Vlada je danas promijenila neke stvari u Zakonu o kaznenom postupku. Izdvojili smo najvažnije

Ministar pravosuđa Ante Šprlje nakon sjednice je predstavio izmjene

FOTO: screenshot

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila izmjene Zakona o kaznenom postupku koje je predstavio ministar pravosuđa Ante Šprlje. “Zakon se mijenja jer postoje obveze s usklađivanjem s četiri direktive Europske unije”, rekao je Šprlje. Ono najbitnije što nose izmjene je ukidanje jamčevina u slučaju kada osumnjičenici mogu utjecati na svjedoke ili počiniti novo kazneno djelo.

“Smatramo da treba to restriktivnije regulirati. Jamčevina ne može zamijeniti istražni zatvor ako prijeti opasnost od ponavljanja djela, utjecaja na svjedoke, uništavanje dokaza i teža kaznena djela”, rekao je ministar Šprlje, koji je nakon sjednice Vlade održao press konferenciju kako bi dodatno pojasnio izmjene zakona.

Uvodi se institut proširenja istrage

Kako bi se olakšao rad državnih odvjetništava, uvodi se institut proširenja istrage, a koji je, tvrdi zakonodavac, nužno ponovno propisati zbog potreba na koje je ukazala svakodnevna primjena Zakona o kaznenom postupku u radu državnih odvjetništava. Uz to, predlaže se jednostavniji koncept produljenja rokova trajanja istrage radi rasterećenja državnih odvjetnika od administriranja prilikom formalnog produljenja rokova trajanja istrage.

Iz istog razloga produljuju se prekluzivni rokovi za podizanje optužnice uz uvođenje instituta povrata u prijašnje stanje ukoliko optužnica nije podignuta u zakonskom roku iz opravdanih razloga, o čemu odlučuje sud. Nadalje, detaljno su normirani instituti povlačenja optužnice i vraćanja optužnice, čija je slabija zakonska regulacija u praksi izazivala određene dvojbe.

Iskaz osumnjičenika sada će se moći snimati

Ministar Šprlje na pressici je ukazao na još jednu izmjenu, a to je da će policija sada moći snimati iskaz osumnjičenika. “Ono što smo dosad gledali na filmovima sada će biti dokaz na sudu”, rekao je Šprlje.

U usvojenom prijedlogu zakona stoji kako bi se na taj način ubrzao tijek, rasprave, a sucima omogućilo ne samo lakše upravljanje raspravom, već i bolje praćenje iskaza optuženika, svjedoka i vještaka, jer se njihov sadržaj ne bi unosio u zapisnik o raspravi. Navedeno bi trebalo dovesti i do ubrzanja kaznenih postupaka u cjelini te doprinijeti većoj učinkovitosti pravosudnog sustava. U prilog tome zaključku govore i iskustva drugih država članica Europske unije. Dosad se snimati moglo isključivo po nalogu državnog odvjetnika.

ZKP će obuhvatiti i materiju jednog drugog zakona

Isto tako, Vlada je odlučila da će Zakon o kaznenom postupku od sada regulirati materiju koja je dosada bila pod Zakonom o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom i prekršajem (ZOPOIK), dok će taj zakon prestati važiti. ZOPOIK je u prvom redu bio donesen s ciljem da se u njemu objedini zakonska regulacija postupka oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom i prekršajem odnosno postigne cjelovito, jasnije i jednostavnije uređenje ovog postupka.

No, obzirom da je ta materija i dalje ostala regulirana i u drugim zakonima, navedeni cilj nije bio ostvaren, stoji u obrazloženju zakona. Stoga će sada cijelu materiju regulirati Zakon o kaznenom postupku.