Važna vijest iz Britanije, upravo su dogovoreni izvanredni izbori. Evo što to znači

Parlament je odlučio, građani 12. prosinca idu na birališta

/Boris Johnson
Boris Johnson out and about, London, UK - 29 Jun 2016, Image: 292705650, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Ben Cawthra / Shutterstock Editorial / Profimedia
FOTO: Ben Cawthra / Shutterstock Editorial / Profimedia

Velika Britanija 12. prosinca ide na izbore. Odlučio je večeras tako parlament nakon cjelodnevne rasprave. Europska unija odbrila je novu odgodu Brexita, ali parlament je podijeljen oko ideje kako ga provesti, odnosno treba li ga uopće provesti.

Nema, dakako, nikakve garancije da će novi sastav parlamenta bio išta manje podijeljen oko Brexita od ovoga. No, kako je ovih dana objasnila Telegramova analitičarka Irena Frlan Gašparović, britanski premijer vjeruje da njegova Konzervativna stranka može na izborima dobiti većinu koju je još u ljeto 2017. godine izgubila njegova prethodnica Theresa May kada se, ničim izazvana, kockala prijevremenim izborima.

Kako će se Johnson predstaviti biračima

Johnson misli da će na biralištima proći bolje od nje, bez obzira na sudbinu njegovog sporazuma u parlamentu. Ako parlament prije izbora potvrdi sporazum, Johnson će se biračima predstaviti kao onaj koji je, nakon tri i pol godine kaosa, uspio odraditi Brexit. Ako parlament prije izbora odbije sporazum, Johnson će moći pred birače s porukom da im je parlament oteo Brexit. Ako zastupnici odbiju izbore, tvrdit će biračima da im disfunkcionalni parlament ne da da odlučuju.

Može mu se taj manevar i obiti o glavu – ni Theresa May nije mislila da će se u Downing Street vratiti politički oslabljena. Ako do izbora ne provede Brexit, birači bi mu mogli naplatiti to što nije izveo Britaniju iz EU-a, iako je to čvrsto obećavao.

Nigel Farage i njegova Stranka Brexit sigurno će u kampanji vikati da se radi o izdaji. Izvanredni izbori mogli bi se, dakle, za Johnsona pokazati jednako opasno kockanje kao i svojedobno za Theresu May. Ali za premijera koji u parlamentu nema većinu, koji glasovanja gubi jedno za drugim, koji je iz stranke izbacio 21 uglednog zastupnika, među njima i unuka Winstona Churchilla, kojeg je Vrhovni sud prozvao za nezakonito postupanje, izbori su mu jedini pokušaj izlaza.