Vlada ne odustaje, zbilja kreće na poduzetnike; ministar je pokazao da uopće ne razumije problem

Ministar financija pokušao je obraniti sporan prijedlog poreznih izmjena

FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Ministar financija Zdravko Marić danas se, u ležernom ljetnom izdanju iz Zadra, obratio oko najavljenih poreznih promjena kojima bi se dodatno opteretili mali poduzetnici. S obzirom na bezumnost poreznih prijedloga i široke kritike koje su ih popratile, za očekivati je bilo kako će ministar Marić elegantno uzmaknuti i kazati da će njegovo ministarstvo još jednom promisliti o svemu (odnosno, da će iskoristiti dosad omiljenu metodu ove Vlade: da je bila riječ o grubom radnom prijedlogu koji se, eto, nespreman plasirao u javnost).

Međutim, u današnjem neuvjerljivom istupu ministar Marić ponovio je najgore teze iz poreznog prijedloga. Dio poduzetnika optužio je za zloupotrebe, baš kako je pisalo u predloženim promjenama, zato što se prijavljuju na minimalac. “Ono na što ciljamo su pojavni oblici koje smo vidjeli, to je bila ona situacija da se dobar dio njih prijavljivao na minimalne plaće, a ono što smo vidjeli u proteklom razdoblju je da su bili prijavljivani na nepuno radno vrijeme”, kazao je Marić.

Tko i kako smije biti član uprave?

Najgore od svega, ministar Marić podcrtao je Vladinu namjeru da mikromenadžira poslovnim i poduzetničkim procesima tako da izmjenama zakona i novima propisima određuje tko se može nazivati pravim poduzetnikom, a tko je naprosto varalica. Ako, recimo, imate siguran posao u nekoj kompaniji, ali vam se po glavi motaju razne ideje o samostalnim poslovnim pothvatima i stoga odlučite otvoriti poduzeće, po definiciji ministra Marića zapravo ste pokušali zlupotrijebiti porezni sustav.

“Sto tisuća članova uprave osigurani su po nekoj drugoj osnovi, zaposleni su negdje drugdje, bilo da su osnovali svoj OPG…”, izjavio je Marić, insinuirajući valjda da takvi članovi uprave, time što su članovi uprave negdje drugdje, pokušavaju zavaljati državu za doprinose. Ovdje valja napomenuti kako pojmovi “direktor” i “član uprave” zvuče krajnje seriozno, no direktori su i oni u velikom poduzećima s par tisuća zaposlenih, kao i oni koji imaju jednog ili nijednog zaposlenog.

Ideja da država određuje tko i kako može stupiti u poduzetničke vode, a koga se treba kažnjavati većim bruto davanjima, u dubinskom je sukobu s idejom slobodnog gospodarstva. Gomila propisa, pravila i zakona neće spriječiti prave malverzacije, ali će dodatno unazaditi ekonomske slobode u Hrvatskoj. Kao što smo jučer pisali, fundamentalni problem hrvatskog poreznog i ekonomskog sustava upravo je u tome, da sve poduzetnike i poslovne avanturiste unaprijed smatra varalicama.

Gepostet von Zadarski list am Samstag, 18. August 2018