Vjerojatno nitko nije mislio da će priča s lažnim diplomama ovako eskalirati: sad ih je 19. Izvukli smo sve bitno

Saznali smo da se diplome mogu platiti seksom i da se s lažnjakom moglo raditi u SZUP-u

Zagreb: Ministrica Blaženka Divjak dala izjavu za medije 11.07.2018., Zagreb - Ministrica Blazenka Divjak dala izjavu novinarima.
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Priča o krivotvorenim diplomama u sustavu obrazovanja i znanosti počela je 14. siječnja ove godine, kada je ministrica Blaženka Divjak svim osnovnim i srednjim školama te svim agencijama u sustavu naredila da provjere diplome svih zaposlenika. Povod za to bilo je otkriće da u Ministarstvo znanosti i obrazovanja radi osoba s krivotvorenom diplomom.

U nepuna četiri mjeseca nakon što su provjere počele, pronađeno je 19 krivotvorenih diploma i svjedodžbi, daleko više nego što se predviđalo kada je naloženo da se provjere diploma oko 90 tisuća zaposlenih. Napravili smo mali pregled akcije, a podsjećamo i na najzanimljivije priče povezane s krivotvorenim diplomama.

1. Otkriće koje je pokrenulo akciju

Kao što smo napisali, provjere su pokrenute nakon što je Ministarstvo znanosti među svojim zaposlenicima otkrilo osobu s krivotvorenom diplomom Sveučilišta u Zagrebu. Radilo se o gospođi koja je lažirala diplomu s Hrvatskih studija, a u Ministarstvu obrazovanja radila je administrativne poslove.

Gospođa je u ministarstvu službeno zaposlena sredinom studenoga 2018. godine temeljem javnog natječaja, a primljena je na ugovor o radu na određeno vrijeme. Taj slučaj, kao i odluku o pokretanju provjera, Ministarstvo je očito neko vrijeme držalo u tajnosti jer je nekoliko ravnatelja škola za medije potvrdilo da su još u petak 11. siječnja primili dopise ministarstva u kojima se poziva na provjeru.

2. Što je o tome rekla ministrica Divjak?

Ministrica Divjak rekla je kako smatra da je vrlo važno uspostaviti sustav provjere diploma prilikom zapošljavanja, te da bi se to trebalo raditi sustavno. “Intencija je bila da se ovim naputkom uputi ravnatelje da se diplome koje nisu provjerene provjere i da se kod novog zapošljavanja svaki put provjeri i diploma”, rekla je. Dodala je kako su joj sumnjive i diplome iz susjednih država, kojih ima jako puno. Objasnila je da se prvo kreće s provjerom diploma zaposlenih u školama.

Diplome zaposlenih na fakultetima trebale bi se, naime, provjeravati kasnije, jer je ministrica smatrala vjerojatnim da će tamo biti manje lažnih diploma. Štoviše, jednom prilikom je rekla kako misli kako ih tamo uopće neće biti. Optimistični su bili i u školama, iz kojih su na početku afere komentirali kako provjere vjerojatno neće otkriti velik broj krivotvorenih diploma.

3. Prve krivotvorene diplome u školama

Istraga je vrlo brzo dovela do prvih otkrića. Ministrica Divjak je 31. siječnja na konferenciji za medije objavila kako je Filozofski fakultet u Zagrebu otkrio tri krivotvorene diplome zaposlenika u školama. “Konkretno, radi se o jednoj diplomi iz 2000., iz njemačkog i francuskog jezika, temeljem koje jedna osoba radi u gimnaziji. Iz 2016. godine je diploma iz informacijskih znanosti, a treća krivotvorena diploma iz 2018. godine je iz njemačkog, i otkrivena je u osnovnoj školi”, objavila je ministrica.

