Nekad je nužno odabrati stranu

Veliki povratak Joea Bidena; osvaja 9 država u nominaciji za demokratskog kandidata. No, stvar još nije gotova

Broje se glasovi od superutorka, Bernie Sanders mogao bi osvojiti četiri države, ali među njima i važnu Kaliforniju

Democratic presidential hopeful former Vice President Joe Biden greets supporters after addressing a Super Tuesday event in Los Angeles on March 3, 2020. (Photo by FREDERIC J. BROWN / AFP)
FOTO: AFP

Senator Bernie Sanders vodi u Kaliforniji na stranačkim predizborima za predsjedničku nominaciju, prema procjenama velikih američkih televizijskih postaja, a bivši američki potpredsjednik Joe Biden u blagoj je prednosti u Teksasu u kojemu je televizijska kuća NBC već proglasila njegovu pobjedu. U SAD-u su zatvorena sva birališta na izborima za demokratsku stranačku nominaciju za američke predsjedničke izbore.

Superutorak, dan kad je glasalo 14 američkih saveznih država, ima ogromni utjecaj na to tko će se od demokratskih kandidata suprotstaviti Donaldu Trumpu na predsjedničkim izborima u studenome. Vratio je u život kampanju bivšeg američkog potpredsjednika Joea Bidena (77) koji sada ima 302 sigurna od potrebnih 1991 delegata za demokratsku nominaciju za američke predsjedničke izbore. Senator Bernie Sanders (78) ima 234 sigurnih delegata.

Prema procjenama velikih televizijskih postaja bivši američki potpredsjednik pobjednik je u Teksasu, Virginiji, Sjevernoj Karolini, Tennesseeju, Alabami, Arkanzasu, Oklahomi, Minnesoti i Massachusettsu. Sanders je po projekcijama pobijedio u Vermontu, Coloradu i Utahu. U Maineu su Sanders i Biden izjednačeni.

Podrška onih koji su se povukli

Biden je neočekivano, nakon što su se oni povukli iz utrke, dobio podršku senatorice iz Minnesote Amy Klobuchar i Petea Buttigiega, gradonačelnika South Benda u Indiani. Ranije je dobio potporu mlade nade Demokratske stranke Beta O’Rourkea, koji je rano odustao iz utrke za nominaciju, ali je i dalje vrlo popularan u Teksasu.

Biden je popularan među afroameričkim biračima, a ankete pokazuju da su za njega u superutorak glasali i birači koju su svoju odluku donijeli u posljednjih nekoliko dana, moguće upravo pod utjecajem ovih troje bivših protukandidata.

Veliki plus mu je bila i subotnja pobjeda u Južnoj Karolini. “Ovo je dobra noć”, ponovio je Biden tri puta na pozornici u Los Angelesu obraćajući se svojim pristašama. “A čini se da će biti još bolja. Ne zove se ovaj dan superutorak bez veze”. “Ljudi, još je rano, ali stvari izgledaju strašno dobro”, dodao je.

Veliki poraz Elisabeth Warren

Sanders se obratio svojim glasačima u Vermontu kojima je poručio: “Pobijedit ćemo jer ljudi razumiju da su naša kampanja i naš pokret najbolje pozicionirani za pobjedu nad Trumpom”. “Pobijedit ćemo najopasnijeg predsjednika u povijesti naše zemlje”, dodao je. Gubitnik superutorka je Michael Bloomberg koji je odnio pobjedu samo na Američkoj Samoi koja nosi šest glasova delegata.

Vođa njegove kampanje kazao je da će on u srijedu “ponovno procijeniti” svoju kandidaturu, što je odmah dovelo do špekulacija da bi se mogao povući. I za senatoricu iz Massachusettsa Elisabeth Warren radi se o velikom porazu. S Mikeom Bloombergom, “ona je velika gubitnice ove večeri. Nije se čak ni kod sebe približila pobjedi”, tvitao je predsjedik Trump.

Što je superutorak

Superutorak je najvažniji dan u utrci za Bijelu kuću kada glasa 14 američkih saveznih država – Kalifornija (415 delegata), Teksas (228), Virginia (99) , Massachusetts (91), Tennessee (64), Alabama (52), Arkansas (31), Oklahoma (37), Minnesota (75), Vermont (16), Colorado (67), Utah (29), Sjeverna Karolina (110) i Maine (24).

Ulog superutorka je golem, 1357 delegata za nacionalnu demokratsku konvenciju na kojoj se formalno bira predsjednički kandidat. Kandidati trebaju 1991 delegata da bi dobili nominaciju. Prije superutorka podijeljena su samo 155 delegata u 4 savezne države. Pobjeda u određenoj saveznoj državi ne znači i kompletan broj delegata već se oni raspoređuju kandidatima prema postotku glasova koji su dobili.