Nekad je nužno odabrati stranu

Velika promjena: SOA dobiva pristup gradskim nadzornim kamerama

Agencija se povezala sa sustavom videonadzora javnih površina

FOTO: PIXSELL

Tajno praćenje, snimanje telefonskih razgovora, ubačeni agenti, a sada i izravan pogled na stotine ulica hrvatskih gradova. Hrvatski tajni agenti, kako je doznao Telegram, nedavno su se uključili u gradski “Big Brother”, te će u svakom trenutku moći zavriti kroz kamere što snimaju ulice. Potvrđeno nam je to i iz Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) koja se povezala sa sustavom video nadzora javnih površina u Zagrebu, ali i ostalim gradovima diljem Hrvatske.

Kratki odgovor iz SOA-e

“Spajanje na sustave video nadzora javnih površina obavlja se temeljem Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu RH. Detalje o postupku i izvedbi spajanja na sustave video nadzora javnih površina ne možemo iznositi”, odgovoreno nam je kratko iz SOA-e.

Iako iz hrvatske tajne službe, koja je zadužena i za obavještajnu i protuobavještajnu zaštitu, odnosno, za neprijatelje i unutar i izvan zemlje, nisu precizirali koja točno zakonska odredba daje agentima mogućnost da koriste video nadzor javnih površina, sasvim je izvjesno da bi se trebalo raditi o Članku 25. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu.

Više od 300 kamera

Taj članak regulira prikupljanje podataka od strane SOA-e – od korištenja javnih izvora do uvida u registre podataka i primjene tajnih mjera. Za ovo posljednje agenti moraju dobiti nalog Vrhovnog suda RH. Samo u iznimnim, žurnim situacijama u tajno praćenje kreću tek s odobrenjem ravnatelja SOA-e.

U sustavu na koji se SOA spaja više je od 300 kamera diljem Hrvatske, a od 2013. godine s njima se po potrebi povezuje i policija. Kamere se za sumnjivcem na ulici okreću na zapovijed policijskih šefova i s odobrenjem gradskih operatera.

Iako je sigurnosna situacija u Hrvatskoj prema posljednjim statistikama sve povoljnija policijski čelnici s kojima smo razgovarali ne povezuju to izravno s postavljanjem nadzornih kamera na ulice.

Podijeljena mišljenja

Doduše nešto se manje šara po gradskim zidovima, manje se divlja po gradskim parkovima, vozači ispod kamera nešto opreznije voze. No, kriminalci ih i dalje vješto izbjegavaju. Te iste statistike pokazuju da video nadzor građanima pak ulijeva osjećaj sigurnosti.

Stručnjaci na ovaj potez SOA-e gledaju dvojako. Oni koji su dio svoje karijere proveli upravo u toj službi svjesni su koliko im korištenje video nadzora može olakšati posao.

Neki stručnjaci smatraju da se radi o preekstenzivnom shvaćanju Zakona o sigurnosnom sustavu

“Puno je lakše neku “metu” pratiti putem video nadzora, nego ju u svakom trenutku na ulici “pokrivati” našim ljudima i vozilima. To može pomoći i zbog gradske gužve koja često zna biti ozbiljna prepreka za kvalitetan nadzor”, opisuje nam moguće jamesbondovske scene bivši tajni agent gotovo žaleći što u njegovo vrijeme SOA nije imala mogućnost korištenja gradskog video nadzora.

I dok agenti trljaju ruke dio stručnjaka je potpuno zatečen. “Mjere tajnog nadzora su u ingerenciji Vrhovnog suda RH, a izravan pristup video nadzoru javnih površina predstavlja preekstenzivno tumačenje odredbi Zakona o sigurnosno obavještajnom sustavu”, rekao nam je Petar Veić, profesor kaznenog postupovnog prava Sveučilišta u Rijeci.

Zašto ne prikupljaju podatke o kriminalcima?

“Obavještajne agencije trebale bi se okrenuti svojoj tradicionalnoj ulozi, prikupljanju podataka o organiziranom i gospodarskom kriminalu, na čemu su ionako u Hrvatskoj podbacile”, dodaje Veić. On bi, kao i Alen Ostojić, predsjednik Udruge menadžera sigurnosti, koji se kao zagrebački gradski zastupnik HSLS-a, već par godina zalaže za uvođenje građanskog nadzora nad video nadzorom javnih površina, svim službama omogućio tek uvid u digitalne registre gradskih kamera. “Vijeće za građansku kontrolu video nadzora je nužnost jer samo ostvarivanjem tog prava jačamo povjerenje građana u video nadzor”, napominje Ostojić.

Jednako podjeljeni su i stavovi na razini Europske unije čiji je parlament ovaj tjedan zaključio kako u nekim europskim zemljama, poput Francuske, Velike Britanije i Nizozemske sigurnosne službe imaju prevelike ovlasti za tajni nadzor građana, ali je u istom tjednu donio i rezoluciju kojom podupire veći satelitski nadzor zrakoplova zbog njihove sigurnosti.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 6. studenog 2015.