Vlada će sad pokušati uvjeriti EU da nam rok za trošenje na obnovu računaju od petrinjskog potresa

Karlo Ressler izložio je novi plan u razgovoru s hrvatskim novinarima u Bruxellesu; među njima je bio i Telegramov Milan Pavičić

Rok za povlačenje europskih sredstava iz Fonda solidarnosti istječe za manje od pet mjeseci. Radi se o 5,1 milijardi kuna namijenjenih za hitnu obnovu šteta nastalih nakon zagrebačkog potresa. Telegram je prije otprilike dva tjedna objavio dio pisma Europske komisije Vladi u kojem je razvidno da produljenja tog roka neće biti.

Od tada su vladajući više puta naglašavali kako Hrvatska još nije formalno zatražila produljenje tog roka, kao i da ta sredstva nisu propala ni neće. “Oznojili smo se jako dobro da bismo taj novac priskrbili Hrvatskoj i nećemo dopustiti da se i jedan euro vrati u Bruxelles”, naglasio je prošlog tjedna resorni ministar Darko Horvat, a slično je tvrdio i premijer Andrej Plenković.

“Nisu rokovi sveto pismo”, složili su se Plenković I Horvat, a premijer je poručio kako s Komisijom razgovaraju i da će Bruxellesu “sve objasniti”. Detalje nije iznosio, ali je danas HDZ-ov europarlamentarac Karlo Ressler natuknuo kako vladajući zapravo namjeravaju osigurati više vremena za trošenje tih 5,1 milijardi kuna iz Fonda solidarnosti – promjenom datuma od kada se rok računa.

Žele da se rok račun od potresa na Baniji

Naime, rok za trošenje sredstava iz Fonda solidarnosti je 18 mjeseci od njihove dodjele, a Hrvatska ih je dobila u prosincu 2020. godine. “Nije realno da će se za hrvatsku promijeniti taj rok“, rekao je Ressler u razgovoru s hrvatskim novinarima danas u Bruxellesu, naglasivši da ako i dođe do promjene te uredbe EK, ona se ne bi mogla retrogradno primjenjivati.

Međutim, postoji drugi put, kazao je Ressler. Kao što su već ranije govorili i Plenković i Horvat, plan vlade je Komisiji naglasiti da postoji razlika između obnove nakon potresa i drugih prirodnih nepogoda te da je zbog petrinjskog potresa došlo do progresivne štete u Zagrebu. Vlada planira, na temelju toga, uvjeriti Komisiju da taj rok od 18 mjeseci počinju računati nakon potresa na Baniji.

Budući da je od zagrebačkog potresa do dodjele sredstava prošlo oko devet mjeseci, toliko bi otprilike Hrvatska dodatno dobila za trošenje europskog novca, ako bi Bruxelles uvažio Vladine argumente da se cijela priča počinje računati od petrinjskog potresa. Ressler je naglasio kako nema uvid kada bi do tog zahtjeva moglo doći, ali je istaknuo – Vlada i Komisija komuniciraju.