Uživo. Ukrajina: 'Zaustavili smo ruske napade, naš glavni udarac tek slijedi'. Britanci: 'Rusi brane Sevastopolj dupinima'

Pratimo 485. dan ruske invazije na Ukrajinu

DONETSK, UKRAINE - JUNE 21: Ukrainian Army soldiers continue to fire artillery shells at Russian forces near the villages of Storojove and Neskucne recaptured from Russians in early June, in Donetsk, Ukraine on June 21, 2023. Ercin Erturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM,Image: 784802297, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Danas je 485. dan ruske invazije na Ukrajinu. Ovo su ključni događaji:


  • Dron oboren u ruskoj regiji Kursk
  • Zračna uzbuna diljem Ukrajine
  • Rusija tvrdi da je uhitila krijumčare cezija
  • Ukrajina tvrdi da je zaustavila rusku ofenzivu na istoku
  • Rusija neće otkriti SAD-u koliko nuklearnih bojevih glava stacionira u Bjelorusiji
  • Rusija će stvoriti ‘rezervnu vojsku’

ŠTO SE TRENUTNO DOGAĐA:


Šef Wagnera tvrdi da je ruska vojska napala njihov kamp

  • Jevgenij Prigožin, šef plaćeničke vojne grupe Wagner, optužio je danas ruski vojni vrh za napad na Wagnerov vojni kamp i ubojstvo velikog broja njegovih boraca. Prigožin je izjavio da su ih podmuklo prevarili te da su spremni na ustupke Ministarstvu obrane kako bi predali oružje i pronašli rješenje za daljnju obranu svoje zemlje, ali su se “nitkovi” odlučili na napad.

“Vidjeli su da nas nisu slomili, pa su napali naše kampove. Ubijen je ogroman broj naših boraca, naših suboraca. Deseci njih. Uskoro ćemo odlučiti kako odgovoriti na te zločine. Sljedeći korak je naš”, izjavio je Prigožin na platformi Telegram, prenosi CNN.


Rusija proširila ograničenje putovanja za europske građane

  • Rusija je proširila svoje ograničenje putovanja za europske građane u odgovoru na najnoviji paket sankcija Europske unije, koji je stupio na snagu u petak. Popis predstavnika institucija EU-a i pojedinih zemalja članica Unije kojima je zabranjen ulazak u zemlju je “značajno proširen”, objavilo je ministarstvo vanjskih poslova u Moskvi u petak.

Nova ograničenja odnose se na sigurnosne dužnosnike, poduzetnike i članove Europskog parlamenta, no nisu objavljena nikakva imena. Jedanaesti paket sankcija EU-a otkako je započeo ruski rat protiv Ukrajine prije 16 mjeseci usredotočio se na zaobilaženje trgovinskih restrikcija, a uključuje manje kineskih tvrtki nego što je prvotno bilo planirano.

Najnovijim EU-ovim paketom sankcija zabranjuje se tranzit preko Rusije robe i tehnologije koje bi mogle koristiti ruska vojska ili pomoći njezinom obrambenom i sigurnosnom sektoru. Uvode se ograničenja na prodaju osjetljive robe i tehnologije s dvojnom namjenom zemljama koje bi ih mogle prodati Rusiji te se proširuje popis zabranjene robe koja bi mogla služiti ruskoj vojsci i obrambenom sektoru. Paketom se produljuje suspenzija dozvola za emitiranje u Europskoj uniji za pet ruskih medija pod kontrolom ruske države.


Šef Wagnera kaže da se ruska invazija na Ukrajinu temeljila na lažima

  • Jevgenij Prigožin, šef ruske plaćeničke skupine Wagner, u petak je rekao da se obrazloženje Kremlja za invaziju na Ukrajinu temelji na lažima ruskog vojnog zapovjedništva, koje je u četvrtak optužio da od ruskog predsjednika Vladimira Putina skriva činjenice o situaciji na bojišnici.

Prigožin, čiji su česti istupi na društvenim mrežama u nesrazmjeru s ograničenom ulogom njegove skupine u ratu, mjesecima otvoreno optužuje ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika ruskog vojnog stožera Valerija Gerasimova za nesposobnost.

Njegova služba za odnose s javnošću je u petak na komunikacijskoj platformi Telegram objavila video u kojem Prigožin po prvi put odbacuje temeljne razloge Rusije za invaziju na Ukrajinu 24. veljače prošle godine, koju Moskva naziva “posebnom vojnom operacijom”.

