Vlada predlaže veliku promjenu oko isplate plaća. Ako prođe, neće ih se više morati isplaćivati samo na tekući račun

Porezni sustav sada je tako povezan da nije nužno imati dva ili više računa

06.10.2022., Zagreb - Treci sastanak pregovarackih odbora Vlade RH i predstavnika sindikata javnih i drzavne sluzbe o sklapanju dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru za sluzbenike i namjestenike u javnim sluzbama i dodatka Kolektivnom ugovoru za drzavne sluzbenike i namjestenike. Pregovori ce se odrzati kroz dva sastanka i to s predstavnicima sindikata javnih sluzbi. Ministar financija Marko Primorac Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Vlada u konačnom prijedlogu izmjena zakona o porezu na dohodak, predlaže da se plaće ne moraju više obvezno isplaćivati na tekući račun.

Državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Zrinušić podsjetio je u petak na sjednici Vlade da se prema sadašnjim propisima plaće mogu isplaćivati na tekući račun, a svi drugi primici na žiro račun.

Budući da je sustav porezne uprave sada tako povezan da to nije nužno niti potrebno, a i zbog rasterećenja građana i poduzetnika koji sada moraju imati dva ili više računa, predlaže se da se ta obveza ukine odnosno da se isplate mogu raditi na bilo koji račun koji građanin želi, rekao je Zrinušić. Administrativno rasterećenje obuhvatit će sve porezne obveznike stjecatelje i isplatitelje primitaka, dodao je.

Izmjene poreza na dohodak

Vlada je već u prvom čitanju, uz ostalo, predložila povećanje iznosa primitaka kojeg neka osoba može ostvariti i smatrati se uzdržavanim članom. Taj iznos povećao bi se tako da se određuje u visini šesterostrukog iznosa propisanog osnovnog osobnog odbitka, odnosno godišnje 24 tisuće kuna. Sukladno tome, prilagodio bi se i iznos primitaka učenika i studenata za rad preko učeničkih i studentskih udruga na koje se ne plaća porez na dohodak s 15 na 24 tisuće kuna.

Predloženim izmjenama prvenstveno se želi potaknuti mlade ljude koji nastoje steći radno iskustvo tijekom studija, na veći angažman na tržištu rada i to posebno ljeti u turizmu, kažu u Vladi.

Također, ne bi se oporezivo ni dohodak do 10 tisuća kuna ostvaren prodajom viška električne energije koju građani proizvedu u iz solarnih panela na kućama i koji kao više koji im nije potreban šalju u mrežu.