Uživo: Vlada usvaja novi paket mjera za pomoć gospodarstvu. Plenković je najavio rezove u javnom sektoru

Jučer je predstavljen prvi dio Vladinih mjera za očuvanje radnih mjesta i pomoć gospodarstvu pogođenom pandemijom koronavirusa. Ostale mjere iz travanjskog paketa bit će donesene danas, na sjednici Vlade koja u 10 sati počinje u zgradi Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Premijer Andrej Plenković jučer je kroz tri mjere predložio podizanje naknade za radnike na četiri tisuće kuna, oslobađanje ili odgodu poreznih obveza za tvrtke u problemima, odgodu plaćanja PDV-a dok se ne naplate računi, i pomoć poljoprivrednom sektoru.

Sjednicu je otvorio premijer Plenković. “Otvaram 222. sjednicu Vlade RH. Dopustite nekoliko uvodnih napomena. Uoči današnje sjednice, želio bih zahvaliti svima koji u ovom ožujku kojeg ćemo se dugo sjećati rade sve da spriječe širenje koronavirusa u RH”, kazao je premijer, nabrojavši sve službe koje u tome sudjeluju. “Mi smo suočeni s pandemijom kakve se nitko ne može sjetiti. Dilema s kojom je suočena Hrvatska i sve zemlje svijeta je jednostavna. Ili biramo život naših sugrađana, ili biramo odreći se dosadašnjeg načina života. Mi smo odabrali život naših sugrađana”, kazao je premijer.

‘Stat ćemo iza hrvatskog radnika’

“Pozivam sve sugrađane da imaju povjerenja u sve sastavnice vlasti, i povjerenja prema struci koja je ključna u borbi protiv epidemije. Naše odluke temelje se na procjenama onih koji su živote posvetili borbi protiv ovakvih pandemija. Trenutno se protiv pandemije borimo metodologijom ranijih stoljeća, odvajanjem zdravih od oboljelih. To je jedina metoda koja daje rezultate, i zbog toga tražim povjerenje naših sugrađana. Kada gledamo komparativno, puno bogatije i veće zemlje nemaju ovakve rezultate kakve ima Hrvatska. Na kraju će se podvlačiti crta o broju zaraženih i stopi smrtnosti, i to će biti jedini semafor na koji ćemo svi gledati kada suzbijemo panedmiju. zbog toga moramo biti disciplinirani, strpljivi i imati povjerenja”, kazao je premijer.

“Ova je pandemija imala nezamislive posljedice na našu ekonomiju. Zbog toga je prvih dvadesetak točaka posvećeno borbi protiv korona virusa. One imaju jednu poruku: stat ćemo iza hrvatskog radnika na najizdašniji način. To je poruka Hrvatske vlade. Nadajmo se da će Sabor prihvatiti ovaj pakt mjera, koji će omogućiti zaposlenost i to da naše kompanije dobiju mogućnost da gledaju kako opstati u ovoj krizi. Uz ove mjere, Vlada će u tjednima pred nama raditi i na tome kako nakon završtka epidemije pokrenuti hrvatsko gospodarstvo”, kazao je Plenković.

“Svi skupa, bilu u privatnom ili javnom sektoru, biti svjesni da teret moramo iznijeti solidarno. To su mjere koje su pred nama. Usmjerene su na to da pomognemo hrvatskom radniku i hrvatskom gospodarstvu. Razgovaramo s našim pertnerima i međunarodnim financijskim institucijama. Razgovaramo i s HNB-om i s privatnim financijskim institucijama da prebrodimo ovu krizu. Toliko za uvod. Sada bih ministra Beroša zamolio da nas obavijesti o aktivnostima za suzbijanje koronavirusa u RH”, završio je premijer.

Beroš o situaciji s virusom

Riječ je preuzeo ministar zdravstva koji je iznio podatke o kretanju bolesti u svijetu i u Hrvatskoj. “Unatoč potresu porast broja zaraženih ostao je linearan, što govori o velikom stupnju pridržavanja mjera. Građanima smo otvorili liniju za psihološku pomoć kako bi se borili protiv posljedica dvije krize, potresa i epidemije”, kazao je Beroš. Naglasio je da su sve mjere usmjerene prema očuvanju zdravlja ljudi. “Manjina koja negira epidemiju ili se ne pridržava mjera, ugrožava odgovornu većinu i ugrožava postignute rezultate. Zaštita vlastitog zdravlja je odgovornost svakog pojedinca. Ostanite doma, čuvajte svoje najmilije i sve one koji moraju ostati zdravi radi nas”, završio je Beroš.

Angažiran je velik broj pripadnika javnih službi

Riječ je preuzeo ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, koji je predstavio aktivnosti Stožera civilne zaštite. “Što se tiče angažiranih snaga, tu bih prvo spomenu oko 72 tisuće osoba u zdravstvenom sustavu. Na dnevnoj bazi je angažirano oko sedam tisuća policijskih službenika. U Zagrebu su saniranju posljedica sudjelovali i pripremi prostora za prihvat bolesnika sudjelovali i pripadnici HV-a. Angažirani su i vatrogasci, pripadnici i volonteri Crvenog križa, pripadnici HGSS-a. U sustavu Civilne zaštite angažirano je 18320 osoba”, kazao je Božinović.