‘Rat je bio potreban da Šojgu postane maršal’

“Ništa neuobičajeno se nije događalo 24. veljače. Ministarstvo obrane nastoji obmanuti društvo i predsjednika i ispričati nam priču o tome kako je postojala luda agresija Ukrajine i da su nas planirali napasti sa cijelim NATO (savezom)”, rekao je Prigožin, koji je službenu verziju nazvao “lijepom pričom”.

“Rat je bio potreban kako bi Šojgu mogao postati maršal, kako bi mogao dobiti drugi orden ‘Heroja (Ruske Federacije)’. Rat nije bio potreban za demilitarizaciju ili denacifikaciju Ukrajine”, dodao je.

Prigožin je u videu, u kojem sjedi na stolici a iza njega se nalazi ogromna crna zastava grupe Wagner, kazao da je rat bio potreban kako bi se obogatila vladajuća elita, za koju je rekao da nije bila zadovoljna komercijalnim potencijalom dijela ukrajinske pokrajine Donbas, koju je Moskva zauzela 2014. posredničkim separatističkim snagama. “Zadatak je bio podijeliti materijalna dobra (u Ukrajini). Došlo je do ogromne krađe u Donbasu, no htjeli su još”, poručio je.


Prigožin javno kritizirao Moskvu

  • Wagner je predvodio ruskim osvajanjem ukrajinskog grada Bahmuta prošli mjesec, a Prigožin je iskoristio vojni uspjeh skupine, postignut uz ogromne ljudske gubitke, kako bi naizgled nekažnjeno javno kritizirao Moskvu. Međutim, nije kritizirao Putina, o čijoj podršci konačno ovisi.

Ipak, njegove najnovije izjave izravno proturječe obrazloženju koje je objavio Putin, prema kojem je do slanja tenkova u Ukrajinu došlo radi demilitarizacije i “denacifikacije” zemlje koja je predstavljala prijetnju za Rusiju, što Kijev poriče. Ruske vlasti brane taj narativ novčanim i zatvorskim kaznama za sve one, za koje smatraju da šire “netočne tvrdnje” o ratu.

Ministarstvo obrane nije odmah komentiralo Prigožinove izjave, koje je i ranije javno ignoriralo. Kremlj također nije odmah reagirao, a također je ranije odbijao komentirati Prigožinove nastupe.

Putin je, međutim, podržao zapovijed ministarstva obrane, kojoj se Prigožin protivi, a prema kojoj plaćeničke skupine poput Wagnera do 1. srpnja moraju potpisati ugovore kojima se stavljaju pod zapovjedništvo ministarstva. Neki ruski analitičari su nagađali da Prigožin ima političkih ambicija te da možda želi zamijeniti Šojgua, što je on uvijek odbacivao.


Rusija: Most na Krimu je teško oštećen

  • Most koji povezuje južnu Ukrajinu s anektiranim poluotokom Krimom je teško oštećen i trenutno neupotrebljiv”, rekao je danas lokalni dužnosnik kojeg je postavila Rusija. “Ne može se njime kretati”, kazao je Vladimir Saldo, proruski guverner regije Herson, dodajući da će most Čongar biti zatvoren za promet oko 20 dana.

“Most je pretrpio više štete nego što smo isprva mislili. U tijeku su popravci”, rekao je Saldo. Podsjetimo, ruski dužnosnici su jučer priopćili da je Ukrajina raketom pogodila most Čongar koji povezuje dijelove regije Herson pod ruskom kontrolom s poluotokom Krimom i da su pri napadu vjerojatno korišteni projektili Storm Shadow.


Rusija neće otkriti SAD-u koliko nuklearki ima u Bjelorusiji

  • Rusija neće obavijestiti Sjedinjene Države o broju nuklearnih bojevih glava koje stacionira u Bjelorusiji ni o testiranjima svoga nuklearnog torpeda Posejdon, rekao je u petak zamjenik ruskoga ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, a prenosi Interfax.

Moskva i Minsk kažu da je Bjelorusija već počela dobivati rusko taktičko ili nuklearno oružje kratkog dometa. Ruski predsjednik Vladimir Putin ranije je javno obećao da će ga stacionirati u toj zemlji. Istodobno i dalje rastu napetosti sa Zapadom zbog ruske invazije na Ukrajinu.

