Važna pobjeda za Angelu Merkel, izgleda da socijaldemokrati ipak pristaju na koaliciju. Što to znači za ljevicu, i za Njemačku?

SPD je na kongresu odobrio Schulzu da počne pregovore o koaliciji

August 26, 2017 - Quedlinburg, Saxony-Anhalt, Germany: Under loud protests of right wing demonstrators the German Chancellor and Christian Democrat (CDU) Angela Merkel arrives for her speech at an election campaign stop in Quedlinburg, Germany. Merkel is seeking a fourth term in federal elections scheduled for September 24 and she currently holds a double-digit lead over her main rival, German Social Democrat Martin Schulz., Image: 348706451, License: Rights-managed, Restrictions: No publication in Germany, Switzerland and Austria media before December 4, 2017, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Polaris
FOTO: Profimedia, Polaris

Sa 362 glasa za i 279 glasova protiv Socijaldemokratska partija Njemačke, SPD, na nedjeljnom je kongresu dala zeleno svjetlo svom predsjedniku Martinu Schulzu da započne formalne pregovore o sklapanju velike koalicije s konzervativnom Demokršćanskom strankom, CDU, i njenom sestrinskom strankom, Krščansko socijalnom unijom, CSU. Tom odlukom koja nije izglasovana baš uvjerljivom većinom, završeno je najdulje razdoblje političke neizvjesnosti u novijoj njemačkoj povijesti koje je trajalo od 23. rujna prošle godine. Sada se već sa sigurnošću može najaviti da će Nijemci dobiti vladu najkasnije do Uskrsa.

Takav ishod glasovanja SPD-a važna je pobjeda za kancelarku Angelu Merkel, koja je bila užasnuta mogućnošću da zbog neuspjeha u pregovorima sa socijaldemokratima mora sastaviti nestabilnu manjinsku vladu ili ići na nove izbore. To istodobno znači da je kancelarka Merkel sačuvala svoje mjesto predsjednice CDU-a i kancelarke. Obje te funkcije bile su joj ugrožene ne samo zbog relativnog nesupjeha na izborima nego i zbog toga što nije uspjela privoljeti Liberalnu stranku i Stranku zelenih da formiraju zajedničku vladu.

Osim za Merkel, ovo je pobjeda i za Macrona

Angela Merkel već je izjavila da želi završiti pregovore do 12. veljače, nakon čega će imati apsolutnu većinu u Bundestagu što će joj omogući da osvoji i četvrti mandat kao kancelarka. Uz Angelu Merkel, odluku njemačkih socijaldemokrata znači i veliki vjetar u leđa francuskog predsjednika Emmanuela Macrona te značajnog broja broja starih članica EU koje žele stvori novu, čvršću i jedinstvenu Europu. No, veliko je pitanje kako će se takva odluka odraziti na poziciju SPD u Njemačkoj, na njenog vođu Martina Schulza i na unutarnje odnose u stranci.

Martin Schulz je, naime, u predizbornoj kampanji uvjeravao svoje glasače da SPD više neće koalirati s Angelom Merkel jer bi to, objašnjavao je, moglo ugroziti budućnost socijaldemokracije u Njemačkoj, pa i u Europi. U Svjetskom centru u Bonnu u nedjelju je sve do proglašenja rezultata vladala velika neizvjesnost. Više od 600 delegata glasovalo je dizanjem ruku pa je vizualno bilo vrlo teško odrediti tko ima većinu, oni koji su bili za veliku koaliciju ili oni protiv.

Tek kad su izbrojene sve ruke i kad je objavljen službeni rezultat, Schulz je mogao odahnuti te početi dobivati čestitke. Ali nije bilo oduševljenja niti euforije. Nije ni čudno: pobjeda pristalica velike koalicije osvojena je s relativno malom većinom, a osim toga Schulz i njegove pristalice svjesne su da postoji puno protivnika te ideje ne samo među 400.000 članova stranke, nego i među mnogim SPD-ovim glasačima.

Najveći protivnik bio je 28-godišnji vođa ‘Mladih socijalista’

Svi se oni, naime, boje, a to potvrđuju i ispitivanja javnog mijenja, da će socijaldemokrati, zbog obnavljanja velike koalicije, “GroKo” pod vodstvom Merkela, dodatno izgubiti na vjerodostojnosti i povjerenju svog biračkog tijela. Kevin Kühnert, 28-godišnji vođa SPD-ovih “Mladih socijalista”, Jusosa, bio je na kongresu najglasniji u protivljenju velikoj koaliciji tvrdeći da je za socijaldemokrate važno da ostanu u oporbi te da tako steknu novu snagu i povjerenje građana.

