Vlada problem oko dolazaka turista planira riješiti izravnim dogovorom sa zemljama EU. Provjerili smo kako im ide

Europska komisija ovog tjedna predstavlja plan kako vratiti putovanja i granice u normalu

Do kraja tjedna, nadaju se u Vladi, bit će definiran dogovor sa Slovenijom koji će omogućiti relativno normalan i slobodan prelazak granice. Taj bi bilateralni dogovor, kako tvrde izvori iz Vlade, trebao omogućiti dolazak turista iz Slovenije „u pravom smislu te riječi“. Dakle, ne samo ljudi koji na hrvatskoj obali imaju vikendicu, brod ili kamp-kućicu.

Ono što je, najvjerojatnije, slovenskim građanima trenutno glavni problem nije toliko ulazak u Hrvatsku, nego – izlazak. Po povratku iz inozemstva moraju biti u sedmodnevnoj karanteni. No, ta bi se odredba mogla uskoro promijeniti.

Uskoro bez karantene

Slovenija razmatra mogućnost da se onima koji idu u Hrvatsku preko vikenda, odnosno na razdoblje do najviše 72 sata, dopusti povratak bez određivanja karantene, odnosno samoizolacije, objavila je prije koji dan Hina. Izvori iz hrvatske Vlade, međutim, očekuju da će bilateralni dogovor biti i širi, da neće biti ograničen na maksimalno 72 sata, nego da će se odnositi na sve koji putuju i borave u Hrvatskoj, bez obzira koliko dugo.

Početkom svibnja članovi Nacionalnog stožera civilne zaštite tvrdili su da se u Hrvatsku iz inozemstva neće moći bez testiranja. Točnije, da će putnici morati imati potvrdu da nisu zaraženi koronavirusom. Nisu, međutim, dali nikakve detalje kad bi se i kako to počelo provoditi.

Bez Italije i Njemačke

Prema neslužbenim informacijama koje je dobio Telegram, kad je posrijedi Slovenija velika je vjerojatnost da nikakvih testova neće biti. Umjesto toga, putnici bi se prijavljivali na granici, njihovi podaci unosili bi se u računalo, uključujući i gdje će boraviti dok su u Hrvatskoj, a uz to bi dobili i epidemiološke upute s kontaktima.

Ministar turizma Gari Cappelli nedavno je ustvrdio da bi se bilateralni dogovori s nekim članicama Europske unije o otvaranju turističkih koridora mogli postići do kraja svibnja. Ako dogovor sa Slovenijom uspije, bit će prvi takve vrste, a u Vladi se nadaju da će to onda ubrzati dogovore i s drugim europskim zemljama, poput Austrije, Češke, Slovačke. Uspješan dogovor Zagreba i Ljubljane, smatraju izvori bliski Vladi, otvorio bi put većem broju bilateralnih sporazuma o putovanjima.

No, dogovori sa zemljama iz kojih uobičajeno u Hrvatsku tijekom ljetnih mjeseci dolazi velik broj turista zasad nisu na vidiku. Lanjskog srpnja i kolovoza u Hrvatsku je došlo više od 1,3 milijuna gostiju iz Njemačke, dok je preko pola milijuna Talijana boravilo u Hrvatskoj u kolovozu, mjesecu u kojem oni tradicionalno najviše putuju. Italija je još uvijek daleko od dobre epidemiološke situacije, a za Njemačku se ne računa da će otvoriti granice do sredine lipnja.

Kritike šefa pučana

Bilateralni dogovori članica EU-a o putovanjima nailaze, međutim, i na kritike. Konkretno, nezadovoljan je Manfred Weber, utjecajni njemački zastupnik u Europskom parlamentu. Weber je na čelu zastupničkog kluba Europske pučke stranke, kojem pripadaju i eurozastupnici HDZ-a. Prošle godine nadao se da će postati šef Europske komisije, a premijer Andrej Plenković podržavao je njegovu predizbornu kampanju.

Weber je pozvao Europsku komisiju da zajamči da svi građani EU-a ovog ljeta mogu putovati, a ne samo oni čije vlade sklope bilateralne dogovore. U razgovoru za njemački Bild, Weber je zapravo kritizirao bilateralne turističke sporazume i ocijenio, kako prenosi Politico.eu, da takvi sporazumi ne bi trebali postojati.

Uskoro plan Bruxellesa

Što će učiniti Komisija, koju Weber sada poziva na djelovanje? Iz Bruxellesa su nam potvrdili da će ovog tjedna predstaviti smjernice za ukidanje graničnih kontrola na unutarnjim granicama (među članicama Schengena) i ponovno uspostavu slobode kretanja. Čini se da nemaju ništa protiv bilateralnih dogovora među članicama EU-a, ali upozoravaju da ne smiju biti diskriminatorni.

Ograničenja ulaska ili izlaska, kao i njihovo ukidanje, ne smiju se primjenjivati temeljem nacionalnosti, nego u skladu s epidemiološkom situacijom, kažu u Bruxellesu. Napominju i da bi restrikcije vezane uz putovanja najprije trebalo olabaviti među područjima koja imaju dobru situaciju kad je u pitanju koronavirus.

Komisija će, najvjerojatnije u srijedu, predstaviti svoje ideje kako se Europska unija može vratiti u kakvu-takvu normalu, kad su u pitanju putovanja i turizam. Prema informacijama Reutersa, očekuje se da će prezentirati i način na koji je moguće sačuvati prava Europljana pri otkazanim putovanjima, rezervacijama, letovima, a da se pritom ne ugrozi opstanak turističkih tvrtki.