Vlada predstavila konačni prijedlog zakona o obnovi Zagreba. Traže izvanrednu sjednicu Sabora

Ministarstvu i Gradu Zagrebu naloženo je da nađu smještaj za osobe koje se nalaze u Cvjetnom

Vlada je u četvrtak u drugo saborsko čitanje uputila prijedlog zakona o obnovi Zagreba u koji je odlučila uvrstiti socijalni kriterij pri sufinanciranju konstrukcijske obnove zgrada oštećenih u potresu 22. ožujka.

Na početku sjednice premijer Andrej Plenković osvrnuo se na epidemiološku situaciju, rekavši kako je dobro da su odluke prebačene na županijske stožere. “Trenutno je klinička slika nešto bolja nego što su brojevi zaraženih”, kazao je premijer te dodao kako se sve priprema za jesen.

Premijer je govorio i o proširenju istrage u slučaju Josipe Rimac. “Tu se govori o istrazi za 18 okrivljenika. Mi podržavamo rad DORH-a, USKOK-a i PNUSKOK-a i očekujemo da se daljnji postupci provedu u razumnim rokovima i da oni koji su krivi odgovaraju”, kazao je dodajući kako će za one koji imaju političke funkcije povlačiti i političke odluke.

Socijalni kriterij u Zakonu o obnovi

Potom je predstavljen prijedlog zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom. Cilj zakona, rečeno je, jest zbrinjavanje osoba pogođenih potresom. Zakon obuhvaća, između ostalog, način isplate novčane pomoći, programe obnove različitih objekata od privatnih do povijesnih, stambeno zbrinjavanje osoba pogođenih u potresu, financiranje obnove, te odgovornost onih koji budu kršili zakon pri obnovi.

Zakonom se definira model po kojem će konstrukcijsku obnovu u udjelu od 60 posto financirati država, 20 posto jedinice lokalne samouprave i 20 posto vlasnici nekretnina, a novost u odnosu na prvo čitanje je uvrštavanje u zakon socijalnih kriterija, odnosno dohodovnog i imovinskog cenzusa.

Tko će biti oslobođen 20 posto financiranja?

Građanima Zagreba i dvije susjedne županije čije su kuće i stanovi stradali u potresu, a na minimalcu su i nemaju značajniju imovinu, država i jedinice lokalne i regionalne samouprave u potpunosti će financirati konstrukcijsku obnovu nekretnina.

Iznosa od 20 posto sufinanciranja obnove bit će oslobođeni vlasnici nekretnina čiji mjesečni dohodak po članu obitelji u protekloj godini nije prelazio iznos od 4000 kuna, koliko iznosi osobni odbitak, i oni koji na dan potresa nisu imali imovinu ukupne vrijednosti veće od 200.000 kuna.

U potpunosti će se financirati i konstrukcijska obnova invalidima Domovinskog rata te korisnicima socijalne skrbi koji primaju pomoć za uzdržavanje.

Mora se naći smještaj za ljude iz Cvjetnog

Na sjednici je rečeno i kako se u studentskom domu Cvjetno nalazi još 275 osoba koje su zbog potresa morale napustiti svoje domove.

Vlada je sada, zbog povratka studenata na fakultete, obvezala Ministarstvo graditeljstva da u suradnji s Gradom Zagrebom pronađe smještaj za te osobe, koje se inače nalaze u paviljonu 1 i 2. Ti paviljoni, kako je rečeno, trebaju se demobilizirati, a za sve aktivnosti vezano uz to predviđen je novac iz Fonda solidarnosti Europske unije.

Izvanredno zasjedanje Sabora

Vlada je također poslala zahtjev za izvanredno zasjedanje Sabora, a kako je pojasnio potpredsjednik Vlade Boris Milošević, izvanredno zasjedanje se traži zbog Zakona o obnovi Zagreba.

Naime, prema Ustavu, Sabor zasjeda tek od 15. rujna, a ukoliko se zastupnici žele okupiti ranije potrebno je sazvati izvanrednu sjednicu. To može zatražiti većina zastupnika, predsjednik RH ili Vlada.