Upozorio je na “krizu povjerenja” unutar SPD-a te gubitak vjerodostojnosti. Također je istakao da cijeli niz zahtjeva SPD-a nije bio uvažen u preliminarnim pregovorima, među ostalim, onaj o povećanje poreza na dohodak, spajanju izbjegličkih obitelji te novi koncept zdravstvenog osiguranja. Zbog njegovih stajališta vodeća političarke CSU-a Aleksandra Dobrindta, nazvala je protivljenje mladih SPD-ovaca “pobunom patuljaka”, na što je Kuhnert odgovorio da će oni biti samo kratko vrijeme patuljci, ali da će nakon toga u budućnosti izrasti u političkog diva.

Schulz pozvao na jedinstvo stranke

Mnogi članovi SPD-a smatraju da će još četiri godine u velikoj koaliciji s konzervativcima do kraja uništiti lijevu individualnost i opredjeljenja SPD-a. Također smatraju da je Martin Schulza u preliminarnim pregovorima napravio previše ustupaka. U svom govoru prije glasovanja Martin Schulz pozvao je najprije na jedinstvo stranke, bez obzira na ishod. Objasnio je da su socijaldemokrati u pregovorima s kancelarkom Merkel puno toga postigli te da će zahvaljujući tomu ispuniti obećanja koja su dali tijekom izborne kampanje.

Schulz je ocijenio da je nacrt dogovora o velikoj koaliciji svojevrstan “manifest europske Njemačke koja je svjesna svoje odgovornosti za slobodu, demokraciju, koheziju i solidarnost u Europi”. Obavijestio je delegate kongresa kako mu je francuski predsjednik Emmanuel Macron u subotnjem telefonskom razgovoru rekao da se Francuska boji da ekstremna desnica može doći na vlast u Njemačkoj ako njemačka vlada neće s Francuskom podržati ideju o novoj, snažnoj EU.

Neuspješni pregovori mogli su ojačati ekstremnu desnicu

Schulz se složio s Macronovim ocjenama istakavši kako bi neuspjeh pregovora o velikoj koalicije te novi izbori, mogli ojačati ekstremno desni dio političkog spektra u Njemačkoj. Tu vijest mnogi izaslanici na kongresu primili su s velikim neodobravanjem budući da Macron zbog svojih socijalnih reformi, ne uživa povjerenje njemačke ljevice. Pozivajući delegate da glasaju za nastavak razgovora o koaliciji, Schulz je rekao kako bi bio neodgovoran ako ne bi iskoristio novu vladu za postizanje više društvene pravde u Njemačkoj i restrukturiranje Europe.

“S poštovanjem za sumnje koji imaju mnogi od vas, molim vas da imate povjerenja u mene i moje suradnike”, zaključio je Schulz, dodajući kako bi SPD mogao puno postići u velikoj koaliciji. Konačna verzija sporazuma o velikoj koaliciji bit će prihvaćena tek kad se o njoj izjasne svi članovi SPD-a. SPD je već bio u koaliciji s konzervativcima Angele Merkel dva puta: od 2005. do 2009. te od 2013. do kraja 2017. Nakon izbora 24. rujna, kad je SPD osvojio samo 20,5 posto glasova i tako ostvario najgori izborni rezultat do sada, Schulz je energično odbacivao svaku pomisao o daljnjem partnerstvu s CDU-om.

Već su dogovorena brojna sporna pitanja

Nakon prve runde razgovora Schulza i Merkle koji su završili 12. siječnja, vodstvo stranke SPD-a dalo je zeleno svjetlo za nastavak razgovora o koaliciji. Inače, o preliminarnom nacrtu sporazuma između SPD-a i CDU-a, usklađena su stajališta o brojnim spornim pitanjima. Među ostalim, sadašnja vlada krščanskih konzervativaca i socijaldemokrata suspendirala je pravo izbjeglicama da za njima u Njemačku dođu njihove obitelji. Novim koalicijskim sporazumom to pravo biti će ograničeno na 1.000 ljudi mjesečno, što neće dobro sjesti SPD-ovoj bazi. Povrh toga, broj tražitelja azila biti će ograničen na između 180.000 i 220.000 godišnje.

CDU i SPD također više ne planiraju povećanje poreza, premda su se socijaldemokrati zalagali za rast s 42 na 45 posto. Posebni porez koji je uveden nakon ponovnog ujedinjenja Njemačke 1990., kako bi se pomoglo istočnom dijelu zemlje, postupno će se smanjivati. SPD međutim nije uspio privoljeti CDU da se jamči ista razina zdravstvene zaštite za državne i privatne osiguranike. Umjesto toga, dvije su strane obećale vratiti paritet između doprinosa poslodavaca i zaposlenika. Dogovoreno je također da se do 2020. sagradi 1,5 milijuna novih stanova, u što međutim mnogi sumnjaju budući da se sada dovršava samo oko 280.000 stanova godišnje.