HRT piše da Vlada odustaje od privatizacije Imunološkog zavoda

Tema je ovo o kojoj će se, doznaje HRT, razgovarati na užem kabinetu Vlade

28.05.2015., Zagreb - Aktivisti Radnicke fronte pridruzili su se prosvjedu radnika Imunoloskog zavoda na Markovom trgu. Radnici Imunoloskog zavoda ponovno su protiveci se bilo kakvoj privatizaciji prosvjedovali ispred Banskih dvora. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Odustaje se od privatizacije Imunološkog zavoda. Kako je za HRT potvrdio predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Mladen Pejnović, Zavod će ostati u državnim rukama.

Poput Zavoda za transfuzijsku medicinu, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i Zavoda za javno zdravstvo, Imunološki zavod, umjesto trgovačkog društva, postat će ustanova od javnog interesa.

Radnici bez četiri plaće, uskoro i pet

Bolju vijest radnici koji nisu primili četiri plaće, ali i Zavod kojemu je blokiran račun nisu mogli primiti.

“Četiri plaće se i dalje čekaju, koliko god je čovjek izuzetno sretan zbog ovoga, ako će to takve odluke doći, naravno da smo izuzetno zadovoljni i sretni, ali to ne rješava pitanje naših plaća i naše egzistencije koja nam je opako ugrožena. Nemamo četiri plaće, a evo još par dana pa nećemo imati niti petu jer je i sedmi mjesec na kraju”, kazala je u izjavi za HRT Lidija Jagarinac, iz sindikata EKN u Imunološkom zavodu.

Tema je ovo o kojoj će se, doznaje HRT, razgovarati na užem kabinetu Vlade.

Vlada odbila ponudu Visia Croatice

Vlada je na sjednici 2. srpnja, odbila ponudu društva Visia Croatica za kupnju državnog portfelja u Imunološkom zavodu te zadužila DUUDI da pripremi odluku o provođenju novog natječaja za Imunološki u roku od 30 dana. Društvo Visia Croatica dalo je jedinu obvezujuću ponudu za kupnju 157.997 dionica ili 54,38 posto udjela u temeljnom kapitalu Imunološkog zavoda.

Na objavljeni oglas za javno prikupljanje ponuda za prodaju cijelog državnog portfelja dionica Imunološkog zavoda iz travnja prošle godine, pristiglo je osam pisama namjere potencijalnih investitora. U siječnju ove godine, Vlada je raspisala poziv za dostavu obvezujućih ponuda, a Centar za restrukturiranje i prodaju je proveo postupak njihova prikupljanja. Do isteka roka za podnošenje ponuda, 25. ožujka 2015. godine pristigla je samo jedna obvezujuća ponuda, i to društva Visia Croatica, iako su otkupljene četiri ponudbene dokumentacije.

U natječaju, od investitora se uz ostalo tražilo najmanje sto milijuna kuna ulaganja u izgradnju novog postrojenja koje bi osiguralo trajno dobivanje dozvola za proizvodnju te trajno zadržavanje proizvodnje u Hrvatskoj i osiguranje proizvodnje krvnih derivata isključivo iz plazme prikupljene od domaćeg stanovništva.