Već više od dvije godine jedemo zaražene pastrve: iz Ministarstva o tome šute, trgovci ih i dalje prodaju

Virusna bolest nije opasna za ljude, no zabrinjava šutnja nadležnih

27.11.2013., Krcic, Knin - Na ribnjaku Krcic pored Knina radnici marljivo rade i pripremaju se za pojacanu proizvodnju i prodaju uoci Bozicnih i novogodisnjih blagdana. Atraktivni ribnjak ispod Slapa Krcic godisnje proizvede preko 80 tona pastrve koje plasira na domace trziste.
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Iako bismo se svi složili da nam je važna kvaliteta hrane koju jedemo, pritom je jednako bitno i da smo o toj (ne)kvaliteti ili zdravstvenoj ispravnosti i pravodobno informirani. Tim više zastrašuje podatak da se u Hrvatskoj od javnosti već više od dvije godine krije da se na tržištu prodaju zaražene pastrve.

Naime, ribogojilišta već duže vrijeme imaju problema s opasnom bolesti od koje pastrve ugibaju. Bolest im razara organe, no trgovci ribu i dalje prodaju, tvrdeći da virus nije opasan po ljudsko zdravlje, piše N1. Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da je u Hrvatskoj zaraženo 6 od 27 ribnjaka. Ribu napada virusna zaraza VHS, koja izaziva krvarenje u mišićima te unutarnjim organima te ribe imaju simptome slične onima koji se pojavljuju kod ljudi oboljelih od hemoragičnih groznica, kao što je primjerice ebola.

Vrlo velika smrtnost zaraženih riba

VHS je jedna od najznačajnijih bolesti pastrva, a širi se kontaktom sa zaraženom ribom ili vodom. Akutni oblik bolesti očituje se tamnijom pigmentacijom, ispupčenim očima, blijedim šrgama i točkastim krvarenjem oko očiju, po škrgama i u osnovama peraja. Domaća riba nije otporna na uvezenu zarazu i smrtnost je jako velika pa uzgajivači trpe goleme gubitke.

Iako ova virusna bolest riba nije opasna po zdravlje ljudi, nije zoonoza (bolest koja se može prenijeti sa životinje na čovjeka) pa se riba može slobodno konzumirati ako ne pokazuje kliničke znakove, vrlo je neobično da Ministarstvo poljoprivrede ipak nije obavijestilo javnost ni o bolesti ni o zaraženim ribogojilištima.