Vlada osniva nova tijela pa tako dobivamo povjerenstva za ocjenjivanje trofeja i za dabrove

Osim toga, svoja povjerenstva dobili su medvjed i divlja mačka

Na jutrošnjoj sjednici Vlada je raspravljala o brojnim važnim državnim poslovima, poput toga da se u saborsku proceduru upute izmjene Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija, ili suglasnosti da se Zrakoplovno-tehničkom centru preda imovina u vrijednosti većoj od 120 milijuna kuna. Nekome je, međutim, u oko upala namjera Vlade da osnuje četiri povjerenstva pa se ta informacija počela šerati na društvenim mrežama.

Hrvatska je, naime, na današnjoj sjednici Vlade dobila četiri nacionalna povjerenstva, a dva zvuče posebno zanimljivo. Tako ćemo uskoro imati povjerenstvo za ocjenu trofeja i izložbe, te tri povjerenstva posvećena životinjama – za gospodarenje dabrom, za gospodarenje smeđim medvjedom i za gospodarenje mačkom divljom. Zadaća je prvog povjerenstva potvrđivanje vrhunskih trofeja divljači i ocjenjivanje trofeja divljači koji se žele iznijeti iz Hrvatske, a ostala tri bavit će se izradom i provedbom Plana gospodarenja za svaku od životnija, piše Hina.

Raj smo za dabrove

Poznato je da su dabrovi nekada živjeli u Hrvatskoj, ali nestali su krajem 19. stoljeća. Projekt ponovnog naseljavanja potaknuo je Šumarski fakultet u Zagrebu, pa je 1996. godine u šumu Žutica nedaleko od Ivanić grada pušten prvi par dabrova. Idućih je godina iz Bavarske na istu lokaciju dopremljeno još tih životinja, i tako je nastala prva suvremena kolonija dabrova u Hrvatskoj.

Krajem 1997. godine još 29 dabrova pušteno je u rukavce rijeke Drave kod Legrada, a godinu dana kasnije još devet ih je naseljeno u šumu Česma. Dabrovi su se u Hrvatskoj fino snašli, pa se procjenjuje da ih danas ima nekoliko tisuća. Osim toga, potomci hrvatskih dabrova proširili su se uz tokove Save i Drave, te kolonizirali Sloveniju, BiH, Mađarsku, pa čak i Austriju, objavljeno je na HTV-u povodom dvadesete godišnjice reintrodukcije dabrova u Hrvatsku.