Više nitko se ne usudi nagađati što će biti s Brexitom. Ovo su 3 scenarija nakon još jednog debakla

Zastupnici su danas po treći puta odbacili sporazum o izlasku iz EU

, Image: 419951925, License: Rights-managed, Restrictions: Contributor usage restriction: Advertising and promotion, Consumer goods, Direct mail and brochures, Indoor display, Internal business usage, Commercial electronic., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
FOTO: Profimedia, Alamy

Theresi May nije pomoglo niti to što je obećala odustupiti ako njezin plan za Brexit prođe u britanskom parlamentu. Zastupnici su danas po treći puta odbacili sporazum koji je britanska premijerka dogovorila s Europskom unijom, ovoga puta s 58 glasova razlike, dakle značajno manjom razlikom nego u prva dva glasovanja.

Ali mala je to utjeha za premijerku May. Britanija je baš danas u ponoć trebala napustiti Europsku uniju, a umjesto toga produžena je neizvjesnost koja traje već skoro tri godine. Oko Brexita je dosad bilo toliko obrata i zapleta, da je teško usuditi se sa imalo sigurnosti prognozirati što će biti dalje. Ipak, evo nekih mogućih scenarija.

1. Britanija izlazi za dva tjedna, bez sporazuma

Na sastanku Europskog vijeća prošlog tjedna, čelnici zemalja članica EU-a poručili su Britaniji da će joj odobriti produljenje roka za izlazak iz Unije do 22. svibnja pod uvjetom da britanski parlament ovoga tjedna odobri sporazum o povlačenju. Sada znamo da se to nije dogodilo.

U tom slučaju, prema zaključcima Europskog vijeća, aktivira se produljenje Brexita do 12. travnja, dakle za dva tjedna. Taj je datum, nakon još jednog poraza u parlamentu, spomenula i premijerka May. Ako se u narednih 14 dana britanska politika ne dogovori oko toga kakav Brexit želi i kako ga misli provesti – ako, dakle, Europskoj uniji ne ponudi alternativu – Britanija bi 12. travnja mogla napustiti EU bez sporazuma.

No, taj scenarij nije nikome u interesu, pa je izvjesnije da će se pokušati naći neki drugi način da se prevlada sad već višemjesečni zastoj oko Brexita. Tu bi mogli uskočiti s novim prijedlogom čelnici zemalja članica koji će se sastati na izvanrednom sastanku Europskog vijeća 10. travnja.

2. Britanija traži dulju odgodu

Prema zaključcima Europskog vijeća, ako sporazum ne bude potvrđen (a to se, eto, dogodilo) Britanija bi do 12. travnja morala naznačiti “daljnje korake kako bi ih Europsko vijeće moglo razmotriti”. Očekuje se, dakle, od Britanije da se izjasni što kani poduzeti i ako želi dulju odgodu Brexita, da pristane na održavanje izbora za Europski parlament krajem svibnja.

Europska unija očito je bila spremna i na ovakav ishod glasovanja u britanskom parlamentu. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk odmah je na Twitteru objavio da će za 10. travnja sazvati izvanredni sastanak čelnika zemalja članica. Na tom sastanku bi premijeri i predsjednici trebali doznati što Britanija dalje planira i hoće li, primjerice, tražiti dulju odgodu Brexita.

3. Parlament dogovara alternativni plan za Brexit

Britanski zastupnici ove su srijede odbili sve alternativne verzije Brexita. Na tzv. indikativnom glasovanju, koje je trebalo poslužiti tome da se utvrdi postoji li većina u britanskom parlamentu koja podupire neku vrstu Brexita, sve su opcije odbijene. Nije prošla ni carinska unija, ni izlazak bez sporazuma, ni odustajanje od Brexita, niti drugi referendum…

Neuspjeh trećeg glasovanja o sporazumu s EU i sve veći rizik od kaotičnog Brexita mogli bi potaknuti zastupnike da se ipak okupe oko jedne, svima jednako (ne)prihvatljive alternative. To bi se moglo dogoditi sljedećeg tjedna, tijekom još jedne runde indikativnog glasovanja. Ono, doduše, ne obvezuje vladu, ali bi u ovakvoj situaciji vlada bila pod velikim pritiskom da pokuša dogovoriti s EU-om verziju Brexita koja ima većinu u parlamentu.

No, to bi vrlo vjerojatno značilo dulju odgodu britanskog izlaska. Moguće je i da bi to ubrzalo odlazak Therese May, a možda i izazvalo izvanredne izbore, ako bi opcija koju podupire parlament bila suprotna programu njezine vlade i stranke.