Vatrogasni zapovjednik: 'Rasporedili smo 150 gasitelja među kuće, sad je važno spasiti živote mještana'

Bilo je povreda među vatrogascima, ali sve su lakše i brzo su sanirane

FOTO: Šibenik IN

Požar koji je ranije danas buknuo u okolici Vodica proširio se prema Zatonu, a nakon Zatona vatra se probila do Rasline. U Zatonu je zahvatila krovove nekoliko kuća i crkve, te vatrogasnog doma, no vatrogasci su je uspjeli ugasiti. Trenutačno je najgore stanje na području Rasline. U gašenju sudjeluju i kanaderi. Počela je i evakuacija mještana, koje čamcima prebacuju u Bilice, selo na drugoj strani Prukljanskog jezera.

Zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Šibenik, Volimir Milošević, za N1 je izvijestio o stanju na terenu. “Situacija je dosta ozbiljna, na terenu je više od 150 vatrogasaca koji su raspoređeni među kućama. Prioritet im je spašavanje života, tako da manje vode računa oko vatri koja se širi po brdima”, kazao je Milošević.

“Bilo je povreda među vatrogascima, ali sve su lakše i brzo su sanirane, a oni i dalje sudjeluju u gašenju”, dodao je zapovjednik, koji se osvrnuo i na probleme s kojima se gasitelji susreću. “Problem je u tome što je Zaton u kotlini, pristup nam otežavaju i parkirana vozila”, kazao je.

U Raslini izgorjeli objekti

Milošević je opisao i situaciju u Raslini, susjednom selu do kojeg se također proširio požar. “U Raslini je slično kao u Zatonu, ugroženi su objekti, neki su već i izgorjeli. Poručio bih stanovnicima da vode računa da su im prozori zatvoreni, da maknu tende i slično ispred kuća, sve što se može zapaliti dok vjetar širi vatru, čak i ako je požar udaljen stotine metara”, upozorio je.

Na pitanje kada bi požar mogao biti stavljen pod kontrolu, Milošević nije mogao odgovoriti. “Teško mi je predvidjeti hoćemo li do sutra moći ugasiti požar, to ovisi o terenu, vjetru i drugim okolnostima”, zaključio je vatrogasni zapovjednik.

Fizički sposobni moraju pomoći u gašenju

Danijel Mileta, načelnik Stožera civilne zaštite Grada Šibenika, nakon održanog sastanka, dao je izjavu za portal Šibenik IN nakon održanog sastanka Stožera.

“Od punoljetnog i fizički sposobnog stanovništva očekujemo, molimo ih da budu u svojim domovima i pomognu u obrani od vatre Što se tiče situacije, ona je nešto bolja, ali ovako ozbiljne ugroze za stanovništvo nije bilo u posljednjih deset godina”, kazao je Mileta koji je nakon sastanka otišao dalje na teren.

Stižu premijer i ministri

Na požarom zahvaćeno područje uputio se premijer Andrej Plenković u pratnji nekoliko ministara. Kako su javili iz Vlade, krenuo je prema Šibensko-kninskoj županiji. Uz njega su potpredsjednici Vlade Božinović i Šimpraga te ministar Banožić.

“Gradonačelnik Šibenika Burić, župan Jelić i glavni vatrogasni zapovjednik Tucaković informirali su ga o stanju na terenu i štetama. Zahvalni smo vatrogascima, pripadnicima vojske, policije, civilne zaštite i svim službama na angažmanu. Sve raspoložive snage su u funkciji kako bi se požari stavili pod kontrolu te zaštitila imovina i ljudi”, navode iz vlade, te dodaju kako će Plenković stići pred Vatrogasni dom u Zatonu.