Nekad je nužno odabrati stranu

Važni nepoznati detalji o nesreći: Je li predsjednica znala? Ako nije, tko je kriv za taj propust? Tko je zvao policiju?

Mnogo je nepoznanica bilo u priči. Telegram je jutros razgovarao s policijom, stručnjacima i njezinim glasnogovornikom

U priči o nesreći koju je skrivio autobus predsjedničke kandidatkinje Grabar Kitarović ostalo je nekoliko neodgovorenih pitanja. Zahvaljujući RTL-ovom otkriću znamo da je bus zakačio auto na cesti u Malom Bukovcu Krapinsko-zagorskog županiji, otišao dalje i zaustavio se tek u Loboru, gdje je predsjednica imala predizborni skup.

Za RTL je policija još jučer kazala kako nije nelogično da je bus otišao bez zaustavljanja. “Štićena kolona se nikada ne zaustavlja, ako je riječ o manjoj prometnoj nesreći, već stane na prvoj mogućoj lokaciji kako bi se napravio očevid”, kazali su iz policije.

Predsjedničin glasnogovornik Zoltan Kabok kazao je pak kako je “bio u autobusu zajedno s kandidatkinjom, no ništa se nije čulo ni osjetilo”. Najavio je da će njezin izaslanik tek danas, dva dana nakon nesreće, posjetiti oštećenu vozačicu uz koju je u autu bilo i dijete koje je lakše ozlijeđeno.

Nekoliko nedorečenih detalja

Iz izjava policije i predsjedničinog glasnogovornika slučaj je djelovao nedorečeno: jesu li zbilja svi u autobusu bili nesvjesni da su naletjeli na auto? Ako je netko shvatio, kako to da nisu obavijestili predsjednicu? Tko je pozvao policiju; netko iz autobusa ili oštećena vozačica? Ako policija u priopćenju kaže da se “štićena kolona zaustavlja na prvoj mogućoj lokaciji”, kada se predsjedničin bus doista zaustavio?

U odgovoru na Telegramov upit, iz Policijske uprave Krapinsko-zagorske kažu kako su zaprimili dva poziva. Policiju je prvi pozvao službenik iz predsjedničine pratnje, u 18.46, a oštećena vozačica iz automobila nesreću je prijavila devet minuta kasnije.

Očevid na autu napravila je policija u Malom Bukovcu, a predsjednica se s pratnjom odvezla do mjesta u kojem je ionako imala zakazan skup. “Očevid na autobusu obavljen je nakon što se kolona zaustavila u Loboru”, kazali su nam u policiji. Prema Googleovim mapama udaljenost iznosi oko 10 kilometara.

Cinični odgovori glasnogovornika

Predsjedničin glasnogovornik kazao je danas za Telegram kako je “izvjesno da su vozač i djelatnik osiguranja znali za lakšu prometnu nezgodu”. Dodao je kako odluku o reakciji u ovakvim slučajevima donose djelatnici osiguranja i uputio nas da se “o proceduri i protokolu, s tim u vezi” obratimo nadležnoj službi MUP-a.

Gospođa Kolinda Grabar-Kitarović, kaže njezin glasnogovornik, nije vozila autobus, već je sjedila u njegovom stražnjem dijelu. “Nikakav udarac se nije osjetio niti bilo što drugo, što bi nagovješćivalo da se dogodila prometna nezgodu. Za nju je saznala tek sutradan”.

Da je predsjednica htjela bus bi stao

Telegram je neslužbeno razgovarao s osobom koja je radila na zaštiti većine hrvatskih državnika i kaže kako se u pravilu kod manjih nesreća kolona ne zaustavlja “dok se štićena osoba ne zbrine”, odnosno da je stvar procjene zapovjednika osiguranja hoće li samo pozvati policiju ili će stati.

Jutros smo se čuli i s nezavisnim saborskim zastupnikom i bivšim pomoćnikom ministra branitelja, Bojanom Glavaševićem. Tvrdi da se kolona sa štićenim osobama itekako može zaustaviti na zahtjev same štićene osobe – osim u slučaju kad se radi o visoko rizičnom događaju. Rutinski put na rutinski predsjedničin predizborni skup u Krapinsko-zagorskoj županiji teško da se može svrstati u takvu kategoriju.

“Prije nekoliko godina sam bio na obilježavanju godišnjice Bljeska s tadašnjim predsjednikom Sabora, pokojnim Borisom Špremom. To je sigurnosno svakako rizičnija situacija od ove na putu za predizborni skup na sjeveru Hrvatske. No, predsjednik Sabora je poželio da stanemo u Novskoj na kavu i naravno da je kolona stala”, objašnjava Glavašević.

Zašto nitko iz kolone nije provjerio kako su?

Njemu u slučaju udara predsjedničinog autobusa u automobil u kojem je bilo i dijete nije jasno – ako se već autobus s predsjednicom nije mogao iz nekog razloga zaustaviti – zašto se barem netko iz kolone vozila nije vratio da vidi što se točno dogodilo.

“A kad smo već kod rizičnih situacija, zar nije rizičnije da ide u masu ljudi, kao naprimjer u kolonu u Vukovaru, ili da se jučer njen autobus ili makar netko iz njene kolone zaustavio i vratio na mjesto udesa?”; pita se Glavašević.

Možda najnevjerojatniji detalj u priči reakcija je predsjednice i njezina tima. Osim što je dozvolila da za udes u kojem je ozlijeđeno dijete javnost dozna iz medija, ni dan i pol nakon udesa o tome se nije oglasila.