Nekad je nužno odabrati stranu

Vlada povećava poreznu osnovicu direktorima, što je iznimno problematično za male poduzetnike

Novi prijedlog zakona sadrži mjeru koja bi mogla dovesti do sloma malog poduzetništva

11.03.2017., Zagreb - Ministar financija Zdravko Maric odrazao je konferenciju za medije ispred Ministarstva financija u povodu objave stabilnih izgleda za kreditni rejting Hrvatske od medjunarodne agencije Moody's. 
Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U sklopu Zakona o izmjenama zakona o porezima i doprinosima, koji je trenutno u javnoj raspravi, Vlada planira povećati minimalnu osnovicu za obračun poreza i doprinosa članovima uprava ili izvršnih direktora privatnih tvrtki. Minimalna osnovica povećala bi se s faktora 0,65 na faktor 1,1, što znači da bi minimalna bruto plaća direktora bila nešto veća od 8.800 kuna.

Koliko je to problematično, na svom je blogu pojasnio politički konzultant i komunikacijski savjetnik Marko Rakar. Kako piše, trgovačka društva koja će najviše biti pogođena ovom mjerom su društva koja jedva preživljavaju.

Za mala poduzeća to zvuči kao znanstvena fantastika

“U 2017. godini u Hrvatskoj je bilo 68.635 trgovačkih društva koja zapošljavaju jednog ili nijednog zaposlenog. Ona su za poslovnu 2017. godinu iskazala gubitak od ukupno 1,6 milijardi kuna. Ako se promatraju još manja društva, koja imaju manje od milijun kuna prihoda, njih 82.494 ostvaruju oko 19 milijardi kuna prihoda. Zapošljavaju 87.752 osobe, a u 2017. godini iskazale su gubitak od 2,687 milijardi kuna”, piše Rakar i napominje kako će ovo povećanje minimalne osnovice odvesti ta društva u još veće gubitke.

Napominje i kako direktori nisu samo oni koji upravljaju tvrtkama i društvima koja imaju na stotine zaposlenika, već i vlasnici društava s jednim zaposlenikom, poput automehaničara, električara ili vodoinstalatera.

“Ako bi se prijedlog zakona izolirano promatrao samo na nekim većim društvima, možda bi i imao smisla. No ako se promatra s perspektive nekih manjih poduzeća, ili poduzeća koja se nalaze u nekim manje urbanim sredinama, on naprosto, zvuči kao znanstvena fantastika”, zaključuje Rakar.