Vlada pokušava pronaći sponzore za predsjedanje EU-om: nisu uspjeli s autima pa sad pokušavaju s kavom i slatkišima

Iz Ministarstva ne otkrivaju koje uvjete trebaju ispuniti potencijalni sponzori

U ljeto 2018. godine, nekoliko mjeseci prije nego što će preuzeti predsjedanje Europskom unijom, rumunjska vlada poslala je na adrese više od 75 kompanija pravila za odabir sponzora koji će joj osigurati proizvode i usluge za šestomjesečno vođenje EU-a. Vodič za odabir i ugovaranje sponzorstava imao je tek sedam stranica na kojima su zainteresirane tvrtke mogle doznati što Rumunjska od njih traži i što bi one zauzvrat mogle dobiti.

Bukurešt je tako planirao privući sponzore za IT proizvode, hranu i pića, darove i suvenire koje će poklanjati uzvanicima, uredski materijal i slično. Od potencijalnih sponzora se, među ostalim, očekivalo da se izjasne postoji li mogući sukob interesa između njih i članova vlade ili zaposlenika vladinih resora. Ovisno o iznosu koji doniraju, tvrtke su mogle računati na različite razine vidljivosti tijekom rumunjskog predsjedanja EU-om u prvoj polovici ove godine.

Rumunjski pokušaj da odagnaju sumnje oko sponzora

Rumunjska je daleko od toga da bi bila europski prvak kad su posrijedi teme poput borbe protiv korupcije ili sukob interesa. Uostalom, vlada u Bukureštu pod stalnim je kritikama zbog spornih mjera koje donosi upravo u području pravosuđa i borbe protiv korupcije. Ipak, može se pretpostaviti da su spomenuti vodič unaprijed objavili kako bi se mogli učinkovitije braniti ako se za vrijeme njihovog predsjedanja Unijom pojave kakve sumnje oko izbora sponzora.

Hrvatska Vlada također je pokušala sponzorstvom riješiti jedan od značajnih troškova za predsjedanje EU-om koje Hrvatsku očekuje od siječnja do lipnja 2020. godine. Riječ je, kako je Telegram već pisao, o sponzorima za službena vozila, automobile i kombije. No, Vlada u tome nije uspjela jer potencijalni sponzori – kako su iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova odgovorili Telegramu – ili nisu bili zainteresirani ili su postavili Vladi “neprihvatljive uvjete”.

To, međutim, ne znači da je Vlada u potpunosti odustala od traženja sponzora čijim bi robama ili uslugama smanjila troškove predstojećeg predsjedanja EU-om. Ukupni troškovi procjenjuju se na oko 70 milijuna eura.

Uvjete za sponzore u Ministarstvu ne otkrivaju

Iz MVEP-a je Telegramu potvrđeno da su, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, uputili “poziv na iskaz interesa tvrtkama za sudjelovanje u sponzorskim aktivnostima” upravo za predsjedanje Hrvatske Vijećem EU-a. Budući da je poziv već upućen, zanimalo nas je pod kojim uvjetima Vlada traži sponzore. Jesu li, primjerice, izradili smjernice za potencijalne sponzore, jesu li te smjernice javno dostupne, koje uvjete moraju ispuniti potencijalni sponzori, koliko su ponuda dosad dobili. Iz Ministarstva smo, međutim, početkom ožujka dobili vrlo općenit odgovor.

Poziv je, kazali su, “upućen tvrtkama iz prehrambenog klastera”. “Po završetku razgovora sa zainteresiranim tvrtkama bit će potpisani ugovori o sponzorstvu”, odgovorili su na Telegramov upit. U odgovorima Ministarstva ne spominju se nikakve smjernice za sponzore, a takav tip dokumenta ne nalazi se niti na javno dostupnim stranicama MVEP-a posvećenim predsjedanju.

Povjerenstvo upozorava da treba paziti na sukob interesa

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa upozorava, međutim, Vladu da prilikom odabira sponzora poštuju Zakon o sprječavanju sukoba interesa. “Dužnosnici koji sudjeluju ili će sudjelovati u postupku odabira sponzora, moraju voditi računa da se prilikom odabira istih, ne nađu u situaciji koja bi predstavljala povredu odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa”, odgovorili su ovoga tjedna iz Povjerenstva na upit Telegrama. Zanimalo nas je bi li, prema mišljenju Povjerenstva, Vlada morala unaprijed propisati načela za odabir partnera i hoće li, primjerice, tražiti od MVEP-a da izradi smjernice za odabir sponzora. No, iz Povjerenstva pojašnjavaju da ne mogu davati upute o postupanju drugim državnim tijelima, pa tako niti Vladi i Ministarstvu za izradu spomenutih smjernica.

Dok iz Ministarstva ne otkrivaju koje su tvrtke kontaktirali i koju vrstu sponzorstva traže, iz odgovora Hrvatske gospodarske komore (HGK) na naš upit može se zaključiti da je Vlada zainteresirana za sponzore koji bi osigurali vodu, sokove, kavu, mlijeko, slatkiše. Prema informacijama HGK, na prvi poziv u jesen prošle godine interes za sponzorstvo iskazalo je 11 tvrtki, “pretežito iz prehrambene industrije”. Te su tvrtke, kažu u Komori, tražile dodatne informacije o uvjetima sponzorstva pa su njihove upite proslijedili Ministarstvu.

Naknadno je Komora, na traženje Ministarstva, dostavila Zrinjevcu “popise tvrtki iz nekoliko različitih sektora i djelatnosti (proizvođači vode, sokova, kave, mlijeka, konditorskih proizvoda, uredskog namještaja, itd.)”. No, u HGK ne znaju je li Ministarstvo u međuvremenu te tvrtke kontaktiralo.