Tjedana dana kasnije otkrivena je još jedna lažna diploma, ovoga puta s jednog tehničkog fakulteta iz Srbije. “Čovjek je radio u strukovnoj industrijskoj školi od 2012. godine u kontinentalnom dijelu Hrvatske”, objavili su iz Ministarstva. To je bila prva lažna diploma s nekog inozemnog fakulteta. Potkraj veljače otkrivena je i šesta krivotvorena diploma, ovoga puta sa Sveučilišta u Zadru. Jedna gospođa je na temelju te diplome predavala u gimnaziji. Osim lažne diplome, tada je pronađena i lažna svjedodžba u jednom od centara za odgoj i obrazovanje.

4. Tip tražio da novinarka diplomu plati seksom

Novinarka Provjerenog Ana Malbaša sredinom veljače je preko posrednika pokušala kupiti lažnu diplomu iz Bosne i Hercegovine. Novinarka se javila čovjeku koji je policiji poznat kao posrednik u sklapanju takvih poslova. On je pristao nabaviti joj diplomu, a u zamjenu je od nje tražio seks. Dotični gospodin je od novinarke tražio sliku, a posao je pokušao zaključiti pozivom u hotel.

„Nemam te ja šta zavlačiti, ja ću svoju uslugu naplatit hotelom, a ti ćeš se sretno upisati u školu za polaganje i bit ćeš mi zahvalna. Kada rezerviram hotel, javim ti se“, napisao je novinarki, koja ga je zatim upitala može li prvo dobiti diplomu. „Pa nije diploma na grani! Prvo ću ispunit svoje pa ćeš ti svoje“, napisao joj je posrednik.

5. Nova otkrića krivotvorenih diploma

Početkom ožujka objavljeno je kako je pri zapošljavanju u Novoj Gradiški krivotvorenu diplomu priložila žena stara 45 godina, a u Slavonskom Brodu muškarac star 54 godine. Muškarac je radio u Industrijsko obrtničkoj školi u Slavonskom Brodu, a žena u Gimnaziji Nova Gradiška. Policija je protiv oboje podnijela kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu, zbog počinjenog kaznenog djela krivotvorenja isprave, a portali su objavili kako je bila riječ o prilično nevješto krivotvorenim dokumentima, neautentičnog izgleda i potpisa.

Nakon toga, lažnjaci su počeli padati kao na traci: na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu pronađena je lažna diploma na temelju koje je lažna profesorica 24 godine predavala ekonomsku grupu predmeta u jednoj srednjoj školi; krivotvorina je pronađena u Bjelovaru, kod čovjeka koji je istovremeno predavao u dvije škole, Ekonomskoj i birotehničkoj te Medicinskoj školi; Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu otkrio je lažnog profesora fizike koji je temeljem krivotvorene diplome tri godine radio u Pomorsko-tehničkoj školi u Dubrovniku; lažna diploma otkrivena je i kod jednog zaposlenika Škole za cestovni promet.

6. Profesor s lažnom diplomom radio je i u SZUP-u

Kako je ekskluzivno otkrila Telegramova Ana Raić Knežević, gore spomenuti “profesor” iz Bjelovara, čovjek po imenu Dražen Cvetković, tijekom 90-ih je radio u Službi za zaštitu ustavnog poretka (SZUP). Gospodin je predavao latinski i povijest u dvije bjelovarske srednje škole. Telegram je u razgovoru s više ljudi koji su nekoć radili u SZUP-u doznao kako je Cvjetković bio djelatnik njegovog Centra u Bjelovaru. Imao je, rekli su naši sugovornici, čak i rukovodeću poziciju, no već tada se posumnjalo u vjerodostojnost njegove stečene stručne spreme. Zbog toga je, rekli su nam, i dobio otkaz u SZUP-u.

Cvetković se nakon otkaza 2002. godine zaposlio u Medicinskoj školi u Bjelovaru, da bi kasnije dobio angažman i u lokalnoj Ekonomsko-birotehničkoj školi. Tvrdio je da je studirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, kao i na studiju u Grazu, ali ispostavilo se da ništa od toga nije točno. Cvetković je nakon otkrića lažne diplome dobio izvanredni otkaz iz obje škole, a protiv njega je podnijeta i kaznena prijava zbog krivotvorenja.

