik Zelenski upozorio je da bi milijuni ljudi mogli gladovati zbog ruske blokade ukrajinskih crnomorskih luka. Za ukrajinsku televiziju, Zelenski je izjavio kako je svijet na rubu “strašne krize s hranom”. “Milijuni ljudi će gladovati ako se nastavi ruska blokada Crnog mora”, rekao je. Prošle godine ukrajinski izvoz žitarica nahranio je 400 milijuna ljudi diljem svijeta, a vrlo malo njih sada napušta zemlju. Rusija ne blokira samo ukrajinske luke, nju se istovremeno optužuje da krade i njezino žito. Satelitske snimke uhvatile su utovar žita u brodove u lukama koje je zauzela Rusija. Iz Rusije je rečeno da će dopustiti izvoz hrane iz Ukrajine ako Ukrajina očisti mine, no Ukrajina se boji da bi Rusija vojno iskoristila nedostatak mina.

Zelenskijevo televizijsko obraćanje uslijedilo je nakon oštrog upozorenja o istom pitanju od jučerašnjeg Svjetskog programa za hranu. Glasnogovornik Petroc Wilton rekao je za Sky News da rat pogoršava užasnu situaciju. “Cijene hrane već su bile jako, jako visoke. Sada se brinemo da Ukrajina pogoršava ove stvari, ali i zbog utjecaja koji ukrajinska kriza ima na troškove zrakoplovnog goriva, i na troškove međunarodne dostave. Tako da je prava briga sada da će Ukrajina ionako strašnu situaciju učiniti još gorom”, rekao je Wilton, piše Sky News.


Britansko vojno izvješće: ‘Ruske snage ciljaju jug Izjuma’

10:28 Ruske snage povećale su svoje napore u napredovanju prema jugu grada Izjuma u istočnoj Ukrajini, vjerojatno želeći osigurati daljnje opcije u regiji, stoji u izvješću britanskog ministarstva obrane u četvrtak.

“Ruski napredak u smjeru Izjuma u zastoju je od travnja, nakon što su ukrajinske snage dobro iskoristile teren kako bi usporile napredovanje Rusije”, priopćilo je ministarstvo. “Rusija vjerojatno nastoji vratiti zamah u ovom području kako bi izvršila daljnji pritisak na Sjeverodoneck i omogućila daljnje napredovanje dublje u Donecku oblast”, stoji u izvješću.


Nemoguće evakuacije iz Sjeverodonecka

10:23 Ukrajinske snage i dalje drže industrijsku zonu i susjedna područja u gradu Sjevierodoneck, a situacija je “teška, ali izvodljiva”, rekao je jutros gradonačelnik Oleksandr Štriuk.

Rekao je da se linije obrane drže unatoč intenzivnoj ruskoj topničkoj vatri, ali da je sada nemoguće evakuirati ljude iz Sjevierodoneck. Rekao je da je oko 10.000 civila ostalo u gradu, prenosi Reuters.


Separatisti tvrde da kontroliraju 231 naselje u Donecku

10:20 Stožer teritorijalne obrane samoproglašene Narodne Republike Doneck objavio je svoj operativni brifing za današnji dan. Tvrde da kontroliraju 231 naselje u regiji, te da se broj povećava iz dana u dan. Izričito navode Svjatohirsk i Tatjanovku i kažu da “postoje bitke za Slavjansk”.


Tijelo francuskog novinara stiglo u domovinu

10:08 Tijelo francuskog novinara Frédérica Leclerc-Imhoffa, koji je 30. svibnja poginuo nedaleko Sjeverodonecka stiglo je noćas u Francusku. Tijelo je prevezeno iz Kijeva na aerodrom Le Bourget gdje su ga dočekali obitelj i prijatelji pokojnog novinara te francuska ministrica za kulturu i dužnosnici TV kuće BFMTV za koji je radio.

Počast novinaru i snimatelju trebala bi biti održana u Parizu u petak oko 18.30, javljaju francuski mediji. Tridesetdvogodišnji Leclerc-Imhoff poginuo je dok je izvještavao o evakuaciji civila iz istočne Ukrajine. Nedaleko njega pala je granata te su ga pogodili geleri od kojih je i preminuo.


Poljski predsjednik kritizirao pozive zapadnih čelnika Putinu

10:00 U intervjuu koji je njemački list Bild objavio na svom YouTube kanalu, poljski predsjednik Andrzej Duda oštro je kritizirao njemačkog kancelara Olafa Scholza i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona zbog njihovih telefonskih razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Usporedio je situaciju s drugim svjetskim ratom, a Reuters ga citira:

“Je li netko tako razgovarao s Adolfom Hitlerom tijekom Drugog svjetskog rata? Je li netko rekao da Adolf Hitler mora sačuvati obraz? Da trebamo postupiti na način da to ne bude ponižavajuće za Adolfa Hitlera? Nisam čuo takve glasove.”

U zajedničkom razgovoru s Putinom 28. svibnja, Scholz i Macron pozvali su ga da oslobodi borce zarobljene u čeličani Azovstal u Mariupolju i da izravno razgovara s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.


