Vlada je zaboravila: nema kako sankcionirati one koji ne provode odluke oko covid potvrda

Odluka Stožera trenutno se ne provodi u barem tri lokalne sredine

FOTO: Pixsell/Telegram

Iz resora ministra Malenice su nam objašnjavali kako oni nisu nadležni, samo da bi nekoliko sati kasnije Plenković javno za provedbu mjere zadužio - ministra Malenicu

Od samog starta mirisalo je na kaos. Prošlog utorka, tri radna dana prije širokog uvođenja obaveznih covid potvrda, oni koji bi to trebali provoditi još su tapkali u mraku. U četvrtak se morala uključiti i pučka pravobraniteljica: “Iako bi ova mjera trebala stupiti na snagu za nekoliko dana, tekst odluke Stožera još uvijek nije objavljen niti su poznati detalji njezina provođenja”, upozorila je i pozvala Vladu i stožer da odluku hitno objave.

Uskoro je potvrđeno da stvari ne idu kako su zamišljene – provedba odluke odgođena je za 24 sata. A onda, nakon što su covid potvrde u svim službama na državnoj i lokalnoj razini postale obavezne, pojavila se ključna dvojba: ima li Vlada uopće načina sankcionirati one koji naprosto odbiju provoditi odluku stožera? I ako nema – a po svemu sudeći, slučaj je upravo takav – što kani poduzeti?

‘A-a. Nema šanse’

Odluka Stožera trenutno se ne provodi u barem tri lokalne sredine. Gradonačelnik Sinja Miro Bulj objavio je da gradska uprava “neće dijeliti ljude”. Načelnik Primoštena Stipe Petrina poručio je da će o provedbi odlučiti čim dobiju “detaljnu uputu” Ministarstva pravosuđa i uprave. Gradonačelnik Čabra Antonio Dražović odluku stožer ne smatra ni bitnom ni obvezujućom. Pitanje je provodi li se i u jednoj nad-lokalnoj sredini, u Uredu predsjednika na Pantovčaku. Predsjednik Republike Zoran Milanović je jučer na pitanje o covid potvrdama kazao: “Mislite da maltretiramo ljude? Ne, to sigurno ne. A-a. Nema šanse”.

Telegram je još u utorak tražio od Ministarstva uprave pojašnjenje kako će se postaviti prema ovim lokalnim sredinama, konkretno jesu li poslali detaljne upute, kakve očekuju u Primoštenu, te što će poduzeti vezano uz najavu ovih gradova i općina da neće provoditi odluku stožera. Odgovor iz resora ministra Ivana Malenice mogao se protumačiti na samo jedan način – ne mogu poduzeti ništa.

Maleničin streloviti put od nenadležan do – zadužen

Odluka Stožera, objasnili su, “jasno propisuje da je poslodavac, odnosno u ovom slučaju izvršna vlast u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave dužan osigurati provedbu”. O načinu provedbe “samostalno odlučuje poslodavac, odnosno u ovom slučaju općinski načelnici i gradonačelnik”.

“Odluka je donesena na temelju Zakona o zaštiti pučanstva zaraznih bolesti i Zakona o sustavu civilne zaštite za čiju provedbu nije nadležno Ministarstvo pravosuđa i uprave”, odgovorili su u utorak poslijepodne. Par sati kasnije, međutim, nadležnost je iznenada pala u ruke upravo ministra Malenice: “Mislim da ćemo zadužiti ministra Malenicu, prije svega zbog izjave Bulja i Petrine, da vidimo kako pravno možemo sankcionirati takvu situaciju, jer ovo je nedopustivo”, izjavio je premijer Andrej Plenković.

Građanski neposluh ličkih medvjeda

Danas je i pojačao – kazavši kako su Malenica, Božinović i Beroš dobili nalog da vide kako promijeniti zakone ne bi li se uvele financijske i prekršajne sankcije za “one koji će se ponašati tako da odluke Stožera bagateliziraju i pozivaju na građanski neposluh”, rekao je premijer na sjednici Vlade. “Čvrsto ćemo ustajati, jer ovakvu demagogiju, populizam i podilaženje zaista nepotrebnim strastima, mislim da nije ni normalno niti korektno. Ako imaju neku drugu političku ambiciju, okej, onda neka kažu otvoreno što rade, a ne da glume velike slobodare, a zaštićeni su kao lički medvjedi, s booster dozama”, pjenio se Plenković.

