Veliko pitanje u vezi bitke za Mosul je što će se dogoditi nakon pada ISIS-a. I nitko nema odgovor

Skupine u koaliciji oko iračke vojske imaju potpuno različite ciljeve

Iraqi Shiite fighters from the Popular Mobilisation units head towards the Iraqi city of Tikrit, on March 17, 2015 after recapturing the town of Al-Alam from Islamic State (IS) fighters earlier in the month. Loyalists had already failed three times to retake the nearby city of Tikrit, the hometown of Saddam Hussein, which was captured by IS last summer. AFP PHOTO / AHMAD AL-RUBAYE / AFP PHOTO / AHMAD AL-RUBAYE
FOTO: AFP

Traje bitka za oslobođenje Mosula, a prema posljednjim informacijama iračka vojska približila se periferiji tog strateški važnog grada. U posljednjih 48 sati borci koalicije okupljene oko iračke vojske zabilježili su niz uspjeha i uspjeli osloboditi dvadesetak sela koja su bila pod ISIS-ovom vlasti. Takve je informacije za CNN potvrdio jedan od zapovjednika iračke vojske.

Dugoočekivana akcija za oslobađanje strateški važnog iračkog grada Mosula time se dodatno intenzivirala. Iako je iračka vojska s koalicijskim snaga u ponedjeljak naišla na žestoki otpor ISIS-a, izgleda da se obruč oko opakih terorista sve više steže.

Jedan od boraca iz šarolike koalicije okupljene oko iračke vojske je i pripadnik kurdske pešmerge Bazid Jotjar. “Sada pešmerge kontroliraju ova sela”, govori Jotjar gledajući na sela koja su njegovi suborci oslobodili u ponedjeljak ujutro, piše Time. “Pešmerge su hrabri borci s modernim oružjem, a osim toga oni se hrabro bore”, dodaje ovaj kurdski borac.

Različiti interesi pojedinih skupina

Više od 30 tisuća boraca sudjeluje u operaciji oslobađanja Mosula od terorista ISIS-a pod čijom je kontrolom već više od dvije godine. Na čelu iračke nacionalne vojske i kurdskih pešmergi su lokalni sunitski borci i većinom pripadnici šijitske milicije. Svi oni imaju drukčije interese. “Oni svi znaju da ako nisu dio ove bitke, izgubit će utjecaj u Iraku”, pojašnjava doktor Renad Mansour, savjetnik za Bliski istok i Sjevernu Afriku u američkom think tanku Chatham House.

U prvoj fazi oslobađajuće operacije za Mosul, iračka nacionalna vojska se povukla iza, a kurdski borci su krenuli naprijed s vozilima na kojima se ističe kurdska zastava sa žutim suncem. Jotjar kaže kako će pešmerge “očistiti sela” na putu do Mosula. “Snage pešmerga će preuzeti kontrolu nad kurdskom regijom i iračke snage će ući u Mosul”, kaže.

Nejasne granice kurdske regije

Ali jedna stvar nije jasna, a to je gdje će biti granice te kurdske regije. Jotyvar kaže da će to biti rubovi Mosula, no Bagdad će podvući crtu mnogo ranije. Kurdi već imaju autonomiju u sjevernom Iraku, ali borba za Mosul ima daje priliku da dobiju još više.

Mnoga od područja koja su danas pod Pashmergom se osporavaju, a izgleda da će se o njima odlučivati vojnom snagom. “Način na koji je potrebno redefinirati granice je tako da se gleda čija je vojska na tom terenu”, kaže Mansour. Kaže da bi Kurdi nakon poraza ISIS-a na ovim područjima za pregovaračkim stolom mogli kao adut koristiti oslobođena područja “Oni mogu doći za pregovarački stol i reći ‘ova područja su pod nama, što ćemo dobiti ako odustanemo od njih”, pojašnjava Mansour.

Najkontroverznija skupina

Nisu Kurdi jedini koji bi situaciju s ISIS-om htjeli iskoristiti tako da promijene svoj položaj. Nekoliko kilometara dalje od postaje gdje su Kurdi, kreće se crni kamion pun šijitskih boraca na kojem se ističe zastava sa slikom Huseina, važne religijske figure šijita kojeg često opjevaju kada idu u bitku. Šijitska milicija najkontroverznija je od svih skupina koje sudjeluju u bitci za oslobađanje Mosula.

Mnogima su jasni njihovi motivi, a to je osveta ISIS-u koji je smaknuo na stotine šijitskih vojnika. “Naš je cilj pobijediti ISIS”, kaže Karim Nouri, glasnogovornik šijitske vojne skupine. “Nemamo drugih političkih ciljeva”, dodaje i pojašnjava da će njihovi redovi ostati izvan grada, radeći na tome da prekinu dotoke opskrbe ISIS-ove vojske. U grad će jedino ako borba postane vrlo teška.

Zamjena jedne militantske skupine drugom

Njihova prisutnost, međutim, nije dobrodošla. Mnogi od članova su bili optuženi za mučenje i zlostavljanje pripadnika sunitskih civila, nakon što im pomogli da preuzmu teritorija. Dio njih ima podršku Irana.

“Ako iračke sigurnosne snage budu uspješne u izbacivanju ISIS-a iz Mosula, uskoro ćemo se suočiti s drugim problemom, a to je patrola i kontrola šijitske milicije na teritoriju koji je tradicionalno sunitski”, upozorava Chris Harmer, viši analitičar Instituta za proučavanje rata u Washingtonu. Dopuštanje šijitima da preuzmu kontrolu nad područjima koji su prethodno bili pod ISIS-om u suštini je samo zamjena jedne militanske skupine drugom.

Veliki test za iračku vladu

Mnogo je toga trenutno u igri za nacionalnu vladu. Ovo je njihova prilika da pokažu Iračanima i svijetu da je Bagdad sposoban kontrolirati i imati suverenit nad cijelim Irakom i upravljati raznolikom populacijom zemlje, primjer koje je i demografski miks u Mosulu. ISIS koji je preuzeo kontrolu nad trećinom teritorija Iraka ovakve je tvrdnje doveo u velike nedoumice. Iračka vojska pružala je tek slabi otpor.

Međutim, čak i sa snažnom zračnom potporom koalicije Sjedinjenih Država, nacionalna vojska ne može sama, pa su u ovu bitku dobrodošli svi oni koji su protiv ISIS-a. Badgadu su sada Kurdi i šijiti potrebni. “Svatko tko želi izbaciti ISIS iz Mosula. Svatko tko želi ubiti ISIS”, kaže Harmer upozoravajući da nitko ne zna i ne razmišlja o tome što će biti nakon pada ISIS-a.