Ide li Putin na sastanak G20?

9:51 Nakon što je ruski predsjednik u telefonskom razgovoru s indonezijskim predsjednikom u travnju najavio je kako će sudjelovati na sastanku G20 koji se održava u studenom ove godine. Međutim, ruska veleposlanica u Indoneziji Ljudmila Vorobjeva sada je izjavila da još ne mogu potvrditi da će se to dogOditi. “Još ne možemo utvrditi hoće li predsjednik Putin prisustvovati sastanku offline ili online… Još imamo vremena razmišljati o tome i čekati razvoj događaja”, rekla je Vorobieva.


Gradonačelnik Sankt Petersburga obećava obnovu kazališta u Mariupolju

9:37 Gradonačelnik Sankt Petersburga Aleksnadar Beglov izjavio je da će se taj grad angažirati na obnovi Dramskog kazališta u Mariupolju zbog čega bi se njihovi stručnjaci uskoro trebali pojaviti ondje kako bi rekonstruirali zgradu, javlja Interfax. Navode ujedno kako je kazao i da će pomoći u obnovi javnih prostora i sportskih terena te je poručio kako imaju dobre financijske temelje u gradu zbog kojih će moći pomoći. Inače, Sankt Petersburg se pobratimio s Mariupoljem nakon što su ruske snage preuzele taj ukrajinski grad na jugu zemlje.


U napadu na Stahanov poginulo troje civila

9:25 Ria Novosti su objavile, pozivajući se na Ured glavnog tužitelja separatističke Narodne Republike Luhansk, da su u ukrajinskom granatiranju Stahanova, grada u blizini Luhanska poginula najmanje tri civila.

Navode da se napad dogodio jutros, te da su u njemu oštećeni stambeni objekti. Ranije je pak objavljeno kako je na Stahanov jutros palo dvadeset granata.


Haidai: ‘Da imamo oružje očistili bismo Sjeverodoneck u tri dana’

9:13 Sergij Haidai, ukrajinski guverner Luhanska, rekao je da je trenutno nemoguće evakuirati ljude iz Sjevierodonecka, gdje se nastavljaju žestoke borbe, ali da bi ukrajinske snage, ako Zapad isporuči oružje dugog dometa, mogle “očistiti Sjerodoneck u dva dijela ili tri dana”.

“Tišina u Sjevierodonecku traje samo kad se oružje ponovno puni. U regionalnom centru se nastavljaju ulične borbe. Rusi se drže svoje primitivne taktike: jaka topnička vatra, zatim – pokušaji proboja. Isto se dogodilo u već porušenim Rubižnama i Popasni. Neprijatelj snažno napada industrijsku zonu koju mi ​​kontroliramo.

Ako brzo dobijemo zapadno dalekometno oružje, počet će topnički dvoboj, Sovjetski Savez će izgubiti od zapada, a naši će branitelji moći očistiti Sjevierodoneck za dva-tri dana. Evakuacija iz Sjevierodoneck je još uvijek nemoguća, kao i prijevoz robe. Trenutno bolnica ima sve što je potrebno za stabilizaciju ranjenika”, napisao je jutros na Telegramu.


Institut za rat: ‘Rusi eskalirali psihološke napade. Šalju prijeteće poruke Ukrajincima’

8:41 Ruske snage su nastavile s napadima protiv ukrajinskih pozicija u Sjeverodonecku, poručuje Institut za proučavanje rata u najnovijoj analizi. Navode i kako su Rusi eskalirali psihološke i informacijske napade kako bi naštetili moralu Ukrajinaca.

U analizi su istaknuli kako je jučer obavještajna služba ukrajinskog ministarstva obrane (GUR) izvijestila da Rusi šalju prijeteće poruke na osobne telefone ukrajinskih vojnika pozivajući ih da polože oružje i predaju se te da prebjegnu u Rusiju. Ukrajinci poruke dobivaju preko SMS-a i raznih aplikacija poput Telegrama i WhatsAppa te da u njima Rusi koristi informacije o lokaciji da prijete da će nauditi vojnicima ili njihovim obiteljima.

Institut je naglasio i da je ukrajinski vojni stručnjak Dmitro Snegirov kazao kako ruski propagandisti provode “informacijske i psihološke operacije” da spuste moral ukrajinskih snaga. Navode da Rusi tvrde kako će bitka za Sjeverodoneck postati “novi Mariupolj”. “Ti informacijski i psihološki napadi navjerojatnije žele spustiti moral ukrajinskih vojnika dok u operacijama u više smjerova i dalje ima puno žrtava na obje strane”, zaključuje Institut za proučavanje rata.


Britanci: ‘Rusija vjerojatno pojačala napore da napreduju na istoku’

8:29 Britansko ministarstvo obrane u najnovijem izvješću je istaknulo kako su ruske snage najvjerojatnije pojačale napore da napreduju južno od Izjuma, grada na istoku Ukrajine, kako bi izvršili dodatni pritisak na Sjeverodoneck, gdje se vode teške bitke, i time otvorile mogućnosti daljnjeg napredovanja u Donecku.

