Video. U Crnoj Gori politički kaos prerastao u nasilje, prosvjednici kamenovali Skupštinu. Iza svega stoji bizarni pokušaj promjena ustava

Izglasan je čudni zakon čiju ustavnost nema tko provjeriti jer je Ustavni sud blokiran

Protestors attend a rally against a controversial law on presidential powers, as Montenegro riot police guard the parliament building in Podgorica on December 12, 2022. (Photo by SAVO PRELEVIC / AFP)
FOTO: AFP

Zastupnici crnogorskog parlamenta nisu izabrali suce Ustavnog suda, čime je najviši sud u Crnoj Gori ostao i dalje u blokadi i ne može se očitovati o spornim izmjenama zakona o predsjedniku niti o mogućim žalbama vezano uz izborni proces.

Ustavni sud Crne Gore od rujna ne funkcionira nakon što je četvoro sudaca otišlo u mirovinu po sili zakona i trenutno je u njemu ostalo svega njih troje. Za izbor novih sudaca Ustavnog suda neophodna je 3/5 većina ili podrška 49 zastupnika, dok vladajuća većina ima 41 glas od ukupno 80.

Zastupnici oporbe predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) predsjednika Mila Đukanovića nisu prisustvovali glasanju, dok su ispred crnogorske skupštine oporbene pristalice blokirale središnje podgoričke prometnice. Broj prosvjednika povećavao se iz sata u sat, jer su im se pridruživali stanovnici iz drugih crnogorskih općina.

Zakonom pokušavaju izmijeniti ustav

Demonstranti su, osim izbora sudaca i raspisivanja izvanrednih izbora, tražili i povlačenje izmjena zakona o predsjedniku, koje je vladajući blok na čelu s prosrpskim Demokratskim frontom i tehničkim premijerom iz stranke URA Dritanom Abazovićem danas uspio izglasati. Sporni zakon je već u jednom navratu bio donesen, ali ga je Đukanović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje, na što ima pravo u skladu s ustavom. Suština predloženih izmjena je pokušaj da se predsjednika države natjera da, suprotno ustavu, imenuje mandatara za sastavljanje nove vlade, u ovome slučaju bivšeg prosrpskog diplomata Miodraga Lekića.

Pokušaj izmjene ustava putem zakona naišao je na burne reakcije i izvan Crne Gore te na oštar stav Venecijanske komisije, koji podupire i službeni Bruxelles, da bi takav potez bio nedopustiv. Prosvjednici, kojima se u jednom trenutku pridružio i dio oporbenih zastupnika, ustvrdili su da je na sceni državni udar. Zbog blokade ulica u glavnom gradu Crne Gore nastao je prometni kolaps, a u jednom trenutku je, kada je stigla vijest o izglasavanju spornih izmjena zakona, došlo i do sukoba s policijom.

‘Izdaja Crne Gore, po dubini i do korijena’

Prvo su oko 16 sati policajci priveli jednog sudionika prosvjeda navodno zbog toga što je nosio gas masku. Kako javlja Pobjeda, mladić je priveden u Ulici Stanka Dragojevića, a okupljeni građani negodovali su te nisu dozvolili policiji da ga odvede u policijsku stanicu objašnjavajući da mladić mora nositi masku “iz zdravstvenih razloga”. Policajci su ubrzo popustili te su mladića pustili, ali prosvjed je nastavljen povicima “Izdaja, izdaja!”. Jedan od organizatora, građanski aktivist Predrag Vušurović, ocijenio je da je izglasavanjem spornog zakona “izdaja Crne Gore, po dubini i do korijena, potvrđena”.

“Na takvu izdaju odgovor može biti samo blokada. Danas je to bila samo Podgorica. Bit će skupa u subotu navečer. Do tada blokiranje svih crnogorskih gradova”, poručio je Vušurović najavljujući širenje demonstracija.

Plastičnim bocama i kamenjem na Skupštinu

Nešto prije 18 sati, u trenutku kad su zastupnici izlazili iz Skupštine, nastao je kaos. Okupljeni građani su ih ispratili zvižducima, a iz mase su prema Skupštini poletjele plastične boce. Probijena je i zaštitna ograda, a policija je bacila suzavac na što je druga strana reagirala novim zvižducima i psovkama. Zatim su demonstranti zgradu parlamenta počeli gađati kamenjem te su razbili staklo na ulaznim vratima. U metežu je jednoj prosvjednici pozlilo te ju je odvezla Hitna pomoć.

Situacija se zatim ponešto smirila, a prosvjednici su počeli paliti baklje i pjevati crnogorske patriotske pjesme. Do 20 sati su se uglavnom razišli.