No, kako se, dovraga, Vlada uopće našla u ovakvoj situaciji da im čelnici lokalne uprave i samouprave dvadeset mjeseci nakon izbijanja pandemije mogu ignorirati epidemiološke odluke Nacionalnog Stožera civilne zaštite i da za to ne postoji zakonom predviđena sankcija?

Baš je šašav taj Macron

Primjer Francuske će možda dijelom odgovoriti na to pitanje. Naime, u srpnju je francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio da će covid potvrde biti potrebne za cijeli niz svakodnevnih aktivnosti, od ulaska u kafić do vožnje vlakom. Formalnu odluku donio je potom parlament, a onda je ustavno vijeće potvrdilo da je ta odluka u skladu s Ustavom.

U Hrvatskoj se vlasti usred ljeta nisu previše zamarale razmišljanjem o tome što će biti kad zahladi, štoviše, premijer je javno tvrdio kako je njihov posao završio nabavom cjepiva i kako ne bi ni kune uložio u kampanju cijepljenja. Odluku o široj primjeni Covid potvrda donio je Nacionalni stožer civilne zaštite tek nakon eksplozije četvrtog vala, u studenom, samo nekoliko dana prije nego što je trebala biti primijenjena.

O njoj, kao ni o ostalim epidemiološkim mjerama, Sabor nije imao priliku ni raspravljati, ni odlučivati. Ustavni sud će se, pak, oglasiti vjerojatno par godišnjih doba kasnije, kao što su i lanjsko zatvaranje trgovina nedjeljom proglasili neustavnim pet mjeseci nakon što je ta mjera uvedena.

Kobna odluka iz lanjskog ožujka

Posljedica je to političke odluke HDZ-a još s početka pandemije, kad su u ožujku 2020. godine odbili proglašenje izvanrednog stanja, koje bi podrazumijevalo da sve odluke kojima se ograničavaju neka osnovna ljudska prava moraju donijeti dvotrećinskom većinom u Saboru. Time je bitku protiv Covida-19 na sebe u cijelosti preuzela Vlada, uz pomoć Nacionalnog stožera civilne zaštite, što se pokazalo kao dobra politička taktika za pobjedu na srpanjskim parlamentarnim izborima, ali katastrofalna za dugoročni legitimitet svih epidemioloških mjera koje su se donosile.

Pritom su mjere, kao i ova posljednja, rutinski donošene sa zakašnjenjem, bile su u pravilu nedovoljno jasne i nedorečene, a vremenom su, unatoč sve bolnijim udarima pandemije, izazivale sve veći otpor šire javnosti. Tako je, očito, i u ovom slučaju u kojem je, kad je vrag debelo odnio šalu i u ovom pandemijskom valu, donesena odluka o proširenju upotrebe covid potvrda, a da se zanemarila činjenica da ne postoji zakoniti način za sankcioniranje onih koji ju ne žele provoditi.

Stožer bez odgovora

Uostalom, kako znati tko ih provodi? Iz Nacionalnog stožera civilne zaštite, koji je donio ovu odluku, za Jutarnji su, dosta optimistično, najavili da će na mjesta gdje se ne kontroliraju potvrde biti poslana inspekcija. Telegram je stoga tražio detaljna pojašnjenja stožera: tko je nadležan kontrolirati provode li lokalne vlasti odluku stožera; ako gradonačelnik ili načelnik odluče da je neće provoditi, tko ga i temeljem kojeg propisa može sankcionirati.

Pitali smo i za postupanje u slučaju da se covid potvrde ne kontroliraju ni u Uredu predsjednika. Iz stožera, zasad, nimalo iznenađujuće, nismo dobili odgovore na niti jedno pitanje.