“Duboko sumnjam da će ova tema postati predmet bilo kakve javne rasprave ili ćemo mi bilo što o tomu otkriti”, rekao je Rjabkov novinarima u Sočiju. “Sjedinjene Države već desetljećima drže svoje taktičko nuklearno oružje na teritoriju brojnih europskih zemalja, nikad ne navodeći točne brojke.”

Oružje kratkog dometa ne potpada pod uvjete sporazuma New Start, posljednjega preostalog američko-ruskog sporazuma o kontroli naoružanja, koji ograničava strateške nuklearne arsenale. Putin je suspendirao sudjelovanje Rusije u njemu, premda su se obje strane obvezale da će nastaviti poštovati ograničenja sadržana u sporazumu.


Ukrajinski zapovjednik priznao da se vojska tek treba obračunati s ruskom

  • Zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga prvi je put potvrdio da glavne snage njegove ofenzivne rezerve tek treba poslati u bitku s Rusijom, rekavši: “Sve je još pred nama”. U ekskluzivnom intervjuu iz vojne baze u istočnoj Ukrajini, general pukovnik Oleksandr Sirski, govorio je o stresu i poteškoćama borbe s Moskvom koja je posljednjih dana pokrenula vlastite ofenzivne napore.

Syrskyi, koji je vodio ukrajinsku obranu Kijeva prošlog proljeća i šokirao svijet protuofenzivom kojom su u jesen oslobođeni ogromni dijelovi sjeveroistočne Ukrajine, rekao je da svijet mora biti strpljiv.


Rusi proširili broj ljudi kojima je ulaz u zemlju zabranjen

  • Rusija je u petak rekla da zabranjuje ulazak većem broju europskih dužnosnika kao odgovor na odluku EU da uvede nove sankcije Moskvi zbog sukoba u Ukrajini, javlja AFP. “Kao odgovor na ove neprijateljske radnje, ruska strana značajno je proširila popis predstavnika europskih institucija i država članica EU-a kojima je zabranjen ulazak na teritorij naše države”, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova.

Nije precizirao broj dužnosnika koji su sankcionirani niti je naveo njihova imena. EU je ovaj tjedan dogovorio 11. paket kazni protiv Rusije zbog njene velike vojne ofenzive u Ukrajini, uključujući mjere usmjerene na smanjenje izbjegavanja ograničenja koja su već na snazi.

“Potvrđujemo da će sve neprijateljske akcije koje poduzmu zapadne zemlje i dalje dobivati pravodoban i adekvatan odgovor”, dodalo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.


Rusija neće otkriti SAD-u koliko nuklearnih bojevih glava stacionira u Bjelorusiji

Rusija neće obavijestiti Sjedinjene Države o broju nuklearnih bojevih glava koje stacionira u Bjelorusiji ni o testiranjima svoga nuklearnog torpeda Posejdon, rekao je u petak zamjenik ruskoga ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, a prenosi Interfax. Moskva i Minsk kažu da je Bjelorusija već počela dobivati rusko taktičko ili nuklearno oružje kratkog dometa. Ruski predsjednik Vladimir Putin ranije je javno obećao da će ga stacionirati u toj zemlji.

Istodobno i dalje rastu napetosti sa Zapadom zbog ruske invazije na Ukrajinu. “Duboko sumnjam da će ova tema postati predmet bilo kakve javne rasprave ili ćemo mi bilo što o tomu otkriti”, rekao je Rjabkov novinarima u Sočiju. “Sjedinjene Države već desetljećima drže svoje taktičko nuklearno oružje na teritoriju brojnih europskih zemalja, nikad ne navodeći točne brojke.”

Oružje kratkog dometa ne potpada pod uvjete sporazuma New Start, posljednjega preostalog američko-ruskog sporazuma o kontroli naoružanja, koji ograničava strateške nuklearne arsenale. Putin je suspendirao sudjelovanje Rusije u njemu, premda su se obje strane obvezale da će nastaviti poštovati ograničenja sadržana u sporazumu. Ne postoji ni ugovor ili mehanizam provjere koji bi pokrivao autonomna torpeda s nuklearnim pogonom, poput Posejdona. Stoga je Rjabkov jasno kazao da Rusija ne planira obavijestiti Sjedinjene Države o testiranjima sustava.


