Visoki trgovački sud srušio presudu pa Zagreb ipak ne mora platiti još 2,5 milijuna kuna za Bandićeve fontane

Poznati vodni arhitekt izgubio je parnicu

Grad Zagreb ipak neće morati platiti još 2,5 milijuna kuna za famozne fontane u Ulici Hrvatske bratske zajednice. U pitanju je navodni dug iz vremena pokojnog gradonačelnika Milana Bandića, zbog kojeg je tvrtka poznatog hrvatskog vodnog arhitekta Ivana Valeka tužila Grad Zagreb. U prvostupanjskom procesu uspjeli su dokazati da su obavili dodatne radove koje je osobno naručio upravo Bandić. Radovi su izvedeni iako glavni projekt nikada nije izmijenjen, niti je ugovor za njih ikada sklopljen.

Trgovački sud u Zagrebu unatoč tome naložio je lani Gradu Zagrebu da plati Valekovoj firmi dodatne radove teške oko dva i pol milijuna kuna. Uslijedila je žalba, te nova presuda. Visoki trgovački sud presudio je u korist Grada – Valeku ne mora platiti 2,5 milijuna kuna.

Bandić je mislio sakriti dodatni trošak?

Kako je došlo do dodatne suradnje s Bandićem, ali i sudskog postupka, Valek je svojevremeno opisao u razgovoru za Telegram. Potvrdio je da je napravio dodatnu rasvjetu fontana, što, prema njegovim riječima, nije bilo obuhvaćeno prvotnim ugovorom.

“Na osobnu molbu gradonačelnika, sudjelovao sam u projektu izgradnje fontana. Projekt prvih fontana trebala je raditi Vodotehnika, zatim se uključila i građevinska kompanija Mešić Com. Ja sam na kraju realizirao taj projekt, a radovi su mi trebali biti plaćeni do 1. ožujka 2013. godine. Pristao sam na to i ušao u posao uz odgodu plaćanja svojim dobavljačima. Kako je Bandić želio da sve bude gotovo čim prije, te zime smo radili i pod šatorima”, opisao je.

“Nakon što mi radovi nisu plaćeni počeli su govoriti da će to provući kroz radove na krovu Ciboninog tornja. Pa je onda Bandić završio u zatvoru, pa u bolnici. Kasnije su najavili da će mi platiti kroz radove na nove tri fontane”, prisjećao se Valek optužujući tada Grad Zagreb da mu tvrtku gura u stečaj. Bandića je prozivao i za radove na bazenu na njegovom obiteljskom imanju u Hercegovini, što je navodno prikrivano raznim službenim posjetima kako se ne bi saznalo da tadašnji gradonačelnik Zagreba gradi skupi bazen.

Potpuno različite sudske presude

I dok je Trgovački sud u Zagrebu zaključio kako je Valekova tužba utemeljena jer su radovi doista i obavljeni, Visoki trgovački sud RH nakon žalbe utvrđuje da je milijunski dug Grada Zagreba pao u zastaru, odnosno da Valek nije na vrijeme podnio tužbu.

Naime, radovi su bili okončani u prosincu 2012., a Valek je sam tvrdio da su mu trebali biti plaćeni do 1. ožujka 2013. godine. Tužbu protiv Grada Zagreba podnio je tek 17. studenog 2016., nakon više od tri godine, koliko je zakonski rok za pokretanje sudskog postupka za dugovanje. Kako nije bilo formalnog ugovora, sud je kao relevantan podatak o krajnjem roku za plaćanje uzeo upravo Valekovu informaciju o dogovoru za plaćanje u ožujku 2013. godine.

“Iz provedenih dokaza proizlazi da su Ivan Valek i njegova tvrtka bili svjesni da načinom poslovanja na koji su pristali zaobilaze ugovorenu i zakonom propisanu proceduru izmjene glavnog projekta. To je, naime, zahtijevalo pisanu formu i provođenje postupka javne nabave. Time su i pristali na rizik povezan s naplatom, a sve do podnošenja tužbe nisu poduzeli ništa za ostvarenje svoje tražbine”, zaključio je Visoki trgovački sud u pravomoćnoj presudi. Ovdje valja podsjetiti da su fontane kraj Nacionalne i sveučilišne knjižnice plaćene gotovo 50 milijuna kuna. Najprije su 2012. otvorene dvije koje su stajale oko 18,5 milijuna kuna, da bi zatim u ljeto 2016. proradile još tri za koje je Grad Zagreb izdvojio novih 30 milijuna kuna.