Veliki skandal u Kontroli leta: ilegalno su isplaćivali nagrade direktoru, primao je 40.000 eura godišnje

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa kaže da dužnosnici ne smiju primati dodatne naknade

FOTO: PIXSELL

Hrvatska kontrola zračne plovidbe (HKZP) uhvaćena je u novom skandalu. Naime, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdilo je da je od 2019. isplaćivala nezakonitu stimulativnu nagradu svom tadašnjem direktoru Vladi Bagariću.

Aneks ugovora kojim je regulirana isplata ove nagrade s direktorom Bagarićem sklopljen je u ožujku 2019., a u ime HKZP-a potpisao ga je ondašnji predsjednik Nadzornog odbora te državne tvrtke Dinko Staničić, Inače, Staničić je načelnik u Ministarstvu prometa, pomorstva i infrastrukture, a u Nadzornom odboru HKZP-a nije već par godina.

Tko je još odlučivao o spornoj nagradi?

Zanimljivo je stoga da je Nadzorni odbor kojim je predsjedao, dobio u lipnju 2020. tzv. razrješnicu od strane Skupštine HKZP-a. Kada članovi Nadzornog odbora dobiju razrješnicu znači da su do sada radili OK i da mogu predati dužnost.

Dodajmo još da su članovi skupštine HKZP-a ministar prometa, ministar financija i ministar obrane Republike Hrvatske. Tko je točno bio na sjednici u lipnju 2020. iz javno dostupnog zapisnika nije vidljivo. Oleg Butković bio je tada, kao i sada ministar prometa, Damir Krstičević je nekoliko tjedana ranije podnio ostavku na mjesto ministra obrane, a ministarstvo financija vodio je Zdravko Marić. U zapisniku sa sjednice Skupštine, među ostalim točkama navedeno je samo da je donesena odluka da se Nadzornom odboru daje razrješnica.

Zabranjene nagrade za dužnosnike

Drugim riječima, na isplatu nagrade koja se sada proglašena nezakonitom, četiri godine baš nitko od nadležnih nije reagirao – ni sam direktor HKZP-a ni njegovi ljudi, ni Nadzorni odbor ni Skupština tvrtke.

Telegram je doznao da je u pitanju iznos od oko 300 tisuća kuna, odnosno oko 40 tisuća eura godišnje. S obzirom na visinu te naknade postavlja se pitanje kako je moguće da svi oni nadležni za kontrolu poslovanja HKZP-a nisu znali da prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, koji je vrijedio i tada, a vrijedi i sada, ova stimulativna nagrada za direktora državne tvrtke nije dopuštena.

Bagarić otišao. Što sada slijedi?

Poznato je da je Bagarić u međuvremenu otišao s dužnosti direktora HKZP-a, ali je u tvrtki ostao kao savjetnik. Još tijekom mandata zamjeralo mu se primanje golemih novčanih iznosa, među kojima je bila i ova nagrada. Sindikati su to apostrofirali želeći na sve načine riješiti se Bagarića s kojim su u to vrijeme pregovarali u novom kolektivnom ugovoru.

Bagarić na kraju i nije dobio novi mandat, a brojni kontrolori, među kojima su i neki predstavnici sindikata, završili su pod optužbama za lažiranje prebivališta i muljanje s naknadom za prijevoz. Bivšeg direktora istražuje se pak zbog sumnji da je u HKZP-u uhljebljivao svoje ljude.

Novi direktor uvodi nova pravila?

Nakon Bagarića na čelo HKZP-a došao je Mario Kunovec Varga. On je, kako je Telegramu potvrđeno iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, zatražio mišljenje o stimulativnoj nagradi koju je primao Bagarić.

Prema Telegramovim informacijama te nagrada dobivali su i neki raniji direktori HKZP-a, no to nam nije službeno potvrđeno. Naime, ova nagrada, kako nam objašnjavaju izvori iz državne tvrtke, predstavlja svojevrsnu korekciju plaće direktora u odnosu na visoke plaće kontrolora leta. Poznato je da kontrolori primaju po desetak tisuća eura mjesečno, dok direktor prima oko 2,9 tisuća eura.

S obzirom da je nelogično imati takav odnos primanja između čelne osobe i zaposlenika, u HKZP-u direktori već neko vrijeme dobivaju tzv. ‘stimulativnu nagradu’. Tu situaciju aktualni direktor, gospodin Kunovec Varga, nije nam objasnio iako smo mu u dva navrata poslali upit.

Povjerenstvo: ‘Nagrada je nezakonita’

“Povjerenstvo je direktoru HKZP-a dalo mišljenje da se stimulativna nagrada definirana Aneksom Ugovora o radu s direktorom HKZP-a od 29. ožujka 2019. smatra dodatnom naknadom te bi njezino primanje bilo protivno Članku 7. d Zakona o sprječavanju sukoba interesa”, potvrdili su za Telegram u Povjerenstvu. Inače, Članak 7.d kaže da je dužnosnicima zabranjeno primiti dodatnu naknadu za obavljanje javne dužnosti.

Budući da direktor HKZP-a ne želi komunicirati s Telegramom ne znamo zašto je zapravo zatražio mišljenje Povjerenstva o ovoj stimulativnoj nagradi, niti hoće li podnijeti prijavu protiv svojih prethodnika.