Dvoje mrtvih u napadu na Herson

  • Najmanje dvije osobe su ubijene, a nekoliko ih je prebačeno u bolnicu u ruskom napadu na regiju Herson, rekao je guverner te oblasti. Oleksandr Prokudin rekao je na Telegramu da je u napadu pogođeno gradsko prijevozno poduzeće, prenosi Reuters. 55-godišnji muškarac je poginuo na licu mjesta, a pet drugih je prebačeno u bolnicu, rekao je. U kasnijoj objavi rekao je da je 43-godišnji muškarac također preminuo od rana u bolnici.

Rusija će stvoriti ‘rezervnu vojsku’

  • Ministar obrane Sergej Šojgu najavio je da će rusko Ministarstvo obrane formirati “pričuvnu vojsku” do kraja lipnja, ustrojiti novi korpus vojske i ojačati ključne formacije Zapadnog vojnog okruga (WMD) kao dio planiranog restrukturiranja snaga. Šojgu je rekao Vladimiru Putinu da Rusija formira pričuve za neimenovani vojni korpus i neodređenu “pričuvnu vojsku” te dodaje pet pukovnija 1. gardijskoj tenkovskoj armiji i 20. gardijskoj kombiniranoj armiji — obje dio WMD-a, izvještava Institut za studij rata (ISW). “Šojgu je primijetio da je pet pukovnija već 60 posto popunjeno i opremljeno od 22. lipnja”, rekao je ISW.

Ukrajina: Srušili smo 13 ruskih dronova

  • Ukrajinske snage su tijekom noći oborile 13 krstarećih projektila i jednu izviđačku bespilotnu letjelicu koju je lansirala Rusija, tvrde zračne snage. Četiri bombardera TU-95 ispalila su 13 krstarećih projektila Kh-101/Kh-555 iz Kaspijskog mora na vojni aerodrom u regiji Hmjelnicki. Svi su uništeni, većinom iznad ciljane oblasti. Na temelju izvješća regionalne vojne uprave Hmjelnicki, zračni napad dogodio se između 3 ujutro i 4 sata ujutro po lokalnom vremenu. Vojska je također eliminirala jednu izviđačku bespilotnu letjelicu neodređenog tipa, priopćilo je ratno zrakoplovstvo.

Šef Wagnera krivi Šojgua za rat: Trebao mu je da može postati maršal

  • Čelnik Wagner grupe okrivio je za rat u Ukrajini ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua. Jevgenij Prigožin je na Telegramu rekao da je rat “potreban” kako bi Šojgu mogao “postati maršal”. Vođa skupine plaćenika tvrdio je kako rusko ministarstvo obrane obmanjuje i ruski narod i Vladimira Putina o razlozima rata, sugerirajući da je on samo započeo kako bi gospodin Shoigu mogao “dobiti drugu medalju heroja”. U 30-minutnom videu objavljenom na njegovom Telegram kanalu, Prigožin je odbacio prijašnje tvrdnje Moskve da Kijev planira pokrenuti ofenzivu na teritorije pod ruskom kontrolom u istočnoj Ukrajini u veljači 2022.

“Uoči 24. veljače nije se dogodilo ništa izvanredno”, rekao je Prigožin. “Ministarstvo obrane pokušava obmanuti javnost i predsjednika i pokrenuti priču da je došlo do sulude razine agresije s ukrajinske strane i da će nas napasti zajedno s cijelim blokom NATO-a”, rekao je šef Wagnera.


Ukrajina tvrdi da je zaustavila rusku ofenzivu na istoku

  • Ukrajinska vojska tvrdi da je zaustavila rusku ofenzivu na istoku zemlje ka Kupjansku i Limanu te da napreduju prema jugu. Zamjenica ministra obrane Hanna Maliar za ukrajinsku je televiziju kazala kako se u tim smjerovima vode žestoke borbe. “Ali, naši vojnici su zaustavili neprijatelja”, kazala je. “Glavni događaji u protuofenzivi su i dalje pred nama. Glavni udarac tek slijedi. Dio rezervi će biti aktiviran tek kasnije”, dodala je. Iako ih usporavaju minska polja, kazala je da vojna operacija na jugu ide po planu. “Nije nužno da protuofenziva bude nešto jako brzo”, rekla je.