“Stožer Civilne zaštite RH donio je ukupno 22 odluke. Takve odluke ne donosi samo Hrvatska, nego i velika većina zemalja pogođena virusom. Jedini način za usporavanje širenja bolesti je socijalno distanciranje, uz sve ostale mjere HZJZ.-a. Kako su prvi slučajevi u hrvatskoj importirani iz inozemstva, ograničili smo ulaske u zemlju. Potres je potaknuo veliki broja građana na napuštanje prebivališta, u sredine čiji zdravstveni sustav nije sposoban izaći na kraj s takvim porastom stanovništva. Stoga je donesena odluka o ograničavanju kretanja. Sve mjere donesene su na temelju savjeta struke”, naveo je ministar.

Božinović je naglasio da su sve mjere privremene, izrazivši zadovoljstvo što ih se građani pridržavaju. Na kraju je građanima zahvalio na načinu kako su se nosili s krizom. “ostanite doma”, zaključio je obraćanje Vladi. Osam podtočaka travanjskih mjera predstavit će ministar financija Zdravko Marić, najavio je premijer.

Prvi dio paketa mjera

„Prva točka utvrđuje mjere pomoći gospodarstvu. Počet ću s mjerom povećanja potpore za očuvanje radnih mjesta. To nije plaća, nadamo se da će poduzetnici koji to mogu svojim radnicima isplaćivati i veće plaće od ovih četiri tisuće kuna“, kazao je Marić. „Pitanje javnih davanja, posebno izravnih poreza, također je vrlo važna“, rekao je ministar financija, ponovivši detalje mjera koje je jučer predstavio premijer.

Premijer Plenković jučer je najavio da će postojeća mjera o isplati potpore poslodavcima u poteškoćama u obliku naknade za radnike od 3250 kuna biti povećana na četiri tisuće kuna neto. Nadalje, tvrtke koje imaju pad prihoda veći od 50 posto, u potpunosti se oslobađaju svih poreznih obveza; poreza na dohodak, dobit i doprinose. Tvrtke koje imaju pad prihoda od 20-50 posto, dobit će odgodu plaćanja poreza na dohodak, dobit i doprinose te će dobiti mogućnost da ih otplaćuju na 24 mjeseca, bez kamata.

Tvrtke koje ostvaruju više od 7,5 milijuna kuna prihoda oslobađaju se poreznih obveza proporcionalno padu prihoda. Također, tvrtke će dobiti odgodu plaćanja poreza na dodanu vrijednost dok ne naplate izdani račun. Javni naručitelji će nabavljati najmanje 60 posto poljoprivrednih proizvoda iz hrvatske prozvodnje ili prerade. Na kraju, izvanrednom mjerom u poljoprivredi otkupit će se svi viškovi mlijeka kod domaćih mljekara.

Marić traži povjerenje poduzetnika

Potom je ministar financija iznio dodatne detalje o mjerama koje Vlada predlaže. „Osnovna je ideja da se želi smanjiti administriranje. Želimo rasteretiti porezne obveznike koji imaju ograničeno kretanje. Odgađamo obvezu u smislu datuma podnošenja godišnjih financijski izvještaja s 30. travnja na 30. lipnja. Financijska agencija ukida obvezu plaćanja naknade. Iz svih ovih mjera i načina na koji postupamo, mislim da je jasno kako smo visoku razinu povjerenja poklonili poduzetnicima.

Od njih tražimo da odgovore na isti način. To je povjerenje ključni način za ostvarivanje solidarnosti. Svi mi koji možemo pridonijeti financiranju države, trebamo dati svoj obol, ako bi pomogli svima onima koji ne svojom krivnjom ne mogu obavljati gospodarsku djelatnost. U nekoj od idućih mjera građani mogu računati da će fokus biti usmjeren na njih”, kazao je ministar.

Dokumenti će vrijediti 30 dana nakon isteka

Izmjene Zakona o osobnoj iskaznici najavio je ministar Božinović. „Predlažemo da se ranije iskaznice smatraju valjanima najdalje 30 dana od isteka roka stare osobne iskaznice“. Isti princip predlaže se i za vozačke dozvole. Cilj je smanjiti obilazak šaltera, a ministar Božinović je izrazio nadu kako će se promjene koje se uvode u vrijeme epidemije zadržati i u budućnosti, te da će se Internet više koristiti kod vađenja različitih dozvola.

„Predlaže se i da vozači za vrijeme trajanja epidemije ne moraju tražiti izdavanje nove vozačke dozvole 30 dana od dana prestanka epidemije. Prijedlogom dopuna nije obuhvaćen tehnički pregled vozila kojeg će se i dalje raditi u predviđenim rokovima zbog sigurnosti na cestama“, kazao je Božinović. „Predlaže se da se dopusti korištenje putovnice kojoj je istekao rok trajanja do 30 dana, posebno zbog vraćanja hrvatskih državljana iz inozemstva“, dodao je ministar unutarnjih poslova. Korištenje 30 dana nakon isteka vrijedit će i za oružne listove i druge dokumente vezane uz posjedovanje oružja.