Uzrujani kardinali traže da se kompletnom vrhu Katoličke crkve u Njemačkoj hitno sudi: 'Uklonite te LGBT i woke ideologe'

Njemački biskupi započeli su revolucionarnu raspravu o reformama unutar Katoličke crkve

The Limburg Bishop Georg Batzing signs the book of condolence for the retired Pope Benedict in the Limburg Cathedral. Pope Emeritus Benedict XVI. died in the Vatican on December 31, 2022 at the age of 95. (Photo by Hasan Bratic / Hasan Bratic / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Georg Batzing (dpa Picture-Alliance via AFP)

Sporovi između Vatikana i biskupa u Njemačkoj koji zahtijevaju radikalnije reforme Katoličke crkve sve su dublji, a započeli su još 2019. raspravama poput onih o celibatu i načinu života svećenika te položaju žene u Crkvi. Očekivano, stavovi liberalnih biskupa koji se zalažu za tektonske promjene izazvali su bijes dijela Katoličke crkve.

Informativna katolička agencija (IKA) sada prenosi kako su njemački kardinal Gerhard Müller i američki kardinal Raymond Burke, istaknuti konzervativci, prekorili njemačke biskupe nakon donošenja zaključaka Sinodalnog hoda, smatrajući da bi ih trebalo sankcionirati, odnosno ukloniti iz biskupija. To bi de facto značilo uklanjanje gotovo kompletnog njemačkog crkvenog vrha, uključujući i šefa tamošnje biskupske konferencije Georga Batzinga, budući da je više od 80 posto njih liberalnih nazora.

„Mora se održati suđenje i oni moraju biti osuđeni i moraju biti udaljeni iz svojih ureda ako se sami ne obrate i ne prihvate katolički nauk“, rekao je kardinal Müller. „Vrlo je žalosno da je većina biskupa izričito glasovala protiv objavljenog nauka, i objavljene vjere Katoličke Crkve i cjelokupnog našeg kršćanskog mišljenja, protiv Biblije, Božje riječi u Svetom pismu i u apostolskoj tradiciji i u definiranom nauku Katoličke Crkve“, dodao je.

‘To je utjecaj LGBT i woke ideologije’

Kazao je i da su laici i biskupi koji su podržali rezolucije njemačkog Sinodalnog puta „pod utjecajem ‚LGBT‘ i ‚woke‘ ideologije, koja je materijalistička i nihilistička“. Dodao je i kako je “apsolutno bogohulno blagoslivljati te oblike života” koji su “prema biblijskom i crkvenom nauku, grijeh”.

„Ako pogledate, u Bibliji brak je apsolutno samo između muškarca i žene koji su sjedinjeni u ljubavi u tijelu i u duši“, rekao je kardinal Müller.

Da biskupe koji podržavaju blagoslov homoseksualnih parova treba sankcionirati smatra i američki kardinal Burke. „Bilo da je riječ o odstupanju, heretičkom učenju i nijekanju jedne od istina vjere, ili o otpadništvu u smislu jednostavnog udaljavanja od Krista i njegova nauka u Crkvi da bi se prihvatio neki drugi oblik vjere, to su zločini“, rekao je kardinal i dodao je riječ o “grijesima protiv samoga Krista i to očito najteže prirode”.

Zaključci sinodalne skupštine u Frankfurtu

Dotaknuo se i pape Franje, rekavši da “ovi ljudi ignoriraju ono što govori Petrova stolica te pokazuju da nemaju poštovanja za njega”, odnosno da su, tvrdi, “papini neprijatelji”. Njemačke biskupe nazvao je i “agentima revolucije”, prenosi IKA.

Inače, na sinodalnoj skupštini u Frankfurtu koja je raspravljala od 9. do 11. ožujka Opća skupština Sinodalnog puta usuglasila je temeljni tekst glede crkvene politike. Navedene su četiri glavne teme dijaloga: spolni moral, način života svećenika, moć i dioba vlasti te uloga žena u Crkvi.

Između ostalog, zaključeno je i da bi u Katoličkoj Crkvi osobama interseksualne i transseksualne orijentacije trebalo posvetiti više pažnje. Predlaže se i da bi se transrodnim katolicima na jednostavan način trebala omogućiti promjena bračnog stanja te imena u maticama krštenih, prenosi IKA. Od Pape se u tekstu traži da osigura „da transrodne i interrodne osobe u našoj Crkvi“ mogu živjeti svoje živote i vjeru „kao Božja stvorenja bez predrasuda, bez neprijateljstva i bez diskriminacije“.

Rasprava o reformama započela još 2019.

Raspravu o procesu reformi unutar Katoličke crve započela je većina njemačkih biskupa u proljeće 2019. godine.

Christian Bauer, profesor teologije na Sveučilištu u Innsbrucku, rekao je tada da pitanja o kojima će se razgovarati nisu nova, da su sve to stare dvojbe, ali da sada, otkad je započela kriza zlostavljanja, traže hitne odgovore i rješenja.

Mnogi su uvjereni da su upravo skandali sa seksualnim zlostavljanjima koji potresaju Katoličku crkvu u svijetu, bitno utjecali na dramatičan egzodus njemačkih vjernika.