Viktor Orban izjavio: ‘Da nam Hrvatska nije uzela more, naftu bismo uvozili tankerima’

Mađarska ne pristaje na pokušaje EU-a da uveze rusku naftu

Mađarska se i dalje protivi europskom embargu na rusku naftu, pa je jučer predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen nenadano otputovala u Budimpeštu kako bi pokušala uvjeriti Viktora Orbana da odustane od najavljene blokade novog, šestog paketa sankcija. Dogovor nije pao, ali je von der Leyen optimistično poručila kako “vidi napredak”.

EU smatra da je zabrana uvoza ruske nafte ključna za ograničavanje ruskih prihoda kojima Moskva financira rat u Ukrajini, dok Budimpešta vjeruje da bi to bilo štetno za mađarsko gospodarstvo. Orban je u prošlotjednom intervjuu za državni radio, ustvrdio kako bi embargo bio poput “atomske bombe” bačene na mađarsko gospodarstvo.

U istom intervjuu Orban se opet sa sjetom prisjećao Kraljevine Ugarske i, sasvim ozbiljno, ustvrdio kako Mađarska sada ne bi imala problema da joj “nisu uzeli” pristup moru – točnije dijelove hrvatske obale. “Oni koji imaju more i luke mogu uvoziti naftu na tankerima”, požalio se Orban i nastavio: “Da nam ga nisu uzeli, i mi bi imali luke.” Rijeka je za vrijeme austrougarske vladavine bila najveća mađarska luka.

Orbana brine Hrvatska

Nakon jučerašnjeg sastanka u Budimpešti, von der Leyen je najavila video konferenciju s drugim “akterima u regiji” kako bi se “ojačala regionalna suradnja oko naftne infrastrukture”. Orban je prošli tjedan rekao kako je jedno rješenje da Mađarska nafta dobiva s juga, ali da bi tada Hrvatska trebala povećati kapacitete.

Europska komisija predložila je prošli tjedan da se zabrana na uvoz sirove nafte i naftnih prerađevina uvodi postupno. Za sirovu naftu u roku od šest mjeseci, a za naftne prerađevine do kraja godine. Predviđena su izuzeća za zemlje koje najviše ovise o ruskoj nafti, ali Mađarska i još neke države, su ih ocijenili nedostatnima.

Budimpešta traži odgodu od pet godina, ali i financijsku potporu Bruxellesa za izgradnju infrastrukture za alternativnu energiju. Kako je pojasnio jedan europski diplomat za AFP, Mađarska bi za sigurnu opskrbu naftom trebala novi naftovod koji bi ju povezao s Hrvatskom koja ima pristup moru. Stoga traži jamstva da će se Zagreb angažirati na izgradnji te infrastrukture kao i jamstva o europskim financijskim sredstvima. Kako saznaje Financial Times Orbana i Mađarsku brine da bi mogli postati previše ovisni o nafti koja dolazi preko Hrvatske.