Važna odluka Ustavnog suda: Doktor koji je dao otkaz odmah nakon specijalizacije, ne mora bolnici vratiti novac

Na ovu odluku Ustavnog suda moći će se pozivati i mnogi drugi bivši specijalizanti

14.02.2014., Rijeka - KBC Rijeka, doktor Marko Zelic tijekom laparoskopske operacije.
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

Bivši specijalizant KBC-a Osijek uspio je nakon višegodišnjeg sudskog spora dokazati da ga je bolnica neosnovano tražila povrat više od milijun kuna jer nije ostao raditi kod njih nakon položenog specijalističkog ispita. Spomenuti iznos, točnije 1,2 milijuna kuna, bolnica je tražila jer su, kako tvrde, toliko uložili u njegovu specijalizaciju. Ova presuda Ustavnog suda RH važna je i za sve ostale specijalizante koji su se našli u istoj situaciji, a istovremeno bi mogla predstavljati novi financijski udar na domaći zdravstveni sustav.

Naime, brojni specijalizanti raskinuli su s bolnicama ugovore kada su položili specijalističke ispite, iako su trebali, prema ugovoru, nakon toga ostati raditi u njima budući da su im bolnice financirale specijalizaciju. Bolnice su ih mahom tužile i tražile povrat milijunskih iznosa.

Sada je Ustavni sud, u slučaju specijalizanta Kliničkog bolničkog centra Osijek zaključio kako bolnica nema pravo tražiti povrat plaća. To je, kaže sud, zarada što ju je specijalizant primio za svoj rad. Plaća ne može predstavljati trošak školovanja naglasio je Ustavni sud i naložio Vrhovnom sudu da ponovno razmotri ovaj slučaj. Prema presudi iz travnja 2019. osječki specijalizant trebao je s kamatama vratiti 1,2 milijuna kuna.

Bolnice od specijalizanata traže milijune

Telegram je već pisao o sličnim slučajevima. Bolnice su masovno tužile svoje bivše specijalizante i tražile povrat uloženih sredstava. Tvrdile su da su prekršili ugovore o specijalizaciji jer su otišli raditi u druge zdravstvene ustanove. Ti iznosi kreću se od 50 tisuća pa i do više od četiri milijuna kuna.

Doktor Tomislav Kulaš, koji je dobio spor na Ustavnom sudu, bio je specijalizant u Kliničkom bolničkom centru Osijek. Još u rujnu 2003. sklopio je ugovor o specijalizaciji iz ginekologije i opstetricije. Tim ugovorom bili su definirani troškovi za KBC Osijek u iznosu od pola milijuna kuna. Bilo je propisano i da će gospodin Kulaš položiti specijalistički ispit u roku od 48 mjeseci, te nakon toga zasnovati radni odnos na neodređeno vrijeme s osječkim KBC-om. Trebao je tamo ostati raditi barem dvostruko duže od trajanja specijalizacije, dakle osam godina.

Raskid ugovora nakon položenog ispita

Bolnica se ugovorom obvezala liječniku specijalizantu osigurati osobni dohodak i druga prava iz radnog odnosa, dok je specijalizant potpisao da će vratiti sva utrošena sredstva ukoliko ugovor ne ispoštuje.

Doktor Kulaš je specijalistički ispit položio 5. prosinca 2007. godine. Nekoliko dana kasnije obavijestio je bolnicu da otkazuje ugovor o radu. Bolnica mu 10. prosinca 2008. šalje ovrhu na 796.661,26 kuna. Nakon što je na rješenje o ovrsi uložio prigovor, započeo je sudski proces koji je potrajao sve do 2019. kada je Vrhovni sud RH stao na stranu KBC-a Osijek.

Bolnica mu nije ponudila novi ugovor

Predstavnici bolnice objašnjavali su kako je doktor Kulaš morao ostati raditi kod njih osam godina nakon položenog specijalističkog ispita. Budući da to nije ispoštivao tražili su da vrati sve novce koje su uložili u njega. Sam liječnik naglašavao je pak kako mu bolnica nije ni ponudila ugovor specijaliste, dok je on raskinuo ugovor o radu specijalizanta.

“Nakon što sam položio stručni ispit više nisam ni mogao biti zaposlen u KBC Osijek kao liječnik na specijalizaciji. Tada više nije bilo nikakve zakonske osnove da nastavim raditi na temelju tog prvog ugovora. Smatram da mi je taj ugovor prestao po sili zakona, a bolnica mi novi ugovor nije ni ponudila.

Kronologija sudskih presuda

Prvom presudom tužba bolnice je odbijena. Općinski građanski sud u Zagrebu u kolovozu 2015. utvrđuje da iznos kojeg bolnica traži nije bio trošak specijalizacije već da su u pitanju Kulaševa bruto plaća, naknade za odvojeni život, božićnice i regresi, trošak ispita i putni trošak. To je, navodi sud, bila plaća za rad kojeg je Kulaš kao liječnik i obavio.

“Bolnica je eventualno mogla kao povrat troška specijalizacije tražiti naknadu za specijalistički ispit i putne troškove radi odlaska na taj ispit, no nisu ih specificirali u tužbi pa nije jasno koliku su štetu pretrpjeli”, naglašeno je u prvostupanjskoj presudi.

KBC Osijek se na tu presudu žalio, ali mu je Županijski sud u Zagrebu u studenom 2017. žalbu odbio. U tom trenutku doktor Kulaš imao je u biti pravomoćnu presudu u svoju korist, no KBC Osijek ne odustaje. Traži reviziju od Vrhovnog suda RH.

Vrhovni sud RH sve je promijenio

Taj sud u travnju 2019. cijeli slučaj mijenja u korist bolnice. Naime, još 2016., kako je bilo puno sličnih tužbi, Vrhovni sud donio je tzv. Pravno shvaćanje prema kojem su specijalizanti, ako su prije roka raskinuli ugovor, bili dužni vratiti bolnici bruto plaće za period u kojem su obavljali specijalizaciju. Sve presude nakon toga donosile su se u korist bolnica.

Tomislav Kulaš, kojeg zastupa odvjetnica Roberta Gottwald, odlučuje podnijeti tužbu Ustavnom sudu. Ukazuje kako Vrhovni sud očito favorizira KBC Osijek, jer presuda što ju je donio uopće nije dobro obrazložena. Dapače, smatra ju arbitrarnom.

Objašnjava da je cijelo vrijeme specijalizacije radio u bolnici, odnosno da je liječio pacijente, za što je dobivao plaću.

Hoće li sada presude biti protiv bolnica?

Sagledavši sve ove argumente Ustavni sud zaključuje da stav Vrhovnog suda ipak nije ispravan. Primjećuju da je svojom presudom u korist bolnice povrijedio doktoru Kulašu pravo na zaradu. Traže da postupak ponove i bolje analiziraju njegov slučaj.

Doznajemo kako će zbog ove odluke Ustavnog suda Vrhovni sud sada sasvim izvjesno morati promijeniti svoje pravno stajalište. To će pak imati za posljedicu i drugačije presude u sporovima bolnica i specijalizanata.