Visoki upravni sud, onaj koji je skroz srezao ovlasti Povjerenstvu, priznao nam je da je 2019. prekršio zakon

Potpuni kaos u Visokom upravnom sudu: Obračunavaju se oko toga smije li se i kako političare goniti za sukob interesa

Zanimljivo, iako danas smatraju da je njihovo sudsko vijeće gadno prekršilo Ustavni zakon i ignoriralo Ustavni sud, u skoro punih godinu i pol dana iz Visokog upravnog suda o tome dosad nije bilo ni riječi.

Presuda Visokog upravnog suda kojom su značajno skresane ovlasti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa te stopirani procesi protiv visokopozicioniranih političara, od Andreja Plenkovića do Davora Bernardića, izazvala je pravi kaos i unutar samog suda.

Naime, sutkinja tog suda Mirjana Juričić je jučer vrlo ozbiljno prozvala Visoki upravni sud zbog odluke kojom se ograničavaju ovlasti Povjerenstva, jer je ta odluka suprotna onoj koju je Visoki upravni sud donio u rujnu 2019. godine. U takvoj situaciji, kaže Juričić, Zakon o sudovima nalaže zajedničku sjednicu svih sudaca kako bi se zauzeo zajednički stav o problemu o kojem su dva sudska vijeća donijela različite presude.

Još gore

Ta sjednica se nikad nije održala, dakle, sutkinja Visokog upravnog suda je svoj sud javno optužila za kršenje zakona. Danas je, pak, u odgovorima Telegramu, Visoki upravni sud odbacio optužbe za kršenje zakona na svoj račun, ali je iznio nove, još gore.

Visoki upravni sud, dakle, tvrdi da je Visoki upravni sud prekršio nešto ozbiljnije od Zakona o sudovima – Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Tko ignorira Ustavni sud

U odgovorima Telegramu, koje potpisuje glasnogovornik Visokog upravnog suda Juraj Dujam, objašnjava se zašto se nije održala sjednica svih sudaca na koju ukazuje Mirjana Juričić. “Prema članku 31. stavak 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske odluke i rješenja Ustavnog suda su obvezatni i dužna ih je poštovati svaka fizička i pravna osoba”, kaže se u tim odgovorima. Taj članak, tvrde na Visokom upravnom sudu, sudsko vijeće tog suda nije ispoštivalo kad u rujnu 2019. godine nije razmatralo načelna stajališta Ustavnog suda o ovlastima Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Tada je, podsjetimo, vijeće Visokog upravnog suda koji je vodila baš sutkinja Juričić, u jednom slučaju dalo za pravo Povjerenstvu koje je koristilo i ovlasti koje im je drugo vijeće Visokog upravnog suda upravo uskratilo. Naime, u nedavno objavljenoj presudi koja je s vrata Andreju Plenkoviću i ostalim političarima skinula Povjerenstvo su, tvrde danas u Visokom upravnom sudu, postupili po spomenutoj odredbi Ustavnog zakona o Ustavnom sudu.

Slučaj Karamarko

Ostatak priče je jednostavan – sjednice svih sudaca Visokog upravnog suda o ovlastima Povjerenstva nije ni trebalo biti, jer se ne radi o situaciji koju propisuje Zakon o sudovima. “Razmišljati suprotno tome značilo bi da bi se na sjednici sudaca moglo raspravljati hoće li se ili neće poštivati pravno stajalište Ustavnog suda Republike Hrvatske, odnosno poštivati odredba članka 31. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, a takva mogućnost nedvojbeno ne proizlazi iz citirane odredbe Ustavnog zakona”, kaže se u odgovorima Telegramu koje je potpisao glasnogovornik Suda.

Ukratko, Visoki upravni sud je upravo optužio vlastito sudsko vijeće da je 2019. godine prekršilo Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske. A zašto? Zato što se u odluci vijeća koje je vodila sutkinja Juričić nisu, tvrdi se u odgovorima Telegramu, razmatrala načelna stajališta o ovlastima Povjerenstva iz odluke Ustavnog suda o slučaju Karamarko iz srpnja 2019. godine.

Šutnja duga 18 mjeseci

Zanimljivo, iako danas smatraju da je njihovo sudsko vijeće gadno prekršilo Ustavni zakon i ignoriralo Ustavni sud, u skoro punih godinu i pol dana iz Visokog upravnog suda o tome dosad nije bilo ni riječi. Sad, pak, ističu kako je njihova posljednja odluka, ova o ograničavanju ovlasti Povjerenstva, donesena upravo na osnovu stava Ustavnog suda o ovlastima Povjerenstva iz srpnja 2019. godine.

Međutim, nekoliko dana nakon spomenute odluke, u srpnju 2019. predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović je, u razgovoru za Jutarnji list, izričito otklonio mogućnost da se Ustavni sud odredio oko ovlasti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. “Ustavni sud će se o tome izjasniti kad i ako taj predmet opet dođe k nama”, kazao je tad Šeparović.