Preokret u slučaju Ina - MOL, Hrvatska može obnoviti tjeralicu i suditi Hernadiju (za davanje mita Sanaderu)

Mađarski sud srušio je presudu kojom je Hernadi pokušao izbjeći suđenje

CEO of Hungary's energy group MOL Zsolt Hernadi leaves after delivering a speech during the foundation stone ceremony in the largest petrochemical complex in Hungary, the TVK, on October 15, 2013 in Tiszaujvaros, Hungary. A Hungarian court rejected a European arrest warrant issued by Croatia for Hernadi, in a case that landed a former Croatian prime minister in jail. Hernadi is suspected of striking a deal in 2008 with Croatia's ex-prime minister Ivo Sanader under which MOL allegedly paid 10 million euros ($13.5 million) in return for assuring its control of Croatian oil and gas company INA.   AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
FOTO: AFP

Kako doznaje mađarski neovisni istraživački portal, a prenosi Jutarnji list, Zsolt Hernadi, predsjednik Uprave i generalni direktor MOL-a ipak nije dobio oslobađajuću presudu za slučaj koruptivnog preuzimanja Ine, kako su o tome izvještavali hrvatski i mađarski mediji.

Prizivni sud u Budimpešti odlučio je da se kazneni postupak zbog davanja deset milijuna eura bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu obustavlja, čime se, suprotno tumačenjima Hernadijeva odvjetničkog tima, ostavlja mogućnost daljnjeg suđenja u Hrvatskoj.

Po tumačenju pravnih stručnjaka, hrvatski sud sada treba obnoviti europski uhidbeni nalog i prvom čovjeku MOL-a može suditi bez ikakvih procesnih ograničenja.

Odbijanje zahtjeva DORH-a

Presuda Prizivnog suda pravomoćna je, a objavio ju je neovisni istraživački portal Atlaszto.hu. Podsjetimo, Hernadi je 2013. optužen da je 2009. godine podmitio tadašnjeg premijera Ivu Sanadera s 10 milijuna eura ne bi li Hrvatska mađarskoj naftnoj kompaniji prepustila upravljačka prava u Ini.

Hrvatskom pravosuđu Hernadi je do danas ostao nedostupan jer su pravosudna tijela Mađarske uporno odbijala zahtjeve DORH-a da im se omogući njegovo ispitivanje. Premda Hrvatska Budimpešti nije ustupila ovaj slučaj, mađarski državni tužitelj je temeljem svoje istrage utvrdio da Hernadi nije počinio kazneno djelo koje mu se stavlja na teret.

Tužba dioničarke MOL-a

Hernadija je potom tužila bivša zaposlenica i jedna od dioničarki MOL-a, i to zbog izgubljene dobiti od 78 tisuća eura. Ilona Banhegyi u svojoj je tužbi ustvrdila da je šteta nastala zbog urušavanja cijena MOL-ovih dionica nakon objave o koruptivnom preuzimanju upravljačkih prava u Ini. Hernadija je teretila za prijevaru i pronevjeru te kazneno djelo davanja mita u međunarodnom odnosu. Riječ je bila o manevru kojim se htjelo izbjeći suđenje u Hrvatskoj.

Gospođa Banhegyi je inače nevjenčana supruga Abela Galacza, člana Uprave MOL-a, koji je s Hernadijem bio jedan od glavnih pregovarača sa Sanaderom, a na suđenju bivšem hrvatskom premijeru pojavio se kao svjedok obrane. Poljski mediji prenijeli su i tajno snimljeni razgovor Hernadija s predsjednikom Uprave poljske naftne kompanije PNK Jacekom Krawiecom, u kojem je šef MOL-a kazao da je tužba u Mađarskoj dogovorena i namještena kako bi se preduhitrilo suđenje u Hrvatskoj, kao i da će uskoro biti oslobođen.

Zašto Hrvatska sada može suditi Hernadiju?

Prizivni sud u Budimpešti zapravo je odlučio da ne može zauzeti stav u pogledu Hernadijeve krivnje, jer je tužbu podigla osoba koja zakonski nije imala pravo da se pojavi u ulozi tužiteljice: Ilona Banhegyi nije imala pravo na tužbu o davanju mita jer se u tom slučaju ne smatra oštećenikom pa je zato njena tužba nezakonita.

Stoga je sudsko vijeće utvrdilo da zbog nezakonite optužnice obustavlja kazneni postupak protiv Hernadija. Nije ga oslobodilo nego o tome nije ni moglo odlučivati.

Tako su propale tvrdnje Hernadijeve obrane da se postupak u Hrvatskoj mora obustaviti slijedom pravila EU o uzajamnom priznavanju sudskih odluka, što znači da se nikome ne može suditi za isto djelo u dvije države. No, hrvatski sud ne bi mogao nastaviti postupak protiv Hernadija jedino u slučaju da je mađarski sud o njegovoj krivnji donio meritornu odluku, što se nije dogodilo.