Ukrajina je u ranoj fazi svog najambicioznijeg protunapada otkako je Rusija pokrenula invaziju u veljači 2022. i kaže da je preuzela kontrolu nad osam sela, što su njezini prvi značajni uspjesi na bojištu u sedam mjeseci. Međutim, Rusija i dalje drži dijelove teritorija u istočnoj i južnoj Ukrajini, a ukrajinske snage tek se trebaju probiti do glavnih obrambenih linija koje je Rusija pripremala mjesecima.

Maliar je rekla da ruske snage i dalje imaju za cilj dobiti kontrolu nad cijelim regijama Donecka i Luhanska na istoku zemlje. Ukrajinska vojna operacija na jugu odvija se prema planu i njezine snage napreduju iako ih minska polja usporavaju, kazala je. “U vojsci, po njezinim izvješćima i položajima, sve se odvija prema planu. Ne treba očekivati da će ofenziva biti vrlo brza”, rekla je Maliar.

“Svakoga dana napredujemo… Da, to je postupno, ali naše snage se učvršćuju na ovim granicama i napreduju postojano”. Reuters nije uspio provjeriti stanje na bojištu. Obje strane kažu da je druga pretrpjela velike gubitke otkako je Ukrajina započela svoju protuofenzivu, a Moskva nije priznala nedavna vojna postignuća Ukrajine.


Rusija tvrdi da je uhitila krijumčare cezija koji su radili za Ukrajinca

  • Ruska sigurnosna služba FSB priopćila je u petak da je uhitila pet osoba koje su pokušale kupiti kilogram radioaktivnog cezija-137 za 3,5 milijuna dolara u ime ukrajinskog državljanina, izvijestila je ruska novinska agencija TASS.

Navodi se da je FSB rekao da je cezij-137 trebao biti iznesen iz Rusije kako bi se koristio za insceniranje incidenta s navodnim oružjem za masovno uništenje, a sve kako bi se diskreditirala Rusija. Reuters nije mogao neovisno potvrditi te tvrdnje, a Ukrajina se još nije oglasila o slučaju.


Britanci tvrde da Rusi luku u Sevastopolju brane pojačanim brojem dupina

  • Britansko ministarstvo obrane objavilo je najnovije obavještajne informacije o ratu u Ukrajini. Kažu da ruska mornarica od ljeta 2022. ulaže u velika pojačanja sigurnosti glavne baze crnomorske flote u Sevastopolju. To uključuje najmanje četiri sloja mreže na ulazu u luku.

No, zadnjih tjedana je povećan i broj obučenih sisavaca – dupina. Slike koje imaju Britanci pokazuju gotovo dvostruko veći broj dupina u luci, velikih pliskavica. Inače, Rusi na Arktiku koriste beluga kitove i tuljane te su životinje obučavali za niz misija. No, ove na Sevastopolju su najvjerojatnije obučene za suprotstavljanje neprijateljskim roniocima.


Rusi gađali regiju Sumy

  • Ruske snage gađale su ukrajinsku regiju Sumy. Čulo se više od 147 detonacija, javlja Kyiv Independent. Jučer su ovo područje gađali 21 puta.

Zračna uzbuna diljem Ukrajine

  • Zračna uzbuna bila je jutros na snazi diljem Ukrajine objavila je ukrajinska vojska. Upozorenja su izdana zbog ruskih projektila i dronova za šire ukrajinsko područje. Zasad nema izvještaja o napadima ili žrtvama. Rusija je pak pokrenula napad oko aerodroma Viljska blizu regije Hmeljnicki tijekom noći objavio je guverner te regije Serhij Tjurin.

Dron oboren u ruskoj regiji Kursk

  • Protuzračna obrana oborila je bespilotnu letjelicu kasno u četvrtak iznad južnog ruskog grada Kurska, blizu ukrajinske granice, objavio je regionalni guverner. Roman Starovoit, pišući na Telegramu, naveo je da su protuzračni sustavi dva puta aktivirani.

Nije spomenuo štetu ili žrtve, no zamolio je stanovnike da izbjegavaju ruševine. Niz napada iz zraka pokrenut je preko ukrajinske granice u južnoj Rusiji. Bilo je i oružanih upada za koje su odgovornost preuzele skupine koje kažu da se protive Kremlju. Ukrajina rutinski odbija komentirati takve napade ili upade, navodi Reuters.