Britanci navode kako je napredak Rusa iz smjera Izjuma bio zaustavljen od travnja, jer su Ukrajinci dobro iskoristi tamošnji teren kako bi usporili ruske snage.


Ruski veleposlanik u UN-u: ‘Ubrzo ćemo osloboditi Doneck i Lugansk’

8:05 Ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzija za BBC je ustvrdio kako Rusija napreduje u Ukrajina te da će istočne regije Doneck i Lugans “vrlo brzo” biti “oslobođene”. “Nitko nije obećao rezultate za tri dana ili za tjedan. Sad neki stručnjaci tvrde da je ruska vojna operacija zaustavljena i da ide sporije od planirano, ali ima napretka to je jasno kao dan”, konstatirao je Nebenzija.

Kazao je kako ne zna ništa o tome da je Rusija prvotno planirala zauzeti Kijev i postaviti prorusku vlast, ustvrdivši kako nitko u Moskvi to nije rekao.

Nebenzija je, na pitanje o ogromnim ruskim gubicima koji su prema izvještajima i procjenama ogromni, rekao kako ti gubici ne mogu biti potvrđeni. “Gubici nisu službeno objavljeni. Tijekom bilo kojeg sukoba suprotstavljene strane znaju uvećavati međusobne gubite. Ne mogu vam reći koje su točne brojke i ne mogu komentirati što Ukrajina i SAD tvrde”, kazao je.


UN: ‘Zbog rata u Ukrajini svijet je suočen s neviđenom globalnom krizom’

7:16 Rat u Ukrajini je doveo do “pogoršanja globalne krize životnih troškova neviđene u barem jednoj generaciji”, jer su diljem svijeta skočile cijene hrane i goriva, zaključak je UN-ovog izvješća u kojem upozoravaju da će cijeli svijet osjetiti posljedice.

“Tri mjeseca nakon početka ruske invazije na Ukrajinu suočavamo se s novom stvarnošću. Za one u Ukrajini svaki dan donosi novo krvoproliće i patnju, a za ljude diljem svijeta, rat, zajedno s ostalim krizama, prijeti osloboditi neviđeni val gladi i neimaštine, ostavljajući za sobom društveni i ekonomski kaos”, kazao je jučer šef UN-a Antonio Guterres predstavljajući izvješće.

Ponovno je pozvao na uspostavu izvoza hrane i žitarica iz Ukrajine, ali i Rusije nazvavši to nužnim za stotine milijuna ljudi u zemljama u razvoju. Zatražio je i dodatnu gospodarsku pomoć za siromašnije zemlje te da im međunarodne financijske institucije omoguće da posude novac koji im je potreban. “Moramo djelovati”, poručio je Guterres.


Zelenski: ‘Ishod bitke za Sjeverodoneck će odlučiti sudbinu Donbasa’

7:02 Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u sinoćnjem obraćanju kako će ishod bitke za grad Sjeverodoneck odlučiti kakva će biti sudbina cijele istočne regije zemlje – Donbasa. U Sjeverodonecku se vode možda najteže bitke od početka rata.

“Sjeverodoneck ostaje epicentar sukoba u Donbasu”, kazao je Zelensky dodavši kako su ukrajinske snage nanijele “značajne gubitke neprijatelju”.

Međutim, regionalni dužnosnici ranije su kazali kako su Ukrajinci potisnuti na rubove grada gdje se vode teške borbe te do sela na prvoj liniji bojišnice na jugu.


Analiza: Zapadne sankcije poništavaju 15 godina ruskog gospodarskog napretka

6:46 Sankcije uvedene Moskvi zbog invazije na Ukrajinu potiru petnaestak godina gospodarskog napretka u Rusiji i 30 godina integracije sa Zapadom, navodi se u izvješću Instituta za međunarodne financije (IIF) objavljenom jučer. No, utjecaj tih mjera teško je predvidjeti jer ovise o mogućim novim sankcijama s jedne strane i o mogućem odgovoru Rusije, napose u energetskom sektoru, s druge.

“Rat bi za ruskog predsjednika Vladimira Putina mogao biti skup, ali sankcije ne djeluju “kao da stisneš prekidač”, rekla je ekonomistica u IIF-u Elina Ribakova. IIF u svom zadnjem izvješću predviđa da će rusko gospodarstvo pasti 15 posto ove godine i još 3 posto u 2023. Financijske sankcije – napose smanjena sposobnost Moskve da vraća vanjskih dug – rast cijena i odlazak stranih tvrtka iz zemlje usporavaju inozemnu potražnju i tako “pogoršavaju kratkoročne, srednjoročne i dugoročne gospodarske izglede”. Autori izvješća ističu da će se “teže posljedice još osjetiti”.

Izvršni dopredsjednik IIF-a Clay Lowery misli da ocjena uspjeha sankcija uvedenih Rusiji ovisi o tome što vlade žele postići. “Ako se želi naškoditi gospodarstvu (…), sankcije će sigurno imati učinka” i on će se povećavati, rekao je te napomenuo kako se dosad pokazalo da sankcije nisu bile djelotvorne kada je riječ o promjeni politike.