Vlada ima ingeniozne ideje kako potaknuti građane da se cijepe. Ovih šest su najveći hitovi

Nije ostvarena zacrtana razina procijepljenosti, pa su prijedlozi posljednjih tjedana dolaze sve učestalije

12.06.2021., Zadar- Ministar Vili Beros prikljucio se akciji vodstva kluba i navijaca KK Zadra masovnog cjepljenja. Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

“Više od polovice građana cijepljenih prvom dozom do kraja lipnja”, to je bio plan Vlade koji je evidentno propao. Deset dana nakon toga roka, kako je danas izvijestio premijer Andrej Plenković, prvom dozom je cijepljeno tek oko 46 posto odraslih. Vlada ni Stožer ne smatraju da je za nepostignuti cilj kriva kampanja koju su vodili.

Ministar Vili Beroš i dalje smatra da su akcije koje su poduzeli kako bi promovirali cijepljenje “super”, a ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak ljutito objašnjava kako su “računali na zdrav razum naših građana”. Profesorice s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Nataša Begić Jokić i Željka Kamenov, za Telegram su objasnile zašto smatraju da je Vlada u pokušaju promocije cijepljenja koristila “primitivnu psihologiju”. Ukazale su i na važnu činjenicu da nisu angažirali psihologe koji svakako mogli pomoći u komuniciranju poruka građanima; no vladajući su očito smatrali da sami znaju najbolje.

Premijer je u subotu još jednom odbacio mogućnost novčane nagrade kao poticaj za cijepljenje. No, to ne znači da nije bilo drugih prijedloga kojima se htjelo nagovoriti građane na zavrtanje rukava i primanja cjepiva. Izdvojili smo najupečatljivije.

1. Uvjetovanje potpora covid potvrdama

Da se Plenkovića pita, on ne bi potrošio niti lipe za kampanju, rekao je krajem lipnja, a upravo je njegova najava početkom srpnja da će cijepljenje, a kasnije covid potvrde, biti uvjet za potpore poduzetnicima najviše odjeknula i izazvala žestoke kritike poduzetnika, sindikata i oporbe. A koliko bi efekt ta mjera uopće mogla polučiti, izračunao je Telegramov Marko Repecki u jučerašnjoj analizi.

Prema podacima za ožujak ove godine, mjerom za očuvanje radnih mjesta bilo je pokriveno oko 120 tisuća radnika. Ako pretpostavimo da je polovica njih cijepljena, a to bi bilo u skladu s procijepljenošću opće populacije koja iznosi 45 posto. To znači da bi se ovom mjerom na cijepljenje potaknulo najviše 60 tisuća radnika. Ako uzmemo u obzir da radno aktivnih građana, prema podatku Državnog zavoda za statistiku, ima oko 3,5 milijuna, ispada da se cijeli ovaj cirkus radi da bi se cijepilo 1,7 posto radno aktivne populacije, što je zanemariv postotak u ukupnoj slici procijepljenosti.

2. Dubiozni pokušaji i pasivno agresivna pitanja

Zabranili su ulaske na događaje bez covid potvrda, a iz Stožera su upozoravali na crne scenarije. Tako je Beroš u jednom Facebook statusu izredao niz pasivno agresivnih pitanja građanima. “Želite li ugroziti svoje i tuđe zdravlje? Želite li poništiti napor svih onih koji su se cijepili? Želite li spriječiti postizanje kolektivnog imuniteta? Želite li snositi krivicu za mogući 4. val. epidemije, ponovno punjenje bolnica, smrt ljudi? Želite li produljiti gospodarsku krizu, potaknuti gubitak radnih mjesta? Želite li spriječiti povratak života u normalu?”

Alemka Markotić je, pak, na prošlotjednoj presici stožera građanima poručila da će, ako se ne cijepe, puniti groblja, a i da bi turistička sezona mogla biti ugrožena. “Ili cijepljenje ili će nam sobe ostati zimmer frei”, rekla je.

3. Legendarna najava koncerta Đanija Stipaničeva

Između prijetnji i ljutitih apela na odgovornost, građane se pokušalo motivirati i nagradama, ne novčanim naravno, ipak to Plenković odlučno odbacuje, ali bilo je tu besplatnih ulaznica za bazene, karata za kazalište, a i besplatnih koncerata, pa tako i onaj Đanija Stipaničeva. “Bit će toga još”, najavio je ushićeni Capak, a kad ni Stipaničev nije ostvario željeni rezultat, HZJZ se odlučio potrošiti više od sto tisuća kuna na TV spotove, njih 12 u trajanju od 15 sekundi.

U sve su se uključili i ostali članovi Vlade, pa je ministar gospodarstva Tomislav Ćorić najavio da će on stalno govoriti o potrebi za cijepljenjem, uvjeren da će upravo on nagovoriti građane, i to nakon što je odbio reći koliko se djelatnika njegovog ministarstva cijepilo, tvrdeći da “ne želi ulaziti u intimu svojih zaposlenika”.

4. Ministar pozirao pred plakatom

Sredinom lipnja ministar je otišao u Zadar kako bi osobno sudjelovao u cijepljenju navijača košarkaškog kluba. Pritom se fotografirao pred ovim plakatom. Ministar na fotografiji pozira u zaštitnom odijelu s maskom i rukavicama i prstima pokazuje na transparent.

5. Ideja da liječnici nazivaju minimalno pet pacijenata dnevno

Iako se već neko vrijeme nabacuje tema uvođenja obveznog cijepljenja, što je Beroš najavio podržati dođe li do četvrtog vala na jesen, Plenković odbacuje mogućnost sankcioniranja necijepljenih. “Ne možemo mi penalizirati ljude za nešto što nije zakonom obvezno. Mi cijelo vrijeme idemo s pozitivnim pristupom”, poručio je i rekao da treba analizirati zašto ljudi oklijevaju. “Koju to filozofiju imaju”, pitao se Plenković.

Nisu prijedlozi dolazili samo od vladajućih i Stožera. SDP-ovac Siniša Hajdaš Dončić bi necijepljenima naplatio skuplje zdravstveno osiguranje, što smatra boljim rješenjem nego Vladino uvjetovanje isplate potpora.

Najviše strategija ipak je iznio Beroš, a najnovija je da od obiteljskih liječnika traži da svakodnevno zovu minimalno pet pacijenata i nagovaraju ih na cijepljenje. Sa svojim prijedlogom mu je odgovorio poznati riječki liječnik Leonardo Bressan. “Mislim da bi se mogla povisiti razina procijepljenosti u Hrvatskoj, ako članovi kriznog stožera malo zašute”, poručio je.

6. Zdravstvenim radnicima održavat će predavanja

Prije nekoliko dana Beroš je iznio novu ideju. Na pitanje kako misli nagovoriti zdravstvene radnike da se cijepe u većem broju, odgovorio je kako će organizirati predavanja. “Predavatelji će biti stručnjaci koji će dati nove spoznaje i odgovarati na pitanja kako bi riješili nedoumice”, rekao je Beroš. Dodao je kako će predavanja biti obavezna jer se odvijaju u okviru edukacije o zaštiti na radu.