7. Nema sudskih kazni za krivotvoritelje

No, onda se pojavio još jedan problemčić. Za krivotvorene diplome, naime, nema sudskih kazni, a krivitvoriteljima ostaju plaće i staž, objavio je u Jutarnji list. Osim toga, iz MZO-a su za Jutarnji rekli kako smatraju da prema propisima koji uređuju obrazovanje ne postoje razlozi za poništavanje ocjena koje su učenicima dali nastavnici s krivotvorenim diplomama. Svi otkriveni s lažnim diplomama dobili su otkaz, a prilično je izvjesno da ih čeka kazneni postupak, pisao je Jutarnji, ali ovi se zbog toga ne moraju previše brinuti. Naime, praksa pokazuje da hrvatski sudovi tu vrstu kriminala tretiraju iznimno blago.

Nitko od dosad otkrivenih krivotvoritelja na drugim radnim mjestima nije završio u zatvoru niti je bio prisiljen vratiti plaće primljene na temelju krivotvorenih isprava o stručnoj spremi, niti mu je poništen radni staž ostvaren na radnome mjestu dobivenom na osnovu krivotvorene svjedodžbe ili diplome. Neki od krivotvoritelja čak su sudskom presudom vraćeni na posao na kojem su zbog krivotvorene svjedodžbe dobili izvanredni otkaz.

8. Val otkaza u školama

U samo dva mjeseca iz škola je otišlo 222 nastavnika više nego u siječnju i veljači lani, objavljeno je prije nekoliko dana, a školski sindikalac Željko Stipić taj je podatak povezao akcijom provjere svih svjedodžbi i diploma u sustavu školstva. “Ravnatelji su mi jasno rekli da imaju saznanja koja nisu spremni podijeliti s javnošću, da su neki njihovi učitelji i nastavnici dali otkaze prije no što se stiglo provjeriti njihove diplome. Pobjegli su, dakle, prije javnog linča”, rekao je Stipić za Jutarnji list.

Prema podacima MZO-a, u siječnju ove godine zabilježeno je 146 prestanaka radnih odnosa više nego u siječnju lani. Tada je radni odnos prestao za 220 zaposlenika, a u siječnju ove godine za njih 366. Lanjske veljače radni odnos je prekinut u 199 slučajeva, a ove veljače 275. Dakle, u prva dva mjeseca 2018. ukupno je bilo 419 prestanaka radnog odnosa u školama, dok ih je ove godine u istom periodu bilo 641, odnosno 222 više. Iako su iz MZO-a poručili kako ne mogu znati razlog prestanka radnog odnosa, niti taj porast povezati s postupkom provjere diploma, Stipić je bio uvjeren: “Za mene bi bilo iznenađenje da to nije tako”.

9. Otkriveno još pet diploma i svjedodžbi

Danas su otkrivene još tri lažne diplome i dvije lažne svjedodžbe, što znači da je u nešto manje od četiri mjeseca koliko traje provjera pronađeno ukupno 19 krivotvorenih isprava. Tako je otkrivena žena koja je s lažnom učiteljskom diplomom Sveučilišta u Zagrebu deset godina radila u nastavi. S njom je raskinut radni odnos, i o njezinom slučaju je obaviješten DORH. Druga otkrivena učiteljica imala je krivotvorenu diplomu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Barem 12 godina radila je u raznim osnovnim školama, a protiv nje pokrenuta je procedura prema DORH-u i slijedi joj otkaz.

Nastavnik strojarske skupine predmeta u jednoj je srednjoj školi radio otprilike 16 godina s lažnom diplomom Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Jutarnji list neslužbeno doznaje da je riječ o srednjoj školi u Križevcima. U školi to nisu htjeli potvrditi, no priznali su da je jedan je djelatnik napustio školu i više u njoj ne radi. Pretpostavlja se da je otišao prije no što je s fakulteta stigla obavijest o tome da da je diploma krivotvorena. Otkriveno je i dvoje ljudi s lažnim svjedodžbama: jedna spremačica koja je od 2015. godine radila u osnovnoj školi te jedan domar koji je 15 godina radio u srednjoj školi. I oni su prijavljeni policiji, odnosno DORH-u.