Vlada konačno objavila svoj ključni program za mlade. Stručnjak nakon čitanja: 'Zastrašujuće'

Izostavljeni su mladi Romi i LGBTIQ zajednica, brojne goruće tema nisu ni spomenute, upozorava Marko Kovačić

FOTO: Borko Vukosav

Zlokoban tajmer Mreže mladih Hrvatske – krovnog nacionalnog tijela koje predstavlja mlade – otkucavao je 1901. dan otkako Republika Hrvatska jednostavno nema baš nikakvu politiku za mlade. Drugim riječima, zemlja iz koje mladi nemilice odlaze, prevalila je petu godinu otkako ovdašnja vlast ne zna što i kako raditi s populacijom mladih. Prošlog petka, 1901. dan otkako Hrvatska nema Nacionalni program za mlade (NPM) – ključnu politiku za mlade – Vlada Andreja Plenkovića sjetila se zaboravljenog dokumenta i objavila ga u javno savjetovanje.

Njegova je pozadina poražavajuća. Izrađen je pod kapom Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade čija šefica, HDZ-ova Željka Josić, voli izjaviti da je svaki dan s mladima. NPM je, pod njenim uredom, kreirala radna skupina koja se sastala tek tri puta. Osnovana je da bi napravila NPM za razdoblje od 2022. do 2024. U konačnici se pretvorio u plan za razdoblje od 2023. do 2025., a kada bude usvojen, ova će godina prijeći svoju prvu polovicu. Povodom objave NPM-a u javnom savjetovanju, Telegram je razgovarao s istaknutim stručnjacima za politike za mlade.

Vjekoslav Skledar

Izostavljene manjine i LGBTIQ mladi

Znanstvenik Marko Kovačić, nacionalni korespondent za mlade imenovan od Europske komisije i Vijeća Europe da ih izvještava o stanju mladih u Hrvatskoj, ne pronalazi riječi hvale za dugo iščekivan dokument. Navodi kako u cijelom NPM-u, koji će predstavljati nacionalnu politiku za mlade, nema niti riječi o youth workerima, ljudima koji rade s mladima. “Potpuno su ih zaboravili usprkos svim EU trendovima da su oni ishodište rada s mladima”, kaže Kovačić i apostrofira da su izostavljeni i LGBTIQ mladi iako sva istraživanja pokazuju da su najugroženija skupina.

Osim toga, dodaje, izostavljen je kvalitetan digitalni rad s mladima, građanski odgoj i obrazovanje, obrazovanje youth workera, umjetna inteligencija, inkluzija mladih Roma, manjina i LGBTIQ osoba. Nedostaju, podcrtava, sve teme za koje istraživanja pokazuju da su ili bitne mladima ili bitne za društvo da ih se stavi u kontekst mladih. “Javna politika je sve što Vlada odluči ili ne odluči učiniti. Središnji državni ured je svojom odlukom o nečinjenju za specifične grupe mladih poslao jasnu poruku koliko mu je stalo do njih”, ističe Kovačić. Upozorava i na metodološki diletantizam.

Kovačić: ‘Duboko sam razočaran’

“Plan je prepun mjera i kod mnogih se kao indikator provedbe navodi, doslovno, riječ “broj”, umjesto da specificiraju konkretan broj koji bi trebalo dostići. To je metodološki diletantizam. Doduše, u prilogu se navode brojke, ali je nejasno kako se došlo do njih, i polaznih i željenih”, veli. Kovačić žustro sumira:

“U svojoj akademskoj i policy karijeri koja uključuje izradu strateških dokumenata na svim razinama, od lokalne do europske, u nizu europskih država i s doktoratom obranjenim na temu izrade Nacionalnog programa za mlade, moram reći da sam duboko razočaran neinventivnošću NPM-a, smiješno niskim sredstvima koja su anticipirana za provedbu istoga, metodološkim diletantizmom kojim su koncipirane mjere, zastrašujućom jednoobraznošću pri odabiru prioriteta i, generalno, dokumentom koji se izrađivao pet godina”.

Bez uključivanja Mreže mladih

Razgovaramo i s Josipom Miličevićem, glavnim tajnikom Mreže mladih Hrvatske (MMH) koja godinama upozorava na izostanak bilo kakve politike prema mladima. Ovo je prvi put, naglašava Miličević, da Mreža nije sudjelovala u izradi nacrta NPM-a. “To smatramo zabrinjavajućim s obzirom na to da smo prepoznati na europskoj razini kao nacionalno vijeće mladih te predstavljamo najveći broj udruga mladih i za mlade u Hrvatskoj”, kaže. Pozitivnim ocjenjuje što je u dokumentu smanjen broj tematskih područja i mjera.

“U prošlosti su ovakvi dokumenti znali sadržavati i više od 100 različitih mjera iz čega bi svakome bilo jasno da je teško identificirati prioritete te se posvetiti kvalitetnoj implementaciji istih”, objašnjava. Pozitivno je, nastavlja, i to što nacrt NPM-a prepoznaje i direktno spominje neke od tema na koje već dugo upozoravaju, poput stambenog zbrinjavanja, osamostaljivanja mladih, mentalnog zdravlja i utjecaja krize i pandemije na mlade.

Izostao razvoj i strateški pristup

S druge strane, kaže, u Mreži ih zabrinjava što trećina predloženih mjera u NPM-u otpada na javne natječaje i pozive koji se već događaju. Za naredne tri godine, upozorava, predviđen je do u cent jednak iznos sredstava na tim natječajima kao što je dodijeljen u 2022. godini. “Znači li to da se očekuje da će u naredne tri godine stopa inflacije biti 0 posto i da udruge trebaju raditi još više, još kvalitetnije i s još većim brojem mladih za iste ili i manje novce?”, pita se Miličević pa problematizira stavljanje već postojećih natječaja u mjere NPM-a.

“To znači da je strateška odluka Središnjeg državnog ureda naredne tri godine financirati rad udruga na identičan način kao dosad. Kada tome dodate činjenicu da nije predviđeno nikakvo povećanje financija, to ne ukazuje na strateški pristup i razvoj sektora mladih”, podcrtava glavni tajnik MMH. Upozorava i na nedosljednosti predloženog dokumenta.

‘Vlada bez inovativnosti i hrabrosti’

U njemu, primjerice, stoji da bi pristup ruralnim mladima trebao biti temeljen na kontinuiranim i obuhvatnim istraživanjima mladih u ruralnim područjima. Međutim, ističe Miličević, nigdje u mjerama ne osiguravaju se sredstva za izradu takvog tipa istraživanja. “Dakle, ispravno se prepoznaje problem manjka istraživanja, ali se onda kroz mjeru ne pokušava uopće utjecati na taj problem”, veli naš sugovornik. Zaključuje: dokumentu najviše nedostaju inovativnost i hrabrost.

“Za Vladu koja se u svojoj izbornoj kampanji jasno fokusirala na položaj mladih, smatramo da strateški dokumenti ovog tipa moraju jasnije reflektirati želju i potrebu za značajnim promjenama. Ako je pretpostavka da mladi odlaze i da nisu zadovoljni trenutnim stanjem, onda je potrebno biti odvažan i gledati kako se može promijeniti status quo“, zaključuje Miličević. Najavljuje da će MMH svojim komentarima sudjelovati u javnom savjetovanju. Iz Mreže pozivaju sve mlade i one koji rade s mladima ili za mlade da se također uključe u savjetovanje.