Večernji piše da SDP traži od svojih europarlamentaraca da zbog Šuice glasuju protiv cijele Komisije

Ta se ideja, navodno, SDP-ovim parlamentarcima uopće ne sviđa

Biljana Borzan
FOTO: Borko Vukosav

SDP-ovi zastupnici iz Sabora traže od svojih kolega u EU parlamentu da 23. listopada na sjednici Europskog parlamenta, zbog sumnji u porijeklo imovine Dubravke Šuice (HDZ), glasuju protiv cijelog novog saziva Europske komisije.

No, ta se ideja SDP-ovim parlamentarcima ne sviđa, neslužbeno doznaje piše Večernji list. SDP-ovci u Bruxellesu, budući da Komisija sada ima najviše europskih povjerenika upravo iz njihove političke obitelji, smatraju da bi glasovanjem protiv cijele Komisije bili i protiv 10 svojih kolega.

Kontraproduktivan potez

U delegaciji te stranke u EP-u, doznaje se, prevladava stav da je kontraproduktivno zbog Šuice glasovati protiv cijele Komisije u kojoj je najviše predstavnika njihove političke obitelji. “Nemamo snajper da pogodimo samo Šuicu, nego granatu koju možemo ispaliti na cijelu grupu, i na 10 naših, a to je glupo”, prenio je mišljenje u SDP-ovu taboru u EP-u jedan izvor.

Naime. protivljenje novom sazivu EK moglo bi za posljedicu imati marginalniju ulogu SDP-ovaca pri raspodjeli izvjestiteljskih dužnosti za važne teme i zakonske prijedloge, te umenjenje njihovog trenutnog značaja koji imaju u klubu zastupnika socijalista i demokrata u EP-u, piše Večernjak.

Mišljenja u Zagrebu

Istovremeno, u vrhu stranke i u Klubu zastupnika u Saboru, koji je baš jučer raspravljao o tom pitanju, prevladava stav da treba biti protiv cijele Komisije jer SDP u unutarnjopolitičkoj borbi i želi izbjeći pitanja kao to da je podržao Šuicu. Iako jedan od članova SDP-ova Kluba očekuje raspravu o toj temi i na Predsjedništvu SDP-a, izvori bliski Davoru Bernardiću nisu potvrdili da će se to i dogoditi. Inače, od troje SDP-ovih europarlamentaraca, Biljana Borzan i Fred Matić su i članovi Predsjedništva.

Šuica je prošla saslušanje pred nadležnim odborima EP-a, a svi europarlamentarci u sljedećem koraku imaju priliku glasovati o cijelom sazivu Komisije pod predsjedanjem njemačke pučanke Ursule von der Leyen. U toj Komisiji desetero je socijaldemokrata, devetero pučana, šestero liberala i po jedna osoba iz redova zelenih i konzervativaca.