Nekad je nužno odabrati stranu

Vlada nam tri mjeseca nije htjela otkriti koliko mjesečno troši na zgrade u Bruxellesu. Pazite ovo - 390.000 kuna

Hrvatska trenutno ima zgrade i prostore na šest različitih lokacija. Među njima je i zgrada u našem vlasništvu koja zjapi prazna

FOTO: Pixsell

U Bruxellesu, glavnom gradu Belgije, Hrvatska trenutno ima zgrade i prostore na čak šest različitih lokacija, a mjesečni najam koji za dio njih plaća, penje se na ukupno preko 51 tisuće eura. Situacija s nekretninama u gradu koji je i sjedište europskih institucija za Vladu je valjda toliko komplicirana da im je trebalo više od tri mjeseca da nam objasne što sve država ima u Bruxellesu i koliko doista plaća uredske prostore koje je unajmila.

Telegram je Ministarstvu vanjskih i europskih poslova (MVEP) prvi upit o briselskim zgradama i uredima poslao još 22. srpnja. Nakon višetjednog inzistiranja, djelomični odgovor iz Ministarstva stigao je tek 19. rujna. Trebalo im je, dakle, 59 dana za odgovor na pitanje o tome kako se upravlja zgradama u vlasništvu države u Bruxellesu i koliko se javnog novca za to mjesečno troši. Ministarstvu je pritom, čini se, misteriozno promakla jedna najamnina, od nemalih 125 tisuća kuna.

Stari problemi, novi najam

U rujnu su nam iz resora ministra Gordana Grlića Radmana, među ostalim, poručili da Vlada nije odustala od obnove famozne zgrade, kupljene još 2013. godine za potrebe smještaja hrvatski diplomata u Bruxellesu. Ta je zgrada plaćena 11,5 milijuna eura, ali zbog niza političko-birokratskih zavrzlama, još uvijek nije u funkciji.

Komplikacije u uređenju te zgrade, koja ima oko četiri tisuće kvadrata, uvalile su Vladu u nove probleme – i novi najam. Treba negdje smjestiti dodatne djelatnike državne uprave koji su, zbog predsjedanja Hrvatske Europskom unijom 2020. godine, poslani na privremeni rad u Bruxelles. „Stoga je unajmljen dodatni prostor na adresi Rue d’Arlon 108, po cijeni mjesečnog najma u iznosu 28.800 eura”, objašnjavalo je Ministarstvo u odgovoru na srpanjski upit Telegrama.

Što s predstavništvom pri EU?

Potvrdili su nam tada da je u najmu i prostor za Veleposlanstvo (diplomatsko predstavništvo u Belgiji, koje nema veze s institucijama EU-a) i njegov konzularni odjel. Za te dvije lokacije država mjesečno plaća 5.478,41 eura, bili su vrlo precizni u odgovoru sa Zrinjevca. Tako smo došli već do četiri lokacije u Bruxellesu: jednu plaćenu 85 milijuna kuna iz državnog proračuna, ali zasad neuređenu i praznu; i tri lokacije u najmu, od ukupno nešto više od 34 tisuće eura, odnosno oko 250 tisuća kuna.

U veljači ove godine, međutim, Ministarstvo je izričito tvrdilo da je u djelomičnom najmu i prostor koji koristi Stalno predstavništvo RH pri EU (svojevrsno hrvatsko veleposlanstvo pri Europskoj uniji). „Stalno predstavništvo RH pri EU u Bruxellesu sada koristi ukupno 1.627 m2 poslovnog prostora, dijelom u najmu, a djelomično prostora u vlasništvu RH”, pisalo je u odgovoru Ministarstva početkom veljače. U rujnu taj prostor spominju tek usputno, kao „postojeću lokaciju” na toj i toj adresi, ali ni slova o tome plaća li se za nju najam ili je možda ugovor o najmu u međuvremenu raskinut kad je privremeno unajmljena nova zgrada za potrebe predsjedanja EU-om.

Naslijedili zgradu bivše države

Umjesto da nagađamo što se s tim prostorom dogodilo, pitali smo Ministarstvo. No, opet im je trebalo mjesec dana da nam odgovore. Ovoga tjedna stigao je sljedeći odgovor: „Republika Hrvatska je vlasnik prostora na 8. katu zgrade na adresi Avenue des Artes 50, koji se također koristi za potrebe Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri EU, za ostatak prostora koji koristimo mjesečni najam iznosi 17.613,65 eura”. Da ne bude zabune, zanimalo nas je i je li najamnina plaćena u rujnu i listopadu ove godine. „Najamnine za rujan i listopad su plaćene”, stoji u ovotjednom odgovoru sa Zrinjevca. Ponovimo, ta najamnina, odnosno iznos od 125 000 kuna, u rujanskom odgovoru Ministarstva na naš upit se ne spominje.

Tako smo došli do pet lokacija u Bruxellesu: jednu kupljenu, ali još neiskorištenu, tri u najmu i jednu u djelomičnom vlasništvu i najmu. Šesta lokacija dogodila se, pak, gotovo pa slučajno. Hrvatska je početkom srpnja dobila suvlasništvo nad zgradom veleposlanstva bivše SFRJ u Bruxellesu. Ta je nekretnina u postupku sukcesije podijeljena između Hrvatske i, prema neslužbenim informacijama, Sjeverne Makedonije. Za razliku od ostalih zgrada, na ovoj bi država nešto mogla uprihoditi: kako doznajemo, Vlada je navodno zainteresirana za njezinu prodaju.