To što je MOL odustao od tužbe protiv RH ne znači ništa. Spor je beznačajan, a Mađari bi ga ionako izgubili

Hrvatska je ionako već platila troškove koje je Mađarska potraživala na sudu u Americi

Večernji list danas je na naslovnici tiskanog izdanja ekskluzivno objavio kako je MOL povukao tužbu protiv Hrvatske i ta je vijest postala jedna od glavnih tema dana. Međutim, stručnjaci s kojima smo tijekom jutra razgovarali potvrđuju kako je informacija bitno manje senzacionalna nego što možda zvuči.

Kao prvo, Hrvatska je već platila iznos koji je Mađarska potraživala. Stoga je, prema američkoj ustavnoj doktrini, ionako bilo za očekivati da će Okružni sud u Washingtonu presuditi protiv Mađara.

Važno je pritom napomenuti kako tužba o kojoj se danas piše nema nikakve veze s investicijskom arbitražom u kojoj Mađarska od nas potražuje milijarde kuna. Taj spor je aktivan i zasad nema nikakvih pokazatelja da bi Mađari mogli od njega odustati.

Krajem 2017. platili smo 14,5 milijuna eura

Odluka MOL-a da povuče tužbu u ovom, generalno nevažnom sporu, pritom je još iz rujna. Nakon što je Hrvatska 2016. u Ženevi izgubila prvu arbitražu, prema presudi smo morali platiti 14,5 milijuna eura troškova koje je odredio sud. Kako bi se ta presuda izvršila, Mađarska se pozvala na njujoršku deklaraciju o priznanju i izvršenju stranih arbitražnih odluka te zatražila od američkog suda da naloži Hrvatskoj plaćanje spomenutih troškova. Kolokvijalno, htjeli su nas ovršiti uz pomoć američkog suda. Hrvatska je međutim, kako smo spomenuli, svoje obveze izvršila krajem 2017. godine.

Danas su se pojavile i spekulacije kako bi se iza mađarskog poteza mogao kriti neki prikriveni deal s premijerom Plenkovićem, no nakon pomnije analize povlačenja tužbe, teze o potencijalnim geopolitičkim posljedicama teško mogu stajati.

Abritražni spor o kojem se vrlo malo zna

S MOL-om smo imali dva arbitražna postupka. Jedan je Mađarska pokrenula u Washingtonu, i taj još uvijek traje. Zatim je Hrvatska, zbog sumnji u korupciju, pokrenula drugi, pred arbitražnim sudom Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi (UNCITRAL) i taj smo izgubili.

Arbitražni postupak između Republike Hrvatske i MOL Grupe pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu pokrenut je 26. studenog 2013. godine. O tom sporu ne zna se mnogo, osim kako MOL traži odštetu optužujući Hrvatsku da je prekršila Ugovor o energetskoj povelji prema kojem je Vlada od Ine trebala preuzeti plinski biznis. MOL tvrdi da je zbog Vladina nepoštivanja tih odredbi pretrpio enormnu štetu. Poznato je da tročlanom sudskom vijeću predsjedava Britanac Franklin Berman, dok Hrvatsku zastupa Luka Mišetić kao predstavnik američke odvjetničke kuće Patton Boggs.