Vanđelić o plinskoj aferi: 'Kladim se da Filipović ostaje bez fotelje, vidim da ga se ne poziva na sastanke'

Bivši šef NO Ine ističe da je ishodište odgovornosti u Uredu predsjednika Vlade

Bivši predsjednik Nadzornog odbora Ine, Damir Vanđelić komentirao je novu plinsku aferu HEP-a i Ministarstva gospodarstva. Podsjetimo, aferu je otvorio Mostov zastupnik Zvonimir Troskot, otkrivši kako je HEP kupovao plin od Ine za 47 eura po megavat satu, a zatim ga poslije prodavao po bagatelnim cijenama.

Iako su iz Vlade do kraja prošlog tjedna ponavljali kako još nemaju sve informacije, Vanđelić je kazao kako se u tjedan dana moglo utvrditi tko je odgovoran za prodaju plina po tim cijenama. Svaka od trgovina je dokumentirana vremenski i s cijenom, odnosno postoji zapis za koliko eura po megavatsatu se trgovalo, rekao je Vanđelić.

Upravo zato ne vidi problem u utvrđivanju odgovornosti. “Mislim da se radi o tome da se sad pokušava politički sanirati šteta. A to znači da se radi odgoda davanja informacija. To je jedna od manipulacija koja se često koristi, vi odgađate priopćavanje stvarnih informacija o tome i prebacujete krivicu”, kazao je za N1.

Misli da bez fotelje ostaje Filipović

“U ovom slučaju, ja bih se kladio da će ministar Filipović ostati bez svoje fotelje jer vidim da ga se ne poziva na sastanke i da je u nemilosti oko svega”, rekao je Vanđelić. Dodao je i da se oko plinske afere razgovara s drugim ljudima, a ne s ministrom Filipovićem.

Govoreći o ministru dodao je: “Mišljenje javnosti o njemu je relativno negativno i što god napravio već je akumulirao toliko negativnosti da jednostavno da bilo što napravi bit će teško”, pa kazao i da je samom Filipoviću teško.

Komentirao i Franu Barbarića

“Treba podsjetiti da su Uprava HEP-a i Nadzorni odbor HEP-a na kratkoj uzici premijera. Dakle njihov je mandat s po šest mjeseci. Gospodin Barbarić ne razmišlja svojom glavom, njegov pogled je konstantno usmjeren prema Markovom trgu”, tvrdi Vanđelić.

Vanđelić je u gostovanju komentirao i afere predsjednika Uprave HEP-a, Frane Barbarića. Jedna od njih je povezana s bespravnom gradnjom.

“Očito se druži s takvim ljudima kod kojih su etički kriteriji puno slabiji. Da se druži s običnim građanima onda bi znao kakve su posljedice za takve činove, ali očito, mislim da si on nalazi primjere u svom okruženju koji dovode do toga da što god da radiš ništa ti se ne može dogoditi”, kazao je Vanđelić.

Ministar i HEP nisu odgovorni?

Vanđelić smatra i da je slučaj oko prodaje viška plina jednostavan. “Ovdje se ne može govoriti o odgovornosti trgovačkog društva HEP-a i ministra Filipovića, radi se o tome da je Vlada donijela uredbe koje su regulirale kako se HEP treba ponašati, od koga treba kupovati, po kojoj cijeni kupovati i do kada”, kazao je.

Zaključio je stoga kako je ishodište odgovornosti u uredu premijera. “On je kao premijer, potpisao te odluke i dostavio ih kako ministru Filipoviću i HEP-u”, kazao je Vanđelić i dodao kako bi odgovore o aferi trebao dati premijer Plenković.

“U ovom konkretnom slučaju imate strateško, taktičko i operativno odlučivanje. Operativno odlučivanje je bilo na HEP-u. Mislim da su HEP-u bile ruke vezane plus vjerojatno su se pravili blesavi, imaju odluku vlade po kojoj su postupali i cijela uprava HEP-a može u ovo slučaju mirno spavati”, kazao je Vanđelić.

‘Vujnovcu ne treba zamjeriti kupnju’

Komentirao je i ulogu Pavla Vujnovca u cijelom slučaju. “Ono što mu ne smijete zamjeriti, bilo tko od nas, je kupovina tog plina. Zamislite da vam sad Vlada prodaje novi Audi za 10 kuna, pa svi bi ga kupili. Odgovornost je na vladi što prodaje tako jeftino i radi trgovačke aranžmane koji su loši po državni proračun” rekao je.

Ispričao je kako PPD sada radi s okolnim zemljama ali da je ranije slao fakture Petrokemiji, HEP-u, Plinari istočne Slavonije i surađivao s onima koji su bili veliki kupci. “Je li to u ovakvom sustavu u kojem živimo, koji je kleptokratičan i korumpiran problematično? Ja mislim da je, jer smo trebali povećavati vlastite zalihe plina i skladišta”, kazao je.

Upitan kako su neki mogli spavati mirno pored tolikih gubitaka kazao je da su ti iznosi kap u moru za HEP. “Od 2019. godine do danas HEP je spržio 10 milijardi kuna. Mi ovdje govorimo o jednom postotku toga, koji su sprženi posljednjim transakcijama. HEP je 2019. godine imao pet milijardi keša na računu, a sad ima pet milijardi minusa na računu. Okvirno govoreći. On je to spržio zahvaljujući vladinim uredbama”, zaključio je.