Vlada je od Sabora zatražila raskidanje sporazuma sa Slovenijom, a ovo su još 4 važne stvari koje trebate znati o aferi

Sabor sutra odlučuje o istupanju Hrvatske iz arbitražnog sporazuma

21.01.2015., Zagreb - Utvrdjivanjem dnevnog reda i postavljanjem pitanja Vladi Republike Hrvatske zapocela je 16. sjednica Sabora RH. Zoran Milanovic, Vesna Pusic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Vlada Republike Hrvatske održala je danas telefonsku sjednicu s koje je Hrvatskome saboru podnijela prijedlog zaključka kojim će Sabor obvezati Vladu na pokretanje postupka za prestanak Sporazuma o arbitraži između Hrvatske i Slovenije potpisanog 4. studenoga 2009. u Stockholmu, koji je na snazi od 29. studenoga 2010., zbog bitne povrede njegovih odredbi od strane Republike Slovenije, priopćila je vladina Služba za odnose s javnošću.

Hrvatski sabor sutra odlučuje o istupanju Hrvatske iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. Na izvanrednoj sjednici, sazvanoj na Vladin zahtjev, raspravljat će o novonastalim okolonostima vezanim uz provedbu Sporazuma o arbitraži između vlada Hrvatske i Slovenije, javlja Hina.

Hrvatske parlamentrane stranke jedinstvene su u stavu da Hrvatska mora izaći iz arbitraže. Potvrdilo se to u ponedjeljak nakon sastanka premijera Zorana Milanovića s predstavnicima parlamentarnih klubova.

Arbitražni skandal obilježio je i današnji dan, a ovo su bili najvažniji momenti.

1. Slovenija imenovala novog suca

Slovenska vlada imenovala je danas predsjednika Međunarodnog suda pravde (ICJ) Ronnyja Abrahama za svog predstavnika u arbitražnom sudu za granicu s Hrvatskom, objavili su slovenski mediji. Umjesto najavljenog nacionalnog arbitra, Ljubljana je imenovala tog francuskog pravnika i stručnjaka za međunarodno pravo kako bi pokušala vratiti vjerodostojnost postupku arbitraže. Odluka je donesena na sastanku čelnika parlamentarnih stranaka s premijerom Mirom Cerarom.

“Za suca smo imenovali poštovanog predsjednika ICJ-a Ronnyja Abramsona, čime smo ispunili svoju obvezu i odstranili sve prepreke za nesmetano djelovanje arbitraže”, kazao je Cerar novinarima nakon izvanredne sjednice vlade.

2. Slovenski mediji: Hrvatskoj smo napravili šah-mat

Odluka slovenske vlade kojoj su stranke dale odriješene ruke da izabere novog nacionalnog suca nakon ostavke kompromitiranog Sekoleca doživljena je kao potpuno iznenađenje, kako zbog hitne promjene zakona o izboru suca koji Ljubljani omogućuje da suca zamijeni u 15-dnevnom roku koji joj je odredio Stalni arbitražni sud, tako i zbog toga što se još jučer iz vlade tvrdilo da arbitar koji će predstavljati Sloveniju mora biti slovenski državljanin.

Slovenski radio navodi da je Cerarova vlada, koja je zadnjih dana doživljavala kritike zbog diplomatskog skandala i optuživana za nesposobnost i nespretno djelovanje u kriznoj situaciji, imenovanjem predsjendika ICJ-a za koji je ranije Hrvatska zahtijevala da rješava granični prijepor, povukla svog “asa iz rukava” i pokazala diplomatsku vještinu.

Vodeći slovenski mediji navode da je slovenska vlada imenovanjem francuskog suca željela izbiti Hrvatskoj adute iz rukava jer je Zagreb dosad uvijek smatrao Međunarodni sud pravde boljim forumom za rješenje hrvatsko-slovenskog spora, pa se neće moći suprotstaviti Abrahamovu imenovanju koji je uz to i predsjednik te institucije UN-a koja presuđuje po pravilima međunarodnog prava.

A-kanal navodi da je slovenska politika možda čak zadala “šah-mat” potez nastojanjima Hrvatske da potpuno ospori arbitražni način rješenja dugogodišnjeg spora.

3. EK razumije zabrinutost Hrvatske, ali podupire arbitražu

Europska komisija (EK) razumije zabrinutost Hrvatske, ali podupire arbitražni postupak i smatra da u arbitražnom sporazumu postoje mehanizmi za rješavanje pitanja zabrinutosti hrvatske strane, rekla je danas glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

“Razumijemo zabrinutost hrvatskih vlasti u vezi s navodnim skandalom prisluškivanja. Međutim, EK u potpunosti podupire arbitražni postupak i naglašava važnost arbitražnog sporazuma za pravnu sigurnost kod obje strane”, rekla je Andreeva.

Po njezinim riječima, u arbitražnom sporazumu postoje mehanizmi za rješavanje zabrinutosti Hrvatske, uz istodobno zadržavanje potpunog funkcioniranja arbitražnog sustava. “Komisija naglašava važnost dobrog funcioniranja Stalnog arbitražnog suda za glatku i učinkovitu primjenu zakonodavstva EU-a u budućnosti”, odgovorila je Andreeva na upit Hine o stajalištu EK-a u vezi s najnovijim razvojem događaja oko arbitraže. Andreeva dodaje da je Komisija upoznata sa situacijom i razvojem događaja te da, iako nije strana u arbitražnom postupku, pozorno prati što se događa.

4. Milanović odgovorio na pismo premijera Slovenije

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović poslao je danas pismo slovenskom premijeru Miri Ceraru kao odgovor na njegovo jučer poslano pismo, objavila je Vlada. U pismu, predsjednik Vlade konstatira kako je „vjerodostojnost i integritet arbitražnog postupka u cjelini do te mjere narušen da Hrvatska nije mišljenja da se arbitražni proces može nastaviti u ovoj ili sličnoj formi“.

Predsjednik Vlade poručuje kako je „Hrvatska i nadalje predana traženju rješenja za utvrđivanje protezanja granične crte sa Slovenijom na kopnu i moru u skladu s međunarodnim pravom“ te da se „dobrosusjedski odnosi naših dviju država, saveznica u NATO-u i partnera u Europskoj uniji, moraju nastaviti razvijati, usprkos